Ювентус разпердушини Сампдория, младок впечатли в дебюта си

Ювентус разгроми Сампдория с 4:1 и се класира за 1/4-финалите в турнира за Купата на Италия, където ще срещне победителя от двойката Сасуоло - Каляри. Първия гол вкара Хуан Куадрадо в 25-ата минута, а в началото на второто полувреме Даниеле Ругани удвои. Интригата съживи Андреа Конти в 63-ата минута, но влезлият като резерва Пауло Дибала върна спокойствието на домакините. Точка на спора сложи Алваро Мората от дузпа, изработена от младия халф Марли Аке. Французинът дебютира за "старата госпожа" в официален мач и остави отлични впечатления с играта си.

Юве записа серия от сравнително добри резултати в последните седмици, но остана без Федерико Киеза, който се контузи и е аут до края на сезона. През уикенда грандът от Торино не се затрудни с гостуващия Удинезе (2:0), а Сампдория нямаше победа в пет поредни мача и загуби всеки от последните три.

На вратата на Ювентус започна резервният страж Матия Перин, четиримата в защита бяха Матия Де Шилио, Данило, Даниеле Ругани и Алекс Сандро, а в халфовата линия действаха Хуан Куадрадо, Артур, Мануел Локатели и Адриен Рабио. В предни позиции старши треньорът Масимилиано Алегри, който бе наказан, заложи на Алваро Мората и Деян Кулушевски.

Сампдория уволни наставника Роберто Д'Аверса след загубата от Торино (1:2) и тимът беше воден от Феличе Туфано и Анджело Коломбо. "Моряците" излязоха на "Алианц Стейдиъм" с двама нападатели в лицето на Франческо Капуто и Ернесто Торегроса. В средата на терена стартираха Мортен Торсби, Томас Ринкон, Кристофер Аскилдсен и Бартош Бережински, а бранителите пред вратаря Владимиро Фалконе бяха Андреа Конти, Джанджакомо Маняни, Томазо Ауджело и Никола Муру.

Домакините не подходиха агресивно в началото. Първият изстрел към една от двете врати отправи капитанът на Сампдория Мортен Торсби, но той беше неточен. Кулушевски пропусна добра възможност в 9-ата минута, а "бианконерите" постепенно започнаха да притискат съперника.

Фалконе внимаваше при опит на Куадрадо да го изненада директно от корнер, а после нов опасен удар на колумбиеца бе спасен от стража на Сампдория. В 20-ата минута Де Шилио се озова на добра позиция и стреля, но право в ръцете на Фалконе. В 25-ата поредният опит на Куадрадо се увенча с успех. Той шутира от пряк свободен удар и този път Фалконе не беше достатъчно прецизен в намесата си.

Секунди след гола Юве вкара и втори, дело на Алваро Мората. В зародиша на атаката обаче Рабио извърши нарушение срещу играч на гостите и след намесата на ВАР попадението беше отменено. "Бианконерите" искаха да решат всичко още до почивката и опасностите пред вратата на Сампдория следваха една след друга. Артур беше много близо в 38-ата минута, но Фалконе изби в корнер, а в края на полувремето пропуск направи и Мората.

През втората част Ювентус не отслаби хватката. Тимът на Алегри поведе с 2:0 в 52-ата минута с гол на Ругани. Централният защитник отклони топката с глава след центриране на Артур и до голяма степен уби интригата. Сампдория не даваше индикации, че ще се опита да потърси обрат, но въпреки това намали при първата си добра атака в мача. Точен беше привлеченият под наем от Милан Андреа Конти в 63-ата минута.

Още преди гола за гостите в игра за Юве се появиха Джорджо Киелини и Пауло Дибала. Антонио Кандрева и Маноло Габиадини пък трябваше да усилят атаката на Сампдория, но импулсът в представянето на гостите не продължи дълго. В 67-ата минута Фалконе сбърка в стремежа си да подаде на свой съотборник и топката беше избита към Дибала, който хладнокръвно се разписа за 3:1.

В оставащото време "бианконерите" се забавляваха на терена, а добро впечатление остави още едно резерва - Марли Аке. 21-годишният халф дебютира за първия отбор на Юве и веднага успя да спечели дузпа, която Мората безпроблемно реализира. В края Аке зарадва феновете с няколко технични изпълнения и показа, че в негово лице отборът разполага с доста обещаващ талант.