100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:7

Баските "лъвове" повалиха Атлетико, чака ги финал с Реал Мадрид

Атлетик Билбао е вторият финалист за Суперкупата на Испания. Баските победиха с 2:1 след обрат Атлетико Мадрид и ще се опитат да спечелят трофея за втора поредна година. Съперник на "лъвовете" в неделя ще е Реал Мадрид, който вчера се наложи над Барселона с 3:2 след продължения.

Атлетико Мадрид се класира за турнира като шампион, а баските получиха това право с победата си на финала през миналата година, когато надвиха Барселона с 3:2 след продължения. По-рано през сезона двата тима се срещнаха на "Уанда Метрополитано" в мач от Ла Лига и направиха 0:0.

Старши треньорът на Атлетико Диего Симеоне отново не можеше да разчита на контузените Антоан Гризман и Стефан Савич, но в центъра на защитата се завърна Хосе Хименес, който пропусна заради наказание равенството срещу Виляреал (2:2). От двете страни на уругваеца действаха Марио Ермосо и Шиме Върсалко, а по двата фланга започнаха Маркос Йоренте и Янк Ферейра-Караско. Капитанът Коке, Жофри Кондогбия и Тома Льомар бяха тримата в средата на терена. В предни позиции Симеоне заложи на Жоао Феликс и намиращия се в отлична форма Анхел Корея, а Луис Суарес отново остана на пейката.

Атлетик Билбао стартира със състав, близък до оптималния. Атаката водеха Иняки Уилямс и Ойхан Сансет, в халфовата линия Марселино подреди Икер Муниаин, Ойер Сарага, Дани Гарсия и Алекс Беренгер, а защитата пред вратаря Унай Симон оформиха Оскар де Маркос, Йерай Алварес, Иниго Мартинес и Микел Баленсиага. Сред резервите беше бившият футболист на Атлетико Раул Гарсия.

Топката се озова във вратата на Атлетик Билбао още в 10-ата секунда, но голът на Жоао Феликс след пас на Льомар беше отменен заради засада. “Дюшекчиите” наложиха много високо темпо в ранната фаза на мача и не след дълго Феликс получи нов шанс да стреля от удобна позиция, но ударът му не се получи.

Анхел Корея беше следващият, който шутира опасно, но и този път топката излезе в аут. В средата на полувремето баските поизравниха играта и на свой ред можеха да открият резултата, но Дани Гарсия отправи много неточен удар.

В 40-ата минута Караско, който отново беше най-острият футболист на Атлетико, навърза двама бранители, а Кондогбия стреля, но твърде слабо, за да затрудни Унай Симон.

На почивката Ренан Лоди замени Йоренте и “дюшекчиите” отново опитаха да притиснат противника. Караско демонстрира техниката си, но не и прецизност при удара, а Лоди постоянно се включваше в атаките на отбора си.

В 62-ата минута Феликс беше оставен непокрит след центриране от корнер и нанесе удар, който срещна гредата. След това топката се отби от гърба на Унай Симон и влезе във вратата му.

Атлетико по никакъв начин не се възползва от момента и бързо даде инициативата на противника. Ян Облак спаси удар от няколко метра на Иниго Мартинес, но това беше само предупредителен сигнал за мощния натиск на баските.

Марселино пусна Раул Гарсия, Микел Весга и Нико Уилямс, които веднага раздвижиха играта на Атлетик. В 75-ата минута отново Облак се намеси и попречи на Иняки Уилямс да изравни, но това стори Йерай Алварес в 77-ата. Защитникът скочи най-високо в наказателното поле и наказа лошото подреждане на защитата на мадридчани.

Само 4 минути по-късно Нико Уилямс се оказа на точното място и с хубав изстрел до гредата изведе баските напред. До края мачът се изнерви и реферът Гийермо Куадра показа четири жълти картона, а Хосе Хименес беше изгонен след намесата на ВАР за брутално влизане с бутони в главата на Иниго Мартинес.

Атлетико за пореден път през сезона направи фрапантни грешки в защита, а Атлетик Билбао показа характер след получения гол и напълно заслужено ще спори за ценното отличие.