Байерн понесе нов удар от най-неудобния си съперник

Годината започна по неприятен начин за Байерн (Мюнхен). При подновяването на сезона в Бундеслигата след кратката зимна пауза баварците загубиха с 1:2 у дома от Борусия (Мьонхенгладбах) и регистрираха трето поражение през кампанията. Роберт Левандовски откри резултата в 18-ата минута, но още до почивката гостите направиха обрат с попадения на Флориан Нойхаус и Щефан Лайнер. Двубоят на “Алианц Арена” до последно беше под въпрос заради големия брой контузени и заразени с COVID-19 играчи на Байерн, но от Германския футболен съюз отхвърлиха молбата на клуба за отлагане на срещата.

Байерн остава убедителен лидер в класирането с актив от 43 точки - 9 повече от втория Борусия (Дортмунд). Тимът на Юлиан Нагелсман спечели всеки от предишните си 5 мача в първенството, като в тях реализира общо 15 гола. Домакините бяха пределно мотивирани да си върнат на “жребчетата” за унизителното поражение с 0:5 за Купата на Германия през октомври, но не успяха и нямат победа в 4 поредни мача срещу този съперник.

Борусия (М) стартира сезона с амбицията да се бори за място в топ 4, но вместо това е много по-близо до изпадащите. Отборът на Адолф Хютер има само 6 победи от 17 мача, а преди празниците прекъсна серия от 4 загуби с равенство 1:1 при визитата на Хофенхайм. Въпреки лошата си форма Борусия затвърди репутацията си на един от тимовете, който най-много затрудняват Байерн на домашната сцена.

Титуляр за Байерн бе 19-годишният Малик Тилман, който вече имаше зад гърба си два мача в елита, но днес за пръв път попадна в стартовия състав. Той игра като дясно крило, а до него зад голмайстора Роберт Левандовски действаха Томас Мюлер и Серж Гнабри. Джамал Мусиала и Марк Рока си партнираха като двойка вътрешни халфове, Бенжамен Павар и Никлас Зюле бяха централните бранители пред Свен Улрайх, който дебютира в първенството през този сезон, а по двата фланга сновяха Йошуа Кимих и Марсел Забитцер. Сред резервите имаше само младоци без никакъв опит.

Заради контузии мача пропуснаха Леон Горетцка и Йосип Станишич. С коронавирус са Мануел Нойер, Люка Ернандес, Кингсли Коман, Льорой Сане, Корентен Толисо, Дайо Упамекано и Нианзу Куаси, а Ерик Максим Чупо-Мотинг и Буна Сар ще участват на Купата на африканските нации.

Проблеми, макар и значително по-малко, имаше и в състава на гостите. Те бяха без Денис Закария, за когото се говори, че може да премине в Байерн през лятото, Рами Бенсабаини, Джоузеф Скали, Йонас Хофман и Кийнан Бенетс. В предни позиции започнаха Ларс Щиндъл и Брийл Емболо, а в средата на терена Хютер разчиташе на Лука Нетц, Куадио Коне, Флориан Нойхаус, Кристоф Крамер и Щефан Лайнер. Бранителите пред Ян Зомер бяха Матиас Гинтер, Нико Елведи и Тони Янтшке.

По трибуните на "Алианц Арена" нямаше фенове заради забраната на здравните власти, а над Мюнхен валеше сняг, което направи условията за игра доста трудни.

Байерн очаквано доминираше в началните минути. Забитцер стреля в стената от фаул, а Гнабри посрещна отбитата топка и затрудни Зомер, но той внимаваше. Швейцарският страж спря и Левандовски малко по-късно, но натискът на домакините се усилваше. В 18-ата минута Мюлер намери Лева в наказателното поле, той елиминира Янтшке още с поемането на топката и с мощен шут я заби във вратата - 1:0.

Борусия отговори много бързо и изравни с първия си удар към вратата на Улрайх. Атаката се разви по десния фланг, а бранителите на Байерн допуснаха колективна грешка и оставиха Нойхаус да стреля необезпокояван. Изпълнението на халфа не бе особено прецизно, но топката мина между краката на Улрайх.

Само 4 минути по-късно Нетц центрира от корнер и Лайнер се оказа на точното място, засичайки с глава за 2:1 в полза на Борусия. "Жребчетата" заиграха като отвързани до края на полувремето и спокойно можеха да вкарат поне оище два гола, ако не бяха великолепните намеси на Улрайх. Най-сериозният пропуск бе на Емболо, който от чиста позиция не успя да преодолее вратаря на Байерн.

Мюнхенци бяха близо до изравняването в добавеното време на първата част. Левандовски се измъкна до самата аутлиния и центрира, топката беше избита, но попадна на крака на Мюлер, който веднага стреля към вратата, но защитник на Борусия изчисти от голлинията.

Второто полувреме започна със сериозно надмощие на Байерн и няколко поредни корнера, които обаче не доведоха до нищо опасно пред Зомер. Стражът на Борусия спаси удар от близка дистанция на Мюлер, а после попречи на Кимих да изравни на далечната греда. Левандовски нямаше никакъв късмет и след поредния му изстрел и рикошет топката се отби от напречната греда.

Хютер направи две смени, като в игра се появиха Аласан Плеа и Луис Байер. За кратко Борусия изнесе действията по-далеч от наказателното си после, но после Байерн пак вдигна оборотите. Нагелсман даде шанс на Лукас Копадо и Паул Ванер, който подобри рекорда на Джамал Мусиала за най-млад футболист на Байерн, дебютирал в Бундеслигата.

В 78-ата минута топката стигна до Левандовски, който не стреля веднага. Полякът се прицели и шутира ниско, но в центъра на вратата и Зомер спаси. Швейцарецът имаше и други добри изяви, с които съхрани аванса на отбора си. При една от контрите на Борусия резервата Плеа можеше да реши всичко, но Улрайх изби в корнер.

Независимо от загубата, Байерн изигра силно второ полувреме, в което създаде много голови положения, но ги пропиля. Шампионите прекъснаха серията си от 7 поредни победи във всички турнири, а следващият им мач ще е като гост на Кьолн на 15 януари.