Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна 3:0

Два куршума на Бензема увеличиха аванса на Реал Мадрид на върха

Реал Мадрид победи с 2:1 Атлетик Билбао в мач от междинния 21-и кръг на Ла Лига. Два красиви гола на Карим Бензема още до 7-ата минута осигуриха солиден аванс на гостите. Ойхан Сансет намали много скоро, но кралският клуб не допусна във втори пореден двубой да загуби точки и вече има преднина от 8 пункта пред втория в класирането Севиля.

Атлетик няма победа над "лос бланкос" у дома от 2015 година. Баските можеха да стигнат поне до равенство, но Тибо Куртоа ги отчая с няколко важни спасявания през второто полувреме.

През уикенда Реал допусна една от малкото си грешни стъпки през сезона и направи нулево равенство у дома с Кадис. "Белите" отправиха 36 удара към противниковата врата, но нито един от тях не се превърна в гол. Не толкова този резултат, колкото кадровите проблеми притесняваха Карло Анчелоти. Положителни тестове за коронавирус оставиха извън състава за визитата на "Сан Мамес" Лука Модрич, Марко Асенсио, Гарет Бейл, Родриго, Марсело, Иско и Дейвид Алаба. Даниел Карвахал още не е напълно възстановен, а Каземиро изтърпява наказание за натрупани картони.

Срещу баските Анчелоти пуска в атака Карим Бензема, Винисиус и Еден Азар, а в халфовата линия ще действат Тони Кроос, Феде Валверде и Едуардо Камавинга. Бранителите пред Тибо Куртоа са Лукас Васкес, Начо Фернандес, Едер Милитао и Ферлан Менди

Домакините от Билбао също не могат да разчитат на няколко ключови фигури в лицето на Юри Берчиче, Иниго Мартинес и вратаря Унай Симон, но след наказание се завръща Дани Гарсия. Той ще действа в центъра на халфовата линия заедно с Унай Венседор, а по фланговете Марселино залага на Ойер Сарага и Икер Муниаин. Двамата нападатели са Ойхан Сансет и Иняки Уилямс, а Раул Гарсия е на пейката.

Първия удар към една от двете врати нанесе Тони Кроос, но топката мина встрани от вратата. Реал обаче постигна целта си да вкара ранен гол. В 4-ата минута Кроос намери в наказателното поле Бензема, а французинът моментално прецени ситуацията и с едно докосване фалцово насочи топката в далечния ъгъл. Юлен Агиресабала закъсня с реакцията си, но едва ли имаше шанс да парира брилянтното изпълнение на Бензема.

Само три минута по-късно отново голмайсторът на Реал смълча "Сан Мамес". Нападателят се намираше в засада при опита на Азар да го изведе, но последен с топката игра Унай Нунес. Бензема веднага се възползва от ситуацията и увеличи аванса на Реал. При изстрела французинът пострада и се свлече на тревата, но след оказаната му медицинска помощ се завърна в игра. Статистиката показа, че кралският клуб не бе вкарвал два гола в първите 7 минути в Ла Лига от 1994 година.

Въпреки кошмарното начало, домакините не се смутиха и бързо върнаха едното попадение. Негов автор стана Сансет в 10-ата минута. Подаването бе на Де Маркос, а Сансе нанесе мощен шут, който се отклони от лявата греда и направи безпомощен Куртоа. Този гол даде импуск на баските и те бяха по-активни до средата на полувремето.

В 21-ата минута пред Венседор се откри чудесен шанс, но халфът на Атлетик прати топката в трибуните. Реал отговори с хубав пробив на Азар, но Де Маркос бе заел добра позиция и пресече паса към Азар. Последва период, в който гостите се стремяха да задържат топката, а футболистите на Марселино пресираха дълбоко в противниковата половина.

В 37-ата минута Азар върна топката към Валверде, който стреля от ъгъла на наказателното поле, но много неточно. Млако преди почивката Сансет засече с глава центриране от свободен удар, но топката премина покрай гредата. Реферът Сесар Сото Градо пък показа жълти картони на Винисиус Жуниор и Венседор, които се сдърпаха.

В началото на втората част Реал Мадрид доминираше, но без да създава опасности пред вратата на домакините. В 57-ата минута Марселино замени Сарага с младия Нико Уилямс. Три минути по-късно грешка при разиграването на гостите доведе до бърза контра на баските, но Куртоа се справи с удара в близкия ъгъл на Иняки Уилямс.

Мачът продължи при поделено надмощие. В 73-ата минута пред Иняки Уилямс изскочи на добра позиция, но Куртоа отново се намеси и предотврати сигурен гол. Две минути по-късно резервата Раул Гарсия отправи силен удар, който премина над вратата. В този период мадридчани се защитваха близо до наказателното си поле, но и органзираха светкавични контри. При една от тях Еден Азар шутира с левия крак, но Агиресабала спаси.

В 85-ата минута братята Уилямс сътвориха хубава комбинация през центъра, но Куртоа парира удара на Нико. Малко след това дебют за Реал направи Питър Гонсалес, който замени Азар. Мариано Диас пък зае мястото на Винисиус. Гонсалес дори можеше да се разпише в добавеното време, но стражът на Атлетик излезе и изчисти с крак.

Друга резерва - Лука Йович, също пропиля чиста възможност, но Реал удържа победата и събра 46 точки, с които направи още една голяма крачка към титлата. Атлетик се намира на 10-а позиция с 24 точки.