Байерн помете пореден съперник, Левандовски покори нов рекорд

Байерн (Мюнхен) завърши 2021 година по най-добрия възможен начин. Шампионът на Германия разби Волфсбург с 4:0 на своя "Алианц Арена" и записа общо 7-а поредна победа във всички турнири. В същото време това бе 7-а поредна загуба за гостите, които вероятно се радват, че идва почивката между двата полусезона в Бундеслигата. Възпитаниците на Юлиан Нагелсман стигнаха до успеха с голове на Томас Мюлер в 7-ата, Дайо Упамекано в 57-ата, Льорой Сане в 59-ата и Роберт Левандовски в 87-ата минута. Така полякът подобри рекорда на Герд Мюлер от 42 гола в Бундеслигата, отбелязани в една календарна година, като завърши 2021-а с 43 попадения в 34 мача.

Треньорът на Байерн Юлиан Нагелсман заложи на Роберт Левандовски на върха на атаката и Томас Мюлер, Льорой Сане и Серж Гнабри, който го подкрепяха в предни позиции. Марк Рока и Джамал Мусиала бяха двойката опорни полузащитници.

Флориан Кофелд пък бе избрал Ваут Вегхорст като изнесен нападател и Джан-Лука Валдшмид и Ренато Щефен зад гърба му. Астер Вранкс и Максимилиан Арнолд градяха играта в средата на терена.

Байерн откри резултата още с първата си по-интересна атака в мача. В 7-ата минута Серж Гнабри стреля от дистанция, Кастеелс спаси, но топката попадна в краката на Томас Мюлер, който отблизо отбеляза за 1:0.

Още в следващата минута Волфсбург можеше да възстанови равенството. Вегхорст изскочи очи в очи с Мануел Нойер, но стреля право в тялото му и пропусна прекрасна възможност.

В 11-ата минута положението при гола на Байерн почти се повтори. Този път Сане шутира от дистанция, вратарят спаси, топката попадна в Левандовски, който обаче изненадващо пропусна да се разпише отблизо.

Следващото интересно положение бе създадено от Джамал Мусиала в 25-ата минута. Той много технично елиминира противников играч и се озова на стрелкова позиция, но ударът му бе встрани от вратата.

Две минути по-късно домакините имаха нова възможност. Топката бе центрирана в наказателното поле, където Мюлер с глава подаде към Левандовски, който също с глава стреля отблизо, но твърде слабо, за да затрудни Кастеелс.

В 32-ата минута "Вълците" организираха добра атака. Топката бе центрирана остро в наказателното поле и сантиметри не достигнаха на Вегхорст да я засече във вратата.

И второто полувреме започна с натиск на Байерн, но атаките бяха някак хаотични и не завършваха с особено опасни удари.

В 55-ата минута мюнхенци все пак стигнаха до голова възможност. Левандовски изведе Мусиала в коридор, той отправи удар към вратата и Кастелс трябваше да се намесва решително.

При втората си по-добра възможност за полувремето баварците удвоиха преднината си. След постепенно разиграване топката стигна до Мюлер в наказателното поле, който елегантно я копна към Упамекано, а той с глава порази вратата за 2:0, отбелязвайки дебютния си гол с екипа на Байерн.

И само две минути по-късно падна и трети гол. Сане получи на границата на наказателното поле и със страхотен диагонален изстрел заби топката във вратата за 3:0.

В 66-ата минута и Левандовски имаше шанс да се разпише, след като получи хубав пас по земя, но отблизо направи голям пропуск.

Полякът пропусна дори още по-добър шанс в 76-ата минута, стреляйки от движение около точката на дузпата, но този път и вратарят Кастелс имаше важна роля, като направи блестящо спасяване.

Обстрелът към вратата на "Вълците" продължи и в 79-ата минута, когато Павар пробва далечен изстрел, но над напречната греда.

В 86-ата минута и Джамал Мусиала се оказа на добра позиция и шутира по диагонал, като малко не му достигна да намери очертанията на вратата.

Минута по-късно падна и четвъртият гол за Байерн. Мусиала свали с глава за Левандовски, който акробатично изстреля топката във вратата за 4:0.

Така Байерн завършва полусезона като едноличен лидер в класирането с 43 точки, като преди изиграването на останалите мачове от кръга, има 9 точки преднина пред втория Борусия (Дортмунд). Волфсбург пък остава на 12-ата позиция в таблицата с актив от 20 точки.