Тунис и Алжир ще играят на финала за Купата на Арабските нации по футбол

Тунис и Алжир ще играят на финала на подновения след 9 години прекъсване турнир за Купата на Арабските нации. Двете съседни държави стигнаха по идентичен начин до мача за титлата, след като спечелиха с огромна доза късмет срещите си на полуфиналите. Тунис отстрани Египет с 1:0 с буквално последния удар в мача, който се оказа автогол на египетски бранител. В другата полуфинална среща Алжир победи супер-драматично домакините от Катар с гол в 90+17-ата минута при девет дадени като продължение на редовното време.

Турнирът се организира от ФИФА с участието на 16 отбора като генерална репетиция за Световното през 2022-а година. След изпълнение на свободен удар капитанът на Египет Амр Ел Сулая прати топката в собствената си врата буквално в последните секунди на срещата, която се игра на току що завършения "Стадион 974" в предградията на Доха. В интерес на истината, отборът на Тунис така или иначе заслужаваше повече победата. Минути преди този автогол те пак можеха да открият, но голмайсторът на турнира Сейфедин Жаири получи топката на 4 метра от голлинията след центриране от корнер. Ударът му с глава обаче излезе над горната греда.

Египет, които назначиха Карлош Кейрос за треньор през септември, имаха шанс да открият през първото полувреме. Топ-нападателят им Ахмед Хегази, който е един от най-високоплатените играчи в Ал Итихад (Саедитска Арабия), стреля опасно, но Муез Хасен спаси вратата на тунизийците. СТражът се намеси още един път на високо ниво, когато отби с една ръка изстрел на Маруан Хамди.

В другата полуфинална среща Алжир стигна до успеха с 2:1 над домакина Катар с гол на Юсеф Белайли в 17-ата минута на добавеното време. Съдията Симон Марчиняк (Полша) даде дузпа за Алжир, която Белайли най-напред пропусна, но се поправи при добавката. На стадион "Ал Тумама" алжирците си водеха спокойно с 1:0 с гол на централния защитник Джамел Бенламри в 59-ата минута. Неговият далечен удар се отклони в съотборника му Хосин Бенаяда и влезе в мрежата. Но картината рязко се промени след дадените от полския съдия 9 минути добавено време. В 6-ата от тях резервата Мохамед Мунтари изравни с глава. Попадението беше потвърдено от ВАР, но алжирците не спираха да протестират, тъй като искаха да бъде отсъдено нарушение заради изблъскване на техен съотборник от голмайстора.

Aлжир спечели обаче дузпа малко по-късно, която беше без никакво съмнение, след като бързоногия бивш играч на Порто Ясин Брахими беше подкосен от Абдулазиз Хатем. Белайли пропусна първия път, но след това се коригира и осигури успеха на своите. В крайна сметка извън 90-те минути се играха още 19. Финалната среща ще се състои в събота на стадион "Ал Байт" в Ал Кор, който за Световното ще бъде с капацитет 60 хиляди места, а само преди една седмица бяха пуснати 63 739 човека на Катар - ОАЕ. Мачът за третото място ще се състои по-рано в събота на "Стадион 974".