Везенков направи на пух и прах една от най-добрите защити в Евролигата

С ключова тройка на Александър Везенков, важен наказателен удар на Костас Слукас и пропуск на Марио Хезоня отборът на Олимпиакос постигна втората си поредна победа като гост в Евролигата. Баскетболистите на Йоргос Барцокас излязоха като победители от сблъсъка с УНИКС (Казан), постигайки успех с 87:84 (17:20, 25:20, 17:22, 18:15, 10:7) след продължение в един от най-зрелищните и физически мачове през настоящия сезон в турнира на богатите.

Голямата звезда на шоуто в негостоприемната зала в Казан се казва Александър Везенков. Българският национал изнесе лекция в офанзивен план на една от най-добрите защити в Евролигата (№6 по най-малко допуснати точки със 73.5), завършвайки като топреализатор с 22 точки, 7 борби, 5 откраднати топки, 3 асистенции и 1 чадър. При стрелбата си крилото бе 3/3 от зоната за две точки, 3/7 от тройката и 7/7 от наказателната линия за коефициент на полезно действие от 36! Петте отнети топки са ново върхово постижение в кариерата на Везенков в най-силния клубен европейски турнир, след като досегашният му рекорд по този показател бе три. Чрез прекрасното си представяне 26-годишното бе крило бе избрано за MVP на двубоя.

Интересното е, че Олимпиакос успя да измъкне победата, въпреки че взе цели 37 стрелби от тройката и вкара само 9 от тях (24%). Гръцкият гранд обаче спечели борбата с 43 срещу 37, записа 10 асистенции повече от съперника си (24-14) и бе безмилостен от зоната за две точки - 65% срещу 45%, за да постигне деветата си победа от началото на сезона.

Във временното класиране Олимпиакос застава еднолично на третото място с баланс от 9 победи и 4 загуби. УНИКС, който до днес разполагаше с баланс от 5-1 в домакинските си мачове, се намира на седмата позиция с актив от 7 успеха и 6 поражения.

В началото на двубоя защитата на УНИКС бе непробиваема и отборът на Олимпиакос успя да отбележи само 6 точки в първите 7 минути игра, като руснаците излязоха напред в резултата с 6:13. Везенков вдъхнови своите с пет точки в края на откриващия период, за да могат "червено-белите" да настигнат съперника си и да скъсят разликата на само три при 17:20. Възходът на гръцкия гранд продължи и във втората четвърт, когато резервите в състава на Барцокас взеха нещата под контрол и осигуриха аванс от шест точки на "червено-белите" при 32:26.

Гардът на УНИКС Лоренцо Браун успя да задържи отбора си в мача чрез силен край на първото полувреме, отбелязвайки последните 8 точки за домакините, за да стопи дефицита им на две при 42:40. В началото на третата част темпото на играта се вдигна, при което руският тим се възползва по най-добрия възможен начин, за да поведе в резултата и да се задържи напред до самия край на периода - 59:62.

Решителната част бе изключително равностойна, като Везенков се отчете с две тройки в първите пет минути от нея, за да изведе Олимпиакос с актив от три точки при 72:69. Преднината на отбора от Пирея се задържа непроменена до началото на финалните две минути, в които те пропуснаха удобни възможности да узаконят победата си, а от другата страна тройка на Айзея Канаан и добавка на Тони Джекири вкараха мача в продължение при 77:77.

Допълнителните пет минути започнаха с четири поредни точки за гърците, по две на Везенков и Мустафа Фал за 81:77. Лоренцо Браун върна отбора си на едно притежание разлика при 83:81, но отново фантастичният българин излезе на сцената с много важна тройка за 86:81. Бившият гард от НБА Айзея Канаан отвърна подобаващо с далечна стрелба за 86:84, а след това Костас Слукас отбеляза само един от двата си наказателни изстрела, за да фиксира резултат 87:84 при оставащи 6 секунди на таблото. Последната стрелба за УНИКС излетя от ръцете на звездата Марио Хезоня, който не успя да порази целта от тройката и донесе радост на Олимпиакос - 87:84.

От неговите съотборници Костас Слукас приключи с 12 точки и 8 асистенции, докато Мустафа Фал и Янулис Ларенцакис добавиха по още 10.

За УНИКС Лоренцо Браун наниза 21 точки, Айзея Канаан реализира 20, а Марио Хезоня и Джон Браун приключиха с по 11 точки.

В следващия кръг на Евролигата Олимпиакос гостува на Цървена звезда в Белград на 9 декември, а УИНКС ще пътува за Израел за мач с Макаби (Тел Авив).

Снимка: Olympiacos