Лудогорец охлади шампионските амбиции на ЦСКА - София, дърпа на върха

Лудогорец надигра с 2:0 ЦСКА - София в дербито от 16-ия кръг на efbet Лига и дръпна със седем точки на върха пред червените, които са втори.

Пиерос Сотириу откри резултата от дузпа в 78-ата минута, а Мавис Чибота в 91-ата удвои, с което подпечата втория пореден успех над своя основен съперник за титлата, тъй като през лятото го надигра с 4:0 за Суперкупата.

28 Лудогорец - ЦСКА - София

В 11-ката на гостите имаше само една проямна в сравнение с тази, която започна срещу Бодьо/Глимт в Норвегия. Вилдсхут зае мястото на Вион.

Домакините пък започнаха без голяма част от основните си футболисти. На пейката остана Каули, а извън групата поради наказания и контузии бяха Вердон, Са, Текпетей, Недялков, Сантана и Вандерсон.

Двата отбора започнаха предпазливо и рядко застрашаваха по-сериозно противниковата врата. В 9-ата минута Юга отправи силен шут от двайсетина метра, който излезе над напречната греда. Две минути по-късно Лудогорец отговори чрез опасен изстрел с глава на Пиерос Сотириу, който профуча покрай горния десен ъгъл.

В 29-ата минута червените получиха право да изпълнят фаул пред наказателното поле на разградчани. Кери стреля над стената с левия крак, но Падт демонстрира отличен рефлекс и изби топката, която се бе насочила под гредата.

В 38-ата минута Ману получи извеждащ пас и за момент се озова очи в очи с Бусато, но се засеути и Турицов блокира удара му. Секунди по-късно нова добра атака на разградчани отдясно завърши с извеждащо подаване към Янков. Бусато излезе да парира полузащитника на домакините, който предпочете да търси свой съотборник, а не да стреля, но пасът му не сполучи.

Секунди след началото на втората част Ману изведе Янков сам срещу вратаря, но докато халфът се чудеше какво да прави с топката, Бусато излезе и го блокира.

Най-чистото положение в мача до този момент дойде в 56-ата минута, когато Лам засече центриране на Матай, Падт спаси, топката се чукна в гредата, след което Сисиньо изчисти.

Някъде тук двамата старши треньори Станислав Генчев и Стойчо Младенов извършиха по няколко смени, които се оказаха решаващи. При тях наставникът на орлите категорично се справи по-добре от своя именит колега с включването на Каули и Чибота, тъй като вторият се отличи със спечелена дузпа и гол.

Шоу стреля в 74-ата минута от 22 метра, но Бусато без проблем улови. Две минути по-късно Кайседо изведе Йомов, който можеше да подаде към абсолютно непокрития Варела, за да изведе съотбоника си сам срещу вратаря, но не го видя, предприе солова акция и пропиля положението.

Така се стгна до 77-ата минута, в която Лудогорец организира контраатака след изпълнене на корнер от червените. Чибота получи пред наказателното поле на гостите, преодоля Мазику и Турицов, след която Бусато излезе и го фаулира, заради което Кабаков отсъди дузпа. Тя бе реализирана от Сотириу, вкарал в долния десен ъгъл на Бусато.

Лудогорец сложи точка на спора с втори гол в 91-ата минута. Пинас изведе с дълъг пас Чибота по лявото крило, той влезе навътре, финтира Матей и с шут по земя оформи крайното 2:0.

ЛУДОГОРЕЦ 2:0 ЦСКА - СОФИЯ

1:0 Пиерос Сотириу 78 д.
2:0 Мавис Чибота 91

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Падт, 4. Сисиньо, 5. Терзиев, 30. Пластун, 6. Пинас, 8. Гонсалвеш, 23. Шоу, 10. Ману, 64. Янков, 11. Десподов, 19. Сотириу

ЦСКА - СОФИЯ: 1. Бусато, 19. Турицов, 2. Матей, 29. Лам, 18. Мазику, 21. Юга, 3. Жеферсон, 10. Йомов, 8. Кери, 30. Вилдсхут, 9. Кайседо

Снимки: Владимир Иванов