Италия се провали шумно в Белфаст, отива на бараж

Отборът на Италия претърпя шумен провал при гостуването си в Белфаст на Северна Ирландия в последния си двубой от група С на световните квалификации, завършил 0:0. “Скуадра адзура” се нуждаеше от задължителна победа на стадион “Уиндзор Парк”, но така и не убеди, че я заслужава. В същото време в другия мач от групата Швейцария разгроми България с 4:0 и се класира директно на Мондиал 2022, докато италианците ще трябва да преминат през ситото на баражите, в които 12 отбора ще си оспорват едва 3 места.

Преди мачовете тази вечер “скуадра адзура” и “кръстоносците” имаха  по 15 точки, като ги разделяха само 2 гола в полза на Италия

Българите се бориха, но рухнаха срещу швейцарците, които ни разбиха и отиват в Катар

Селекционерът на Италия Роберто Манчини не можеше да разчита на доста познати имена като Чиро Имобиле, Джорджо Киелини, Давиде Калабрия, Кристиано Бираги, Алесандро Бастони, Лоренцо Пелегрини и Николо Дзаниоло, които са контузени. От скамейката ще започнат Марко Верати, Рафаел Толой и Леонардо Спинацола. Въпреки липсите стартовите 11 на гостите изглеждаха доста респектиращо.

Очаквано гостите започнаха по-активно мача и създадоха няколко напрегнати ситуации пред вратата на Пийок-Фарел. В 8-ата минута стражът на домакините се прояви със спасяване, след удар отдясно на Ди Лоренцо. Последва изпълнение на корнер, но от него не последва нищо. Домакините организираха контраатака, която беше спряна от Тонали.

Италианците продължиха да владеят по-продължително топката, докато домакините разчитаха на остри контраатаки. След четвърт час игра процентното притежание на топката беше 64:36 в полза на “адзурите”.

Гостите продължиха да притискат своя съперник. При поредната атака Барела се оказа в засада и не последва нищо. В 31-ата минута Киеза нахлу отдясно в наказателното поле и стреля, но ударът му не затрудни Пийкок-Фаръл.

Гостите продължиха да притискат своя съперник. При поредната атака Барела се оказа в засада и не последва нищо. В 31-ата минута Киеза нахлу отдясно в наказателното поле и стреля, но ударът му не затрудни Пийкок-Фаръл. Стражът на домакините на два пъти отрази удари в последвалите минути - първо на Инсиние, а след това и на Киеза, който обаче се оказа в засада.

Така резултатът 0:0 се запази до почивката. Малко след паузата стана ясно, че Швейцария е повела срещу България, което направи победата в Белфаст безалтернативна за Италия. Вместо това, италианците можеха да получат гол, но Донарума спаси удара на Джамал Люис.

Атаките на домакините ставаха все по-остри, докато напрежението се настани в редиците на италианците. В 63-ата минута Киеза успя да стреля от наказателното поле въпреки сгъстената отбрана, но топката мина встрани от вратата. Времето изтичаше, Северна Ирландия се приближаваше до поредния си мач без допуснат гол у дома в тази кампания, а италианците към баража.

В 82-ата минута хубава атака на северноирландците завърши с удар от границата на наказателното поле на Стюърт Далас, но топката мина встрани от вратата. Опитите на италианците да затруднят съперника не успяваха, като усилията на “адзурите” се разбиваха пред наказателното поле. Три минути преди края Бонучи стреля от дистанция, но топката беше изчистена от бранител.

В 90-ата минута Конър Уошингтън можеше да открие резултата в полза на домакините, след като преодоля Донарума, но Бонучи изчисти хладнокръвно от голлинията. В крайна сметка резултатът остана непроменен и така Италия ще се опита да достигне до световното в Катар през баражите напролет, докато Швейцария може да празнува класирането си.

Северна Ирландия - Италия 0:0

Северна Ирландия: Пийкок-Фаръл, Катгарт, Фланаган, Евънс, Люис, Дейвис, Далас, Маккан, Савил, Уайн, Мадженис

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Бонучи, Ачерби, Емерсон, Барела, Жоржиньо, Тонали, Берарди, Инсиние, Киеза.