РБ Лайпциг, Херта и Хофенхайм продължават за Купата на Германия, Шалке е аут

Ранните мачове от днешните 1/16-финали за Купата на Германия преминаха без изненади. Елитните РБ Лайпциг, Херта (Берлин) и Хофенхайм се класираха за следващия кръг, но от турнира отпадна Шалке 04.

РБ Лайпциг срещна известни трудности при гостуването си на Бабелсберг от Регионалната лига, но все пак се наложи с 1:0. Единствения гол вкара Доминик Собослай в 45-ата минута. Унгарският национал получи добър пас от Юсуф Поулсен и прати топката в мрежата на домакините. През второто полувреме резервата Кристофър Нкунку направи два сериозни пропуска, а в последните секунди футболистите на Бабелсберг създадоха известна суматоха в наказателното поле пред Хосеп Мартинес, но без да стигнат до опасен удар.

Херта се нуждаеше от финален натиск, за да преодолее съпротивата на Пройсен (Мюнстер). Тимът от Берлин спечели с 3:1, а домакините играха цяло второ полувреме с човек по-малко. Стеван Йоветич даде аванс на Херта в 3-ата минута, но в 41-ата Торбен Детерс възстанови равенството. Точно преди почивката Николай Ремберг беше изгонен и за Пройсен стана много трудно. Херта дълго не успяваше да пречупи четвъртодивизионния си съперник, но в 79-ата минута Ишак Белфодил върна преднината на берличани, а в 83-ата Марко Рихтер сложи точка на спора.

Хофенхайм беше повече от убедителен срещу Холщайн (Кил) - 5:1. Гостите сами допринесоха за разгрома, като си вкараха два автогола през първото полувреме. Фил Нойман върна интригата за кратко с попадение в 47-ата минута, но точни изстрели на Анджело Щилер (59'), Мунас Дабур (72') и Якоб Бруун Ларсен показаха колко сериозна е разликата в класите.

За Шалке 04 единствената цел през сезона е завръщането в Бундеслигата. Срещу Мюнхен 1860 старши треньорът Димитриос Грамоцис пусна част от резервите, но те разочароваха. "Кралскосините" загубиха с 0:1 след попадение на Щефан Лекс още в 4-ата минута. В 48-ата Малик Тиау от Шалке получи директен червен картон и това още повече улесни "лъвовете".