Пирин успя да се откъсне от последното място след добра игра и победа над Ботев (Враца)

Пирин (Благоевград) записа втора победа в efbet Лига през този сезон, след като успя да се наложи с 3:1 над Ботев (Враца) в мач от 11-ия кръг на първенството. “Орлетата” показаха по-добра игра, нападаха повече и заслужено стигнаха до успеха. Красимир Станоев даде аванс на благоевградчани в 36-ата минута от дузпа, отсъдена след намеса на ВАР. В самия край на първото полувреме Антонио Георгиев успя да върне равенството (45’), но през втората част Преслав Йорданов (70’) и Станислав Костов (72’) донесоха трите точки на домакините. Гостите играха през по-голямата част от мача с човек по-малко, след като виновникът за отсъдената дузпа Гонсало Виейра си изкара втори жълт картон и бе изгонен (38’).

Пирин започна по-остро мача и доведе до напрежение в наказателното поле на Ботев в първите 3 минути, но до сериозно положение така и не се стигна. Врачани опитаха да отговорят с хубава атака в 5-ата минута, но Чавдар Ивайлов не успя да достигне до топката при извеждащо подаване от страна на Бабунски.

В 13-ата минута Брахими проби отляво и подаде на Станоев, който стреля директно от дъгата на наказателното поле, но неточно. В следващите минути отново Пирин оказваше по-голям натиск пред вратата на своя съперник, а гостите залагаха повече на контраатака.

21 Пирин - Ботев (Враца)

В 30-ата минута добро центриране на Хубчев стигна до Костов, който с едно докосване пусна към Брахими. Седмицата на “орлетата” обаче не успя да достигне до кълбото и се свлече в наказателното поле, но сигнал така и не последва. Минута по-късно пък дойде и лошата новина за Ботев, когато Юлиан Ненов трябваше да бъде заменен заради контузия. На негово място влезе Матеус Казини.

В 32-ата минута Стилиян Николов отправи хубав изстрел от около 22-ия метър, но след рикошет топката премина на сантиметри от страничния стълб.

След последвалия ъглов удар топката бе центрирана към точката за изпълнение на дузпа, а оттам отклонена към откъсващия се зад защитата Занев. Гонсало Виейра обаче задържа бившия капитан на ЦСКА - София, което доведе до преразглеждане на ситуацията с ВАР. След консултации главният рефер отсъди наказателен удар, а Красимир Станоев не сбърка и вкара в 36-ата минута.

Само две минути след като направи дузпата, Виейра се превърна в тотален грешник за своя отбор, като бе изгонен. След грубо влизане в краката на свой съперник, португалецът бе санкциониран с втори жълт картон, съответно червен, и остави своя отбор с 10 души на терена.

В самия край на полувремето обаче Ботев (Враца) нанесе звучен шамар на домакините. Силно изпълнение на тъч доведе до неразбирателство в отбраната на Пирин в наказателното поле. Така най-съобразителен от всички се оказа Антонио Георгиев, който от границата на вратарското поле отправи силен удар и вкара за 1:1.

Второто полувреме започна с удар на Христофор Хубчев с глава след центриране от корнер, който обаче не доведе до нищо опасно. В 49-ата минута Брахими стреля опасно от малък ъгъл, но Костов изби.

В 57-ата минута Станоев центрира от корнер към близката греда, където Занев засече с глава топката опасно и изкара в аут. Там останаха съмнения, че кълбото се е отклонило в ръката на защитник на врачани, но не последва сигнал. В 61-ата минута Спас Георгиев стреля от воле от дъгата на наказателното поле, но шутът му излезе в аут.

2 минути по-късно Дяков отправи хубав изстрел от границата на пеналтерията, но и този път неточно. Малко по-късно центрирана топка дойде удобна за Брахими, но алжирецът не успя да засече кълбото от воле.

След натиска, който наложи, отборът на Уорън Фийни успя да излезе напред в резултата в 70-ата минута. Тогава Брахими центрира отляво, опитвайки се да намери свой съотборник в наказателното поле, но топката се отклони в Антони Георгиев и достигна до Преслав Йорданов. Централният нападател успя максимално да се възползва от ситуацията и вкара от близко разстояние за 2:1.

Щурмът на “орлетата” продължи и те успяха да вкарат почти веднага и трето попадение. Грешка край тъчлинията позволи на голмайстора Йорданов да отнеме и да подаде веднага към Станислав Костов. Бившият нападател на Левски бе останал непокрит, навлезе в наказателното поле и с елегантен шут по земя вкара за 3:1. Сериозна грешка допусна Илия Миланов, който в момента, когато Преслав Йорданов отне топката и подаде към Костов, бе клекнал и връзваше обувката си, което не му позволи да покрие нападателя.

В 87-ата минута Преслав Йорданов можеше да покачи до 4:1, но не успя да вкара от чиста позиция сам срещу вратаря.

С тази победа Пирин се изкачва на 10-ото място с актив от 8 точки и поне временно се измъкна от последната позиция. Ботев (Враца) от своя страна остава осми и продължава лошата си форма без успех. Тимът на Даниел Моралес има 10 пункта.

ПИРИН 3:1 БОТЕВ
1:0 Станоев (36) - д.
1:1 А. Георгиев (45+4)
2:1 Йорданов (70)
3:1 Костов (72)

Стартови състави:

Пирин: 99. Петър Дюлгеров, 38. Александър Дюлгеров, 31. Красимир Станоев, 7. Мохамед Брахими, 3. Петър Занев, 18. Светослав Дяков, 17. Спас Георгиев, 11. Станислав Манолев, 29. Станислав Костов, 14. Стилиян Николов, 45. Христофор Хубчев

Ботев (Враца): 76. Красимир Костов, 37. Валери Христов, 18. Илия Миланов, 30. Гонсало Виейра, 22. Мартин Николов, 6. Антонио Георгиев, 21. Сержиньо, 23. Юлиан Ненов, 7. Чавдар Ивайлов, 11. Виктор Василев, 20. Дориан Бабунски

Снимки: Спасияна Сергиева