Лудогорец пак излъга Левски в спектакъл на "Герена"

В изключително драматичен мач се превърна дербито от 10-ия кръг на efbet Лига между Левски и Лудогорец. Въпреки сериозната подкрепа от трибуните и голямото желание и раздаване от страна на “сините” отново победители излязоха шампионите, които надвиха с 4:2 на стадион “Георги Аспарухов”. Боби Цонев бе точен в 26-ата минута, като се наложи ВАР да потвърди попадението. Три минути след това Доминик Янков изравни, Сотириу донесе пълен обрат в 47-ата минута. Боби Цонев изравни от дузпа 81-ата минута, която също беше гледана няколко минути с ВАР, но Елвис Ману в 85-ата минута матира Левски след поредното безобразна проява на Шелис. На контраатака Текпетей довърши домакините с четвърти гол в 89-ата минута.

Така Левски остана без победа в четвърти пореден мач след завръщането на Станимир Стоилов, въпреки показаното израстване в играта на тима, той се свлече на 11-то място с едва осем точки. Поражението е шесто поред на "сините" срещу шампионите, а черната серия на столичани се увеличи на 17 поредни мача без успех срещу "орлите" в първенството. Последният остана от август 2016 година.

29 Левски - Лудогорец 2:4

Смяната на треньора даде нужния ефект и Лудогорец за първи път в своята история вкара четири гола на 26-кратните шампиони. Успехът изведе тима от Разград на първо място в класирането с 21 точки, колкото има и Ботев (Пловдив), но разградчани са с двама мача по-малко.

Станимир Стоилов пусна същите 11 от дербито с “червените”. На вратата бе Николай Михайлов, двойка централни защитници бяха Христос Шелис и Гьоко Зайков, а Драган Михайлович и Иван Горанов бяха крайните бранители. Дефанзивни халфове бяха Радослав Цонев и Андриан Краев. Здравко Димитров, Борислав Цонев и Георги Миланов помагаха на Билал Бари, който още няма гол за клуба.

Станислав Генчев, който водеше Лудогорец след уволнението на Дамбраускас, направи четири промени от мача със Звезда. Де Са, Текпетей, Пинас и Сантана бяха оставени на пейката. Те бяха заменени от Десподов, Икоко Генчев избра следните 11: Кахлина на вратата, Икоко, Пластун, Вердон и Сисиньо в защита. Гонсалеш и Баджи са опорните халфове, а Чибота, Десподов, който е капитан, и Янков помагаха на Сотириу.

Феновете на домакините, които отново създадоха страхотна атмосфера, бяха приготвили две хореографии. Първо такава имаше в Сектор “А”, която гласеше:”Нашата любов, си само ти!”.

Момчетата на Мъри тръгнаха активно и Миланов стреля в 4-ата минута, но без да затрудни Кахлина, който без проблем хвана топката. Минута по-късно обаче Ники Михайлов трябваше да спасява столичани. Янков извезе отлично зад гърба на Шелис Сотириу, който стреля от няколко метра, но капитанът на “сините” изби с крак. Домакините опитваха да пресират по-класния си съперник, като не му позволяваха да разиграва продължително топката.

Гостите имаха претенции за 11-метров наказателен удар за нарушение на Михайлов срещу Сотириу, но такава не бе отсъдена.

Анди Краев получи жълт картон, докато домакините организираха атака и Георги Кабаков попадна на мушката на привържениците по трибуните.

В 20-ата минута дойде време за хореографията в Сектор “Б”, която беше доста по-голяма “Ярост и страст”.

Секунди по-късно Михайлов отново спаси Левски. Този път Шелис сбърка и топката попадна в Десподов, който стреля силно, но опитният вратар изби с една ръка. Следващите две минути футбол не се игра, тъй като Кабаков спря срещата, след като заради множеството димки нямаше голяма видимост на терена.

Малко по-късно трибуните избухнаха в радост, след като Борислав Цонев прати топката в мрежата на Лудогорец. Той бе точен в 26-ата минута след асистенция на Димитров, който проби до аутлинията и върна топката назад. Шампионите имаха претенции, че Георги Миланов е извършил нарушение в началото на атаката. Именно поради това се наложи ВАР да се намесва, а минута след това и попадението бе правилно зачетено.

Радостта на домакините бе кратка, тъй като в 29-ата минута Лудогорец изравни чрез Доминик Янков. Хубава атака на “орлите” завърши с гол на младия плеймейкър. Първо Сисиньо върна топката с пета от аутлинията, след което Чибота финтира противник и центрира, а Янков изпревари Зайков и се разписа за 1:1.

Грешка на синята защита в 34-ата минута подари топката на Вердон, който стреля от 17 метра, но извън целта.

Втората част започна със светкавично попадение за гостите, които стигнаха до пълен обрат в 47-ата минута. При хубава атака отдясно Икоко центрира към Сотириу и нападателят с глава се разписа. Кипърецът бе изпуснат от неговия сънародник в защитата на "сините" Шелис.

Това стресна домакините и даде увереност на “орлите”, които държаха инициативата. След малко притеснение играчите на Стоилов се стегнаха и след хубава атака в 59-ата минута стигнаха до чисто положение, но този път Кахлина показа отличен рефлекс и изби удара на Боби Цонев, който стреля с глава от пет метра.

Натискът на “сините” продължи, като имаше съмнения за дузпа, но такава нямаше, а след това Бари не успя да нанесе опасен удар с глава. След него Михайлович пропусна отлична възможност да изравни.

В 77-ата минута Бари се откъсна от защитата и финтира Пластун, а след съприкосновение остана терена и всички от Левски поискаха дузпа. Кабаков отиде да гледа ВАР и след няколко минути посочи бялата точка.

Зад топката застана Боби Цонев, който отново подлуди феновете с точно изпълнение. Публиката бе в екстаз и се надяваше на чудо, каквото обаче не стана.

В 85-ата минута Михайлов хвърли топката на Шелис, който не успя да я поеме, кълбото мина под крака му и попадна в Десподов. Капитанът на гостите нахлу в наказателното поле и подаде на Ману, а той от един метър на празна врата върна преднината на гостите.

Това тотално шокира всички на трибуните и долу на терена, като в оставащото време на контраатака Текпектей също се разписа.

Така за първи път в историята Лудогореец вкара четири гола на Левски, а Мъри за първи път допусна поражение начело на Левски в шампионатен мач с повече от един гол разлика. Последните секунди Мартин Петков можеше да направи загубата по-почетна, но пропусна.