Страхотна атмосфера на "Герена" не помогна на Левски срещу ЦСКА 1948

Страхотната атмосфера създадена от феновете на Левски не помогна на “сините” да постигнат първа победа под ръководството на Станимир Стоилов след неговото завръщане начело на клуба. Дългоочакваният повторен дебют на Мъри на “Герена” срещу ЦСКА 1948 завърши 0:0. Двубоят бе от 8-ия кръг на efbet Лига.

Не може да се отрече, че играчите на 26-кратните шампиони направиха всичко по силите в моментното им състояние, но един страхотен Даниел Наумов на три пъти спря домакините. Веднъж и гредата спаси "червените" в 15-ата минута.

Гостите пък имаха основателни претенции за дузпа в 86-ата минута, след като топката се спря в ръката на Димитър Костадинов, но реферът Станислав Тодоров бе категоричен, че няма 11-метров наказателен удар, без да ползва помощта на ВАР.

Сблъсъкът бе важен и за двата тима, които имаха сериозна нужда да трупат точки в актива си, сега останаха съответно с 8 - Левски и 5 - ЦСКА 1948. Треньорът Станимир Стоилов, който се завърна официално на скамейката на “Герена”, пък ще почака още известно време за първи успех начело на тима от април 2008 година.

31 Левски - ЦСКА 1948  0:0

Мъри, който направи само една промяна от равенството 2:2 с Локомотив (Пловдив) при дебюта му на “Лаута”, заложи на схемата 4-2-3-1. Николай Михайлов бе вратар, а Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Христос Шелис и Иван Горанов бяха в защита. Георги Миланов бе върнат по-назад и в тандем с Радослав Цонев бяха опорните халфове. Младият Марин Петков смени Андриан Краев. 17-годишният талант помагаше на Борислав Цонев и Здравко Димитров да създават положения пред нападателя Билал Бари.

Киров пък пусна същите титуляри, които донесоха успеха с 5:1 над Ботев (Враца) преди седмица. “Червените” бяха в схемата, която налагат през този сезон: 3-4-3. Пред вратаря Даниел Наумов бяха Симеон Петров, Георги Ангелов и Лазар Марин. Халфовете бяха Крум Стоянов, Деян Лозев, Ивайло Чочев и Емил Мартинов, докато Денислав Александров, Георги Русев и Галин Иванов водеха атаката.

Интересното е, че двата отбора, които се намират в долната половина на таблицата, за първи път не допуснаха гол във вратата си през този сезон. Мъри остана без успех след второто поредно равенство, докато Киров пропусна шанса да спечели 42 дни по-късно втори мач на “Герена” с два различни отбора в един шампионат.

Така Левски остана единственият клуб в efbet Лига, на който ЦСКА 1948 не е успял дори да се разпише поне един път. В досегашните три мача между двата клуба равносметката е една победа за “сините” с 3:0, а след това два пъти подред съперниците не успяват да си вкарат гол.

Около 8 000 фенове на “сините” пристигнаха в съботната есенна вечер на “Герена”, за да подкрепят тима и Мъри, създавайки невероятна атмосфера по трибуните, за която могат да завидят далеч по-големи клубове на Стария континент от 26-кратните шампиони на България.

При тази атмосфера домакините стартираха активно с висока преса и търсеха да имат контрола върху играта през цялото време.

В 15-ата минута страхотно спасяване на Даниел Наумов се отби в гредата и домакините пропуснаха да поведат. Бари свали топката с глава към Петков, който пое коженото кълбо и стреля с левия крак, но капитанът на гостите се разтегна и със сетни усилия отклони топката, която отиваше в горния десен ъгъл, след което тя се отби в дясната греда.

Отново Наумов спаси “червените” в 55-ата минута с ново страхотно спасяване. Този път стражът изби силен удар с глава от упор на Бари.

В 70-ата минута Галин Иванов пропусна да се разпише. Опитният футболист стреля с глава след светкавична контраатака и отлично подаване на Георги Русев, но Николай Михайлов спаси.

Играчите на Стоилов опитваха, но нямаха вече физически възможности, а публика им не спря да ги подкрепя и да скандира песни за Левски. Краев се появи на терена на мястото на изтощения Миланов, а Костадинов влезе на мястото на раздалия се Петков, който преди да излезе имаше една възможност след хубаво центриране на Димитров, но стреля лошо с глава.

Мартин Петков пък бе последната смяна за домакините, като замени Димитров. 18-годишният нападател направи глупав фал в 85-ата минута и това можеше да коства солено на Левски. След центрирането Галин Иванов не успя да уцели топката, която мина под крака му и се спря в ръката на Димитър Костадинов, който веднага я изчисти далеч от наказателното поле на Ники Михайлов.

Футболистите с червени фланелки поискаха дузпа, но Станислав Тодоров остана безмълвен, а Лазар Марин дори бе санкциониран с жълт картон заради остри реплики към съдията.

Последваха нервни минути и няколко жълти картона, а в 89-ата минута Митко Костадинов проби отдясно и подаде отлично към връхлитащия Боби Цонев, който стреля мигновено в долния ляв ъгъл, но Наумов плонжира и за трети път спря Левски. Цонев, който преди година отбеляза два гола във вратата на “червените”, нямаше тази свежест да нанесе по-силен удар, което се оказа ключово.

Страхотна публика не видя гол, но изпрати "сините" с аплодисменти, а сега предстои гостуване на Марек за Купата на България и сблъсък следващата неделя с ЦСКА - София в дербито на елита.

ЦСКА 1948 има мач в Монтана за Купата, а след това се изправят срещу Царско село.

ЛЕВСКИ 0:0 ЦСКА 1948

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Христос Шелис, Гьоко Зайков, Иван Горанов, Борислав Цонев, Радослав Цонев, Марин Петков, Георги Миланов, Здравко Димитров, Билал Бари

ЦСКА 1948: Даниел Наумов, Симеон Петров, Георги Ангелов, Лазар Марин, Крум Стоянов, Деян Лозев, Ивайло Чочев, Емил Мартинов, Денислав Александров, Георги Русев, Галин Иванов

Стадион: "Георги Аспарухов", София
Съдия: Станислав Тодоров

Снимки: Борислав Трошев