Голяма драма на "Лаута" при завръщането на Мъри

Треньорът Станимир Стоилов се завърна със страхотен двубой в efbet Лига. Неговият Левски обаче не успя да стигне до победата и завърши 2:2 в драматично гостуване на Локомотив (Пловдив) от 7-ия кръг на първенството. Четири гола, емоции, спектакъл по трибуните, две греди, обрати и ключови намеси на ВАР бяха част от сблъсъка на “Лаута”.

Борислав Цонев (37) даде аванс на столичани. Резервата Георги Минчев изравни в 72-ата минута, Георги Миланов върна преднината на гостите със страхотен гол в 76-ата минута, а Димитър Илиев изравни в 80-ата минута. Първото попадение в мача беше гледано четири минути с ВАР преди да бъде потвърдено от Никола Попов. Причината беше евентуално нарушение на Цонев срещу Карагарен. Преди това в 11-ата минута домакините искаха с основание дузпа за нарушение на Краев, но изненадващо ВАР не се намеси в тяхна полза. Гостите удариха една греда при резултат 0:0, а в последните секунди гредата спаси гостите от поражение.

Равенството е първо за “сините” през тази кампания, след като имаха рекордните четири загуби до този момент. Тимът остана на девето място със седем точки. Пловдивчани пък останаха без успех през този сезон, а третото равенство на тима не помогна на “смърфовете” да не се свлече на последното 14-то място с едва три точки в актива си.

Левски остана шеста поредна година без успех на “Лаута”, като в девети пореден мач за първенство в дома на “черно-белите” не успява да стигне до повече от равенство. Това бе общо десети мач без успех на столичани във всички турнири на стадион “Локомотив” от 2015 година. През този период “сините” имат пет равенства и пет поражения в дома на Локо.

27 Локомотив (Пловдив) - Левски

Срещата бе чакана с огромен интерес и ентусиазъм от “синя” България. За последно Мъри беше водил Левски на 4 май 2008 година, когато “сините” отстъпиха пред Локомотив (София) с 0:1 у дома, а след загубата той и тогавашният спортен директор Наско Сираков бяха уволнени.

Треньорът на “смърфовете” Александър Тунчев направи две промени в състава от равенството 0:0 с Ботев (Враца) преди паузата. Шакил Сно и Георги Минчев бяха отстъпили местата си на Парвиз Умарбаев и Конър Руан. Пред Илко Пиргов в защита бяха Олексий Биков, Артур Крачун и Милош Петрович. Петър Витанов, Бирсент Карагарен, Парвиз Умарбаев и Конър Руан бяха халфовете, докато Лукас Салинас, Венсан Марсел и Димитър Илиев действаха в атака.

Мъри заложи на най-доброто с което разполага в момента. Капитанът Николай Михайлов бе на вратата. Защитата пред него бе Драган Михайлович вдясно, а отляво Иван Горанов. В центъра бяха Христос Шелис и Гьоко Зайков. Опорните халфове бяха Радослав Цонев и Андриан Краев. На двата фланга действаха Георги Миланов и Здравко Димитров. Борислав Цонев бе зад тарана Билал Бари.

Феновете на Левски, които бяха около 1000, опънаха специална хореография за любимия си треньор. Преди срещата реферът Никола Попов пък бе награден за своя мач №200 в елита.

Билал Бари отправи първия точен изстрел, но Илко Пиргов без проблем парира. Ники Михайлов трябваше да се намесва в 11-ата минута, когато Крачун стреля опасно с глава след центриране от корнер. Краев първи стигна до топката обаче след лошото му поемане имаше съприкосновения с Карагарен. Домакините с основание искаха дузпа, но реферът Никола Попов даде знак играта да продължи, а след това не получи и сигнал от своите колеги зад видео мониторите. Дясното крило имаше още една възможност след това. Този път защитата на “сините” изби със сетни усилия.

В 25-ата минута Зайков с глава след центриране на Цонев от фал нацели горната греда на пловдивчани. Две минути по-късно Ники Михайлов направи страхотно спасяване след удар на останалия очи в очи с него Конър, но се оказа, че е имало засада. Въпреки това вратарят демонстрира огромно задоволство от своята реакция.

В 37-ата минута гостите излязоха напред в резултата. Атака, започнала с шпагат на Боби Цонев, стигна до Миланов, който центрира отлично, а връхлитащият Димитров плонжира и стреля от три метра с глава, но Пиргов парира. Карагарен се опита да изчисти топката, но Боби Цонев влезе на шпагат на крилото и прати топка в мрежата. Домакините искаха фал в атака на халфа на гостите, които празнуваха със своята агитка. Цели четири минути попадението беше гледано с ВАР, но накрая Попов зачете попадението, което е трето през този сезон за синята десетка.

Минута по-късно Цонев падна пред наказателното поле след съприкосновение с Крачун. Реферът спря играта, за да може голмайсторът да получи лекарска помощ, което вбеси “смърфовете”. Илко Пиргов напусна наказателното си поле и започна да вика по съдията, който му показа жълт картон. Капитанът Илиев протича близо 50 метра също, за да иска обяснение от рефера, който видимо започна да изпуска срещата. Доказа го и даденото от него продължение на първата част от само две минути.

Втората част започна с добра намеса на Михайлов, който изби нов опасен удар на Петрович с глава. Агитката на “сините” пък подкрепяше бурно гостите и запали множество факли.

Домакините увеличиха своя натиск срещу изморения тим на столичани. Чисти положения липсваха, но все повече топката бе в половината на гостите. Голмайсторът Георги Минчев влезе в 63-ата минута, а след него и завърналият се в тима Йосип Томашичич, което се оказа решаващо. Димитър Костадинов  пък дебютира за 26-кратните шампиони, след като замени Боби Цонев.

След неразбирателство в отбраната на Левски Локомотив стигна до равенството в 73-ата минута. Иван Горанов и Михайлов не се разбраха при центриране отляво на Томашевич и топката попадна в Карагарен, който не успя да нанесе удар, но намери връхлитащия Минчев и нападателят от голлинията изравни. Левият защитник и вратаря на гостите обаче могат да съжаляват, че допуснаха “черно-белите” да изравнят.

Голът е първи за бившия играч на Царско село през сезона и общо 10-и за Локо в елита на България.

Изненадващо Левски реагира моментално и страхотен гол на Георги Миланов върна преднината на левскарите. Това се случи в 76-ата минута Най-добрият футболист на България за 2012 година прати топката неспасяемо в мрежата с удар от над 22 метра. Попадението е дебютно за бившия национал с екипа на “сините”. Цялата скамейка начело с Мъри отпразнуваха гола, който даде сериозна заявка за трите точки.

Ахилесовата пета на Левски е в защитата и отново се видя. Умарбаев намери с дълго подаване Томашевич, който бе оставен спокойно от Михайлович, играчът на “смърфовете” подаде на Митко Илиев, а той на скорост мина покрай двамата централни защитници и с хубав изстрел с левия крак матира Михайлов за 2:2. Така хърватинът се завърна в клуба с две асистенции.

Попадението даде импулс в играта на Локо, който търсеше първа победа през тази кампания, но Ники Михайлов спаси удар с глава на Крачун в 88-ата минута. Буквално в 90-ата минута изстрел от 17 метра на Витанов пък се отби в лявата греда на столичани, които имаха късмет и при добавката, когато играч на “черно-белите” не уцели целта.

В даденото продължение от близо десет минути Марин Петков пусна остра топката, но нито един играч на Левски не успя да засече кълбото в празната врата.

Така срещата завърши 2:2, като и двата тима могат да съжаляват, че пропуснаха победата. Левски заради това, че два пъти поведе, но не успя да задържи преднината си, докато домакините заради това, че бяха по-активни и имаха по-чистите положени, а също така бяха ощетени с неотсъдена дузпа при 0:0.

Мъри ще търси първи успех начело на Левски след завръщането си срещу ЦСКА 1948, докато Локо (Пд) ще гонят първата си победа в гостуването на Царско село.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - ЛЕВСКИ 2:2

0:1 Б.Цонев (37)
1:1 Минчев (72)
1:2 Миланов (76)
2:2 Илиев (80)

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ): Илко Пиргов, Олексий Биков, Артур Крачун, Милош Петрович, Парвиз Умарбаев, Петър Витанов, Бирсент Карагарен, Конър Руан, Лукас Салинас, Венсан Марсел, Димитър Илиев

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Христос Шелис, Иван Горанов, Андриан Краев, Радослав Цонев, Здравко Димитров, Борислав Цонев, Георги Миланов, Билал Бари

Снимки: Спасияна Сергиева