Десет от Левски удариха Берое с шедьовър на Боби Цонев

Отборът на Левски постигна много трудна, но важна победа с 2:1 над Берое в мач от 6-ия кръг на efbet Лига. Това е едва втори успех на “сините” през тази кампания, в която имат рекордните четири загуби на този етап. Трите точки, които дойдоха след страхотен гол шедьовър на Борислав Цонев, са още по-важни, тъй като бяха постигнати с човек по-малко. Причината за това е, че авторът на първото попадение на Левски Христофор Хубчев (31) бе изгонен в 36-ата минута след намесата на ВАР. Интересното е, че и при попадението му трябваше ВАР да се намесва, за да бъде зачетено. Прекрасният гол на Боби Цонев падна в 42-ата минута, а Кийлън Лебон (64) бе точен за гостите.

С много усилия играчите на "сините" успяха да прекъснат серията си от три поредни загуби на "Герена" в първенството срещу този противник, който записа четири победи в последните си пет визити от елита на България в дома на 26-кратните шампиони.

Мартин Камбуров пък ще трябва да почака още малко преди да вкара своя легендарен гол № 254.

Треньор в този мач на столичани бе Тодор Симов, а публиката на стадиона започна да скандира в заключителните минути името на Станимир Стоилов.

Левски вече има шест точки в класирането и се отдалечи от последните позиции, като ще може да се готви по-спокойно през паузата, която предстои през следващите 15 дни. Берое пък остана с девет точки след третото си поражение в кампанията.

33 Левски - Берое

Временният наставник на "сините" Тодор Симов направи три промени в състава от загубата с 1:3 от Ботев (Пловдив). Това бяха Патрик-Габриел Галчев, който бе наказан, Симеон Славчев, останал извън 18-те и Мартин Петков бе на пейката. На тяхно място играха Гьоко Зайков, Христофор Хубчев и Радослав Цонев. Националът на Северна Македония Гьоко Зайков дебютира в центъра на защитата в тандем с Христос Шелис. Ивайло Найденов и Иван Горанов бяха крайните защитници пред Николай Михайлов. Радослав Цонев се завърна сред титулярите и бе опорен халф заедно с Христофор Хубчев, докато Георги Миланов, Борислав Цонев и Здравко Димитров действаха зад Билал Бари.

Треньорът на гостите Петър Колев пък заложи на същите 11, с които стартира при победата с 1:0 над Ботев (Враца). Вратар бе Нордин Бакер, а защитниците Стив Фуртадо, Омар Сако, Камен Хаджиев и Христо Митев. Опорните халфове бяха Серкан Юсеин и Александър Цветков, докато Омар Камара, Кийлън Лебон и Абубакар Тунгара помагаха на Мартин Камбуров да влезе в историята като голмайстор №1 в елита на България. Таранът вече има 253 гола, колкото и Петър Жеков.

Феновете в Сектор “А” опънаха плакат на своя приятел Станко Янчев-Мъфи, който напусна този свят, а транспарантът гласеше “Винаги с нас”.

Двубоят започна на високи обороти, а в 13-ата минута “сините” имаха претенции за дузпа срещу Зайков, който твърде лесно падна на земята. Първото положение в мача бе пропуснато от домакините в 18-ата минута. Централният нападател в този мач Билал Бари не успя да вкара първото си попадение за клуба, като от три метра стреля в аут. Преди това хубавата атака бе подхваната от Миланов, минала през Боби Цонев, който намери своя съотборник, но той не преодоля Норден Бакер.

Стражът на Берое показа отличен рефлекс в 24-ата минута, когато много активният в тази среща Здравко Димитров проби и стреля с левия крак. Вратарят парира неговия удар, а връхлитащият Цонев не успя да засече в празната врата за 1:0.

Все пак по-активният тим на Левски излезе напред в резултата, а голмайсторът бе неочакван. Христофор Хубчев отбеляза с глава първото си попадение за родния си клуб в 31-ата минута, след като защитата на Берое забрави за него след центриране на Ради Цонев и игра с глава на Зайков. Ситуацията беше много спорна, като продължение на две минути асистент реферите с ВАР гледаха, за да видят дали няма засада. Такава все пак нямаше и 25-годишният играч може да празнува.

Неговата радост обаче трая буквално 100 секунди, тъй като за груб фаул срещу Христо Митев беше пратен под душовете. Първоначално Георги Кабаков даде жълт картон на Хубчев, но след намесата на ВАР, реферът беше пратен да гледа повторение. На него се виждаше, че опасното влизане на синия футболист застрашава здравето на противниковия футболисти и картонът му бе сменен с червен.

Това вбеси публиката по трибуните и докато скандираше срещу решението на рефера, Борислав Цонев ги подлуди с един от най-хубавите голове на “Герена” през последното десетилетие. Той удвои резултата с удар от над 33 метра, който спря неспасяемо в горния ляв ъгъл на Бакер за 2:0.

Напълно нормално второто полувреме започна с натиск на Берое, който с всяка изминала минута ставаше все по-сериозен, а в 64-ата минута най-добрият играч на гостите в тази среща Кийлън Лебон намали. Серкан центрира отдясно, а Ради Цонев не успя да изчисти топката, като я свали а Лебон, който неспасяемо я прати в горния ляв ъгъл на Михайлов.

Това стресна “сините”, които още в следващата атака рискуваха да получат втори гол, но за тяхна радост Зайков изпревари Камбуров.

В 67-ата минута Михайлов спаси поредната атака на “зелените”, а Миланов остави мястото си на Мартин Петков.

Берое имаше инициативата, но така и не успя да създаде чисти позиции до 88-ата минута, когато Камбуров изневери на себе си, като пропусна да изравни с глава от няколко метра. Така той не успя да вкара пореден рекорден гол във вратата на своя най-предпочитан съперник и да стане еднолично голаджия номер едно на страната.

През цялото второ полувреме играчите в синьо се раздаваха и се бореха за всяка топка, за да задържат трите точки. Накрая се видяха повече нерви от няколко от играчите, които бяха видимо много изморени, но след последния съдийски сигнал футболистите бяха изпратени с аплодисменти.

ЛЕВСКИ - БЕРОЕ 2:1
1:0 Хубчев (30)
2:0 Б. Цонев (42)
2:1  Лебон (64)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Гьоко Зайков, Христос Шелис, Иван Горанов, Радослав Цонев, Христофор Хубчев, Георги Миланов, Борислав Цонев, Здравко Димитров, Билал Бари

БЕРОЕ: Нордин Бакер, Стив Фуртадо, Омар Сако, Камен Хаджиев, Христо Митев, Серкан Юсеин, Александър Цветков, Омар Камара, Кийлън Лебон, Абубакар Тунгара, Мартин Камбуров

Стадион: “Георги Аспарухов”, София
Съдия: Георги Кабаков