Ботев (Пд) разби Левски, "сините" трагични в защита

Отборът на Ботев (Пловдив) разби Левски с 3:1 при завръщането на Тодор Неделев като титуляр след повече от осем месеца. В дербито от 5-ия кръг на efbet Лига “канарчетата” категорично надиграха гостите, които играха с 45 минути с човек по-малко. Капитанът Неделев бе точен от дузпа в 45-ата минута, а за нарушението Патрик-Габриел Галчев бе изгонен. Симеон Славчев си отбеляза автогол в 65-ата минута, а третото попадение за пловдивчани бе дело на Антоан Бароан  в 75-ата минута. Радослав Цонев върна един гол от дузпа в 80-ата минута.

Така "жълто-черните" поведоха в класирането с актив от 10 точки. Столичани пък останаха с едва три точки от 15 възможни, като записаха рекордна четвърта загуба от началото на сезона.

Домакините вече имат три поредни победи пред своите фенове, а с връщането на Неделев ентусиазмът ще бъде още по-голям сред бултрасите.

Тимът от София пък продължи да прави детински грешки в защита. Именно трагичното им представяне в отбрана днес беше решаващо за крайния резултат, като има вероятност Левски да завърши този кръг на последното 14-то място в елита, ако Локомотив (Пловдив) и ЦСКА 1948 постигнат първи победи в надпреварата.

46 Ботев (Пловдив) - Левски

Треньорът Азрудин Валентич направи три промени в състава от равенство 1:1 с Ботев (Враца) в миналия кръг. Най-добрата новина бе, че капитанът Неделев се завърна в стартовия състав за първи път от 6 декември 2020 година, когато получи тежка травма. Па Конете и Антоан Бароан бяха другите нови в състава, като тримата взеха местата на Станислав Работов, Маркиньос и Кевин Янсон. Неделев, Току и Атанас Илиев водеха атаката.

Живко Миланов замени само Георги Александров с Паткрик-Габриел Галчев. Николай Михайлов бе вратар, а Галчев, Симеон Славчев, Христос Шелис и Иван Горанов бяха защитници. Ивайло Найденов бе пред тях, Георги Миланов, Здравко Димитров, Борислав Цонев и Билал Бари действаха зад Мартин Петков.

Пред пълните трибуни на базата в “Коматево” домакините стартираха по-силно и натиснаха столичния гранд. Първият пропуск дойде в 4-ата минута, когато след неразбирателство в гостуващата защита Бароан не уцели вратата от няколко метра. Тодор Неделев вдигна публиката на крака, след като майсторски преодоля Найденов. В 12-ата минута поредната грешка в защитата на “сините” позволи на Рабей да излезе сам срещу Михайлов, капитанът на Левски плонжира и изби, но при добавката Бароан прати топката в мрежата. Минута по-късно попадението бе отменено след намесата на ВАР, тъй като нападателят на “канарчетата” беше в засада при удара на Рабей.

По-добрата игра на пловдивчани продължи и в 18-ата минута Неделев отправи страховит удар, който Михайлов изби от горния си десен ъгъл. До този момент домакините бяха пълни господари на терена.

Постепенно “сините” надигнаха глава и в 27-ата минута Георги Миланов стреля много опасно, но Аргилашки изби в корнер. Пет минути по-късно бившият играч на Литекс центрира към Боби Цонев, който свали с късмет топката към Шелис, но кипърският бранител от три-четири минути стреля над горната греда и пропусна да даде предимство на Левски.

При даденото три минутно продължение от Ивайло Стоянов Патрик-Габриел Галчев изпусна Па Коната зад гърба си и после го дръпна за фланелката. Играчът от Гвинея падна в наказателното поле и реферът посочи бялата точка, като изгони Галчев затова, че бе последен човек.

Колегите на Стоянов му сигнализираха да гледа ВАР, тъй като Галчев започна нарушението си преди наказателното поле, но след видеозаписа съдията видя, че играчът на “сините” пуска фланелката на своя противник върху линията, като потвърди първото си решение - дузпа и червен картон. Зад топката застана Неделев, който хладнокръвно изпрати Михайлов в другия ъгъл и реализира за 1:0.

Попадението е първо за него от 23 август миналата година.

Второто полувреме започна с промяна при домакините, като Филип Филипов смени Минков. Хубав изстрел на Мартин Петков в 48-ата минута, който Аргилашки с една ръка изби над гредата, бе първото положение за “сините” след почивката.

Последваха две спасявания на Михайлов, който първо не се намеси добре, като боксира топката пред себе си, а втория път изби топката с върха на пръстите си и предотврати гол отдалеч. В 58-ата минута Бароан размина с лекота Славчев, но Шелис спря Филипов преди да нанесе решаващ удар.

Ради Цонев влезе в игра за Миланов, който няма сили за повече от 60 минути, докато Неделев бе заменен от Янсон.

Три минути по-късно Ботев удвои своята преднина, като това стана благодарение на красив автогол на Симеон Славчев. Халфът се опита да изпревари Атанас Илиев в наказателното поле и с глава прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Михайлов. Интересното е, че това е втори автогол на Славчев със синята фланелка, след като преди година отново прати топката във вратата на Михайлов в първия кръг срещу Берое.

Голът съвсем обърка гостите, а след сериозната подкрепа на феновете играчите на “жълто-черните” се забавляваха. Имаше ситуация в която Шелис се размина с това, че не бе отсъдена нова дузпа за Ботев след съприкосновение на кипъреца с Тонев. Положението бе гледано от асистентите зад видео мониторите, но те сигнализираха на Ивайло Стоянов играта да продължи.

Това обаче не притесни “канарчетата”, които в 75-ата минута вкараха трети гол. Този път точен бе Бароан, който изпревари Горанов, а Шелис не се ориентира добре, за да избие топката и резултатът стана 3:0. Попадението е първо за него с фланелката на "жълто-черните".

Левски все пак стигна до почетен гол в 80-ата минута, когато Здравко Димитров спечели дузпа за своя тим, която бе реализирана от Ради Цонев. Крилото бе фаулиран от Филипов, а завърналият след контузия халф вкара първото си попадение за сезона.

Именно Цонев можеше да вкара и втори гол в последната минута, но Аргилашки спаси и потвърди заслужената победа на Ботев. Най-старият клуб в елита записа едва втори успех в своята история с 3:1 над Левски. Първият бе през далечната 1985 година отново в Пловдив. Този успех бе най-големият за Ботев над 26-кратните шампиони от 30 години, когато надвиха столичани с 4:1.

След мача агитката на Ботев, децата от школата и играчите на тима, пееха и празнуваха победата и изкачването на първото място във временното класиране.

На другия полюс беше ситуацията в сектора за гостите на Левски, където играчите даваха обяснение на около 400 фенове, които ги подкрепиха и бяха бесни от поредното поражение на своите любимци. Много сериозни критики отнесе Славчев, който освен автогола не успя да се справи със задачата на централен защитник, като заедно със своите съотборници показа, че са далеч от оптимална физическа и тактическа форма.

Живко Миланов подаде оставка

След мача Живко Миланов подаде оставка, като още повече се увеличиха проблемите на “Герена” преди домакинството на Берое.

БОТЕВ (ПД) - ЛЕВСКИ 3:1
1:0 Неделев (45-дузпа)
2:0 Славчев (65-автогол)
3:0 Бароан (75)
3:1 Р. Цонев (80-д)

БОТЕВ (ПЛОВДИВ): Георги Аргилашки, Виктор Генев, Реда Рабей, Антоан Бароан, Па Конете, Дилън Мартенс, Самуел Супрайен, Тодор Неделев, Николай Минков, Емануел Току, Атанас Илиев

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Патрик-Габриел Галчев, Симеон Славчев, Христос Шелис, Иван Горанов, Ивайло Найденов, Георги Миланов, Мартин Петков, Здравко Димитров, Борислав Цонев, Билал Бари

Снимки: Спасияна Сергиева