Тотнъм повали шампиона Ман Сити

Тотнъм постигна отлична победа над шампиона Манчестър Сити в първото дерби от началото на новия сезон във Висшата лига. Лондончани спечелиха с 1:0 в дебюта на Нуно Еспирито Санто като мениджър на “шпорите”. Единственото попадение в мача бе дело на Хюн-Мин Сон в 55-ата минута.

За Тотнъм това е четвърта поредна домакинска победа над Ман Сити. Тимът беше без Хари Кейн, който остана извън групата. Нападателят, който иска да напусне и е трансферна цел именно на “гражданите”, е провел само две тренировки с отбора след завръщането си от почивка и не е в оптимална кондиция.

Отборът на Джозеп Гуардиола очевидно не е в най-добрата си форма, тъй като много от основните играчи се включиха много късно към подготовката след участието си на Европейското първенство. Английските национали Джон Стоунс и Кайл Уокър днес бяха на пейката. Кевин Де Бройне, който бе контузен, влезе 10 минути преди края и бързо промени облика на тима. Джак Грийлиш започна като титуляр за първи път за Сити, но като цяло бе надигран от десния бранител на Тотнъм Джафет Танганга, който изигра отличен мач. Както и в Астън Вила, Грийлиш отново бе най-фаулираният играч на терена.

“Шпорите” започнаха агресивно и с идея да притискат съперника. Много бързо обаче те разбраха, че двубоят ще има различен облик. Тимът на Гуардиола пое контрола върху случващото се на терена и започна да създава положения от първите минути. Неразчетено излизане на Лорис можеше да доведе до попадение в неговата врата. След центриране на Менди топката бе засечена с глава от Фернандиньо, който изпревари вратаря. Бразилецът обаче нямаше късмет и кълбото мина покрай вратата. Малко по-късно нова добра атака на Сити би завършена от Кансело, но и ударът на бранителя не намери целта.

След вихреното начало на “гражданите” постепенно Тотнъм започна да играе малко повече с топката. Опитите на домакините да атакуват обаче не бяха успешни. Лондончани имаха по-големи периоди, в които владееха топката, и на няколко пъти имаха възможност да организират добри бързи атаки, но бъркаха при последното подаване. На два пъти Сон се забави с удара и атаката се провали. В 34-ата минута Риад Марез можеше да открие резултата, но се подхлъзна и ударът му от въздуха от точката на дузпата бе неточен.

Тотнъм стигна до най-добрата си възможност в 40-ата минута. Бърза атака изведе Сон на отлична позиция. Южнокореецът за пореден път се забави, но се завъртя и получи възможност да стреля. Изстрелът му бе добър, но топката се отклони в Кансело и мина покрай лявата греда. Първото полувреме завърши без точен удар към една от двете врати.

Второто полувреме започна на високо темпо, но за разлика от началото на първото, когато Сити доминираше, сега атаките бяха и към двете врати, а по-опасните бяха тези на Тотнъм. След няколко опита завършили без точен удар в 55-ата минута Сон откри резултата. Контраатака, при която Бергвайн напредна и отклони към южнокорееца, а той с прецизен удар не остави шансове на Едерсон. След час игра Бергвайн пропусна да удвои авана на “шпорите”, но стреля покрай вратата.

Тимът на Еспирито Санто имаше предимство в този период, но нямаше нови възможности за увеличи преднината си. В 75-ата минута Грийлиш бе изведен на добра позиция от Жезус и стреля от малък ъгъл, но Лорис бе на добра позиция и отрази. Малко по-късно в игра се появи Кевин Де Бройне и нещата на терена се промениха. Белгиецът много бързо промени облика на Сити и отборът на Гуардиола упражни натиск до края.

“Шпорите” обаче можеха да решат всичко в 80-ата минута, когато хубав удар на Сон прати топката покрай лявата греда на Едерсон. В тези минути “гражданите” имаха предимство, а Лорис трябваше да се справя с удар на Де Бройне. След това вратарят отрази и изстрел от малък ъгъл на Феран Торес.

ТОТНЪМ - МАН СИТИ 1:0
1:0 - Сон (55)