Зенит показа класа на старта (видео)

Шампионът на Русия Зенит започна новия сезон с победа. Седмица след категоричния успех срещу Локомотив (Москва) за суперкупата, питерци надиграха Химки с 3:1. Отборът на Сергей Семак трябваше да прави обрат след гола на Иля Кухарчук в началото. Трите точки осигуриха попадения на Сердар Азмун, Александър Ерохин и Алексей Сутормин.

В часовете преди мача стана ясно, че ръководството на Зенит е позволило на Себастиан Дриуси да откупи остаттъка от договора си до 2022 година. Аржентинецът най-вероятно ще премине в клуб от МЛС. Дируси не беше в групата за двубоя на "Арена Химки", а в предни позиции по традиция си партнираха Азмун и Артьом Дзюба.

В самото начало на срещата Магомед Оздоев се контузи и вместо него на терена влезе младокът Кирил Кравцов. Първото положение пред вратата на Химки пропусна Андрей Мостовой, а в средата на полувремето домакините организираха няколко поредни добри контри и в 28-ата минута откриха резултата. Точен беше Иля Кухарчук с добавка отблизо, след като преди това Михаил Кержаков изби удар на Сенин Себай.

Питерци се нуждаеха само от три минути, за да възстановят равенството. Далер Кузяев уцели гредата, а отбитата топка попадна у Азмун. Иранецът имаше известни трудности с овладяването й, но действа достатъчно бързо и се разписа за 1:1. Това беше 7-и гол за Азмун в последните му 5 мача в РПЛ, а в този период толкова има само още един футболист - Дзюба.

В началото на втората част Зенит доминираше, а Дзюба взе грешно решение, като потърси съотборник на далечната греда, вместо да стреля от удобна позиция. Влизането на Сутормин и Ерохин се оказа печелившият ход на Семак и именно двете резерви донесоха победата на гранда от Санкт Петербург.

В 72-ата минута Ярослав Ракицкий намери Ерохин и той безпроблемно прати топката във вратата. малко по-късно Сутормин беше повален в наказателното поле и сам реализира отсъдената дузпа. До края домакините можеха да върнат интригата, но останал очи в очи с Кержаков, Себай не успя да преодолее стража на шампионите.