Пътят до полуфинала: Дания - аутсайдерът, който обича да е подценяван

В компанията на Англия, Испания и Италия тимът на Дания е полуфиналистът на Евро 2020 с най-малки шансове за успех според специалистите. “Червения динамит” ще спори с англичаните за място на финала, като двубоят е в сряда на “Уембли”. Скандинавците обаче обичат да са в позицията на аутсайдер, като през 1992 година вече впечатлиха с триумфа си на Европейското първенство в Швеция.

Футболистите от Страната на Хамлет минаха през може би най-много перипетии, за да стигнат дотук. Те записаха две загуби в първите си две срещи и бяха отписани, но после нещата се обърнаха в тяхна полза.

21 Феновете на Чехия - Дания

Независимо какво ще се случи в оставащите три срещи на шампионата, най-вероятно първият двубой на Дания - срещу Финландия, ще остане като най-паметен заради инцидента с Кристиан Ериксен. Халфът получи сърдечен арест малко преди полувремето и целият свят изтръпна от мисълта за най-лошото. Футболистът на Интер обаче извади късмет и беше върнат в съзнание, а срещата беше подновена след известна пауза. Дали заради шока от случилото се с техния съотборник, или заради нещо друго, но състезателите на Каспер Хюлманд загубиха с 0:1 от Финландия, като даже пропуснаха и дузпа.

Поправката на северняците трябваше да бъде срещу Белгия и тимът започна уверено с ранен гол. После обаче по-високата класа на “червените дяволи” си каза думата и след влизането на Кевин Де Бройне съперникът стигна до обрат - 2:1. Тук вече оптимистите за продължаването на датчаните намаляха значително.

Дойде третата битка, в която “червения динамит” вече показа на какво е способен - убедителен успех с 4:1 над Русия. По същото време резултатите в другите групи така се получиха, че Дания имаше изключителния шанс да завърши втори.

Схемата за осминафиналите прати отбора извън Копенхаген - в Амстердам, срещу сравнително удобен съперник - Уелс. В този мач датчаните отново се раздадоха и записаха съкрушителна победа с 4:0. В тази среща с два гола блесна Каспер Долберг, който до момента имаше само половин час игра.

Така, с осем попадения в два поредни двубоя, Дания вече беше набрал самочувствие и наред беше сблъсък с друга от приятните изненади - Чехия. Четвъртфиналната среща в Баку не беше толкова атрактивна, но футболистите на Каспер Хюлманд вкараха два гола през първото полувреме и после успяха да удържат натиска на съперника, който върна едното попадение.

Англия вече може единствен да спре набралите скорост датчани.