Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Левски изпусна Ботев (Пд) след автогол на Валери Божинов (видео+галерия)

Отборите на Левски и Ботев (Пловдив) завършиха 1:1 контролна среща на “Герена”. Борислав Цонев беше точен с хубаво изпълнение от фаул в 43-ата минута, а автогол на Валери Божинов в 87-ата минута оформи крайния резултат. В началото на второто полувреме Билал Бари удари горната греда, а в последните секунди Илия Димитров пропусна да донесе успеха на столичани.

Феновете на клуба отново събираха средства в урните на Сектор "А", които бяха връчени на отбора след срещата.

37 Контрола Левски София - Ботев Пловдив

Това е втора проверка за столичани, които надвиха с 1:0 Локомотив (Пловдив) преди седмица на “Герена”. Единствената промяна в състава от мача със “смърфовете” бе Звонимир Микулич, който напусна клуба.

Наставникът Живко Миланов заложи на 16-годишния Пламен Андреев на вратата, а Ивайло Найденов, Симеон Славчев, Георги Александров и Патрик Галчев в бяха в защита. Ради Цонев, Здравко Димитров, Мартин Петков, Боби Цонев и Марин Петков действаха зад Билал Бари. Сред резервите отново бе 20-годишният гръцки бранител Кириакос Таусанис, който е на проби, както и Христофор Хубчев, който от една седмица тренира със “сините”.

Това е първа контрола за "канарчетата" след лагера в Турция. Там Ботев изигра две контролни срещи, в които завърши наравно 1:1 със Заря (Луганск) и 1:1 с Пролетер. В сравнение с последната си проверка Азрудин Валентич направи няколко промени, като на вратата застана Георги Аргилашки на мястото на Християн Славков. В защита Марио Младеновски отстъпи мястото си на Атанас Чернев. Мите Цикарски и Филип Филипов пък замениха Па Конате и Реда Рабей.

Проверката на стадион "Георги Аспарухов" се игра пред над 1500 фенове на домакините. Привържениците на столичани се наредиха на опашки преди мача, за да купят артикули и да подпомогнат клуба. Огромен транспарант с лика на играчите, останали верни на Левски, който гласеше: “Честта и верността струват повече от всичко на света”, бе опънат в Сектор “А”.

Първият удар в очертанията на вратата бе на Бароан, но Андреев без проблем спаси. Бари беше близо до гол в 13-ата минута, но пропусна с глава отлична възможност след центриране на Димитров. Две минути по-късно пък Мите Цикарски можеше да даде аванс на “канарчетата”, след като остана непокрит след центриране от корнер. Левият защитник обаче стреля на сантиметри от лявата греда.

В 19:14 часа реферът Волен Чинков спря двубоя, за да може агитката на Левски да аплодира “сините”. Последваха два груби фаула на Мартин Петков и Боби Цонев, които бяха санкционирани с жълти картони, а такъв получи и Филип Филипов.

В 42-ата минута Левски поведе след отлично изпълнение на пряк свободен удар. Играчът с №10 от домакините си спечели фаул на границата на наказателното поле, след което сам се нагърби с изпълнението му и прати топката под гредата за 1:0.

Втората част започна с нова възможност за Левски. Билал Бари отправи хубав изстрел с глава в 47-ата минута, който се отби в горната греда. Така мароканецът не успя да се разпише във втори пореден мач. Националът Атанас Илиев, който влезе от пейката, започна да тормози защитата на домакините, за които в игра се появиха Хубчев и Папазов. Това доведе до тактически промени, като първият застана ляв защитник, вторият централен бранител, където до момента бе Славчев, който отиде опорен халф, а Галчев стана десен защитник.

Десет минути преди края на мача Валери Божинов смени Боби Цонев и получи капитанската лента, а публиката избухна в екстаз и започна да скандира името на нападателя. Бившият играч на Ювентус пропусна от фаул да вкара за 2:0, а в 87-ата минута имаше малшанс да си отбележи автогол.

При центриране от корнер Виктор Генев игра с глава, Николай Кръстев изби, но въпреки това топката влизаше във вратата. Опитният играч №86 на фланелката се хвърли на шпагат, за да се опита да избие, но не успя и прати топката в собствената си врата за 1:1.

Въпреки това в последните секунди Левски направи два сериозни пропуска. Младият Виктор Василев първо не успя да върне преднината на “сините”, а в последните секунди страхотен удар с глава на Илия Димитров бе париран от вратаря на гостите. Така срещата завърши без победител.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 1:1
1:0 Б.Цонев (43)
1:1 Божинов (87-а)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Ивайло Найденов, Симеон Славчев, Георги Александров, Патрик-Габриел Галчев, Радослав Цонев, Мартин Петков, Здравко Димитров, Марин Петков, Борислав Цонев, Билал Бари

Резерви: Николай Кръстев, Томислав Папазов, Симеон Василев, Христофор Хубчев, Димитър Андонов, Денис Динев, Виктор Василев, Любомир Тодоров, Илия Димитров, Валери Божинов

БОТЕВ (ПД): Георги Аргилашки, Атанас Чернев, Станислав Работов, Виктор Генев, Филип Филипов, Мите Цикарски, Дилан Мертенс, Николай Минков, Емануел Току, Маркиньос, Антоан Бароан

Резерви: Християн Славков, Атанас Илиев, Димитър Пройчев, Благовест Данчев, Кевин Янсон, Пламен Цончев, Юсеин Касов, Иван Василев, Марио Младеновски, Па Конате

Снимки: Борислав Трошев