Италия се измъчи, но продължава към четвъртфиналите след драма с продължения

Италия трябваше да преодолее много трудни моменти, но се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство. Отборът на Роберто Манчини победи с 2:1 Австрия, а всички голове в мача паднаха в продълженията, след като двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време. Влезлите като резерви Федерико Киеза (95) и Матео Песина (105) се разписаха в първото продължение, а Саша Калайджич върна едно попадение в 114-ата минута.

За място на полуфиналите "адзурите" ще се изправят срещу победителя от двубоя между Белгия и Португалия.

Италия продължи впечатляващата си серия и записа 12-а поредна победа и 31-и пореден мач без загуба, което се случва за първи път в историята на отбора. Попадението на Калайджич обаче спря друга серия на "адзурите". Това бе първият гол, който те допускат от октомври 2020 г., след 11 срещи и 1168 поредни минути без допуснато попадение.

Изненадващо австрийците започнаха срещата много агресивно - с висока преса и постоянни опити за атаки. Още във втората минута се стигна до опасно центриране в наказателното поле на "адзурите". След него Арнаутович влезе остро в краката на Барела и получи жълт картон. Подходът на тима на Франко Фода носеше своите рискове, защото оставяше повече пространства за бързи атаки на съперника, а италианците бяха готови да отговорят на предизвикателството.

Тимът на Манчини от първите минути показа, че също ще търси гола. В шестата минута Барела опита да изведе Имобиле, но подаването бе дълго и нападателят се сблъска с вратаря, който овладя топката. На два пъти Спинацола проби успешно по лявото крило, а при втория пробва удар, но кълбото мина покрай вратата. В 14-ата минута Инсиние получи шанс за удар. Играчът на Наполи обаче не успя да затрудни Бахман.

146 Италия - Австрия 2:1

След бурното начало на Австрия постепенно "адзурите" започнаха да доминират и всяка тяхна атака носеше опасност. В 16-ата минута те стигнаха до най-добрата си възможност от началото на срещата, която се играеше на много висока скорост. Барела получи топката от Спинацола пред наказателното поле на съперника и стреля, но прати топката в обсега на вратаря и Бахман отлично изби с крак. Отговорът на австрийците бе удар на Арнаутович над вратата.

Превъзходството на Италия се увеличаваше, а австрийците все по-рядко играеха с топката. Тимът на Фода се дръпна назад и опитваше да блокира атаките на съперника. В 25-ата минута Барела изведе Имобиле зад защитата с високо подаване. Нападателят на Лацио не успя да овладее бързо топката и Алаба се върна, за да я избие. Имобиле можеше да отбележи фантастичен гол в 32-ата минута, когато стреля от дистанция, а топката се удари в гредата.

До почивката италианските атаки не успяха да преодолеят защитата на Австрия, а втората част отново започна с положения пред Бахман. Арнаутович бе изолиран в предни позиции, но в 49-ата минута след грешка на Бонучи нападателят успя да преодолее няколко защитника на "адзурите" с поредица от финтове, но в крайна сметка отправи много неточен удар.

Малко по-късно австрийците имаха отлична възможност, тъй като получиха фаул почти на границата на наказателното поле. От наказателния удар Алаба стреля над вратата. Бранителят на Реал Мадрид показа качествата си и в другата половина, когато предотврати топката да стигне до Берарди след опит на Инсиние да го намери.

Играчите на Манчини започнаха да се изнервят и по-често да допускат грешки, а Австрия започна по-уверено да поглежда към вратата на Донарума. Пробив на Забитцер в 62-ата минута доведе до негов изстрел, който Бонучи отклони, за да мине топката покрай вратата. Секунди след това се стигна до удар на Арнаутович, след който вратарят на Италия нямаше проблеми.

В 65-ата минута топката се оказа във вратата на Донарума след удар с глава на Арнаутович. Центриране на Лайнер бе отклонено с глава от Алаба и топката стигна до нападателя, който с глава прехвърли излезлия вратар. Австрийците се зарадваха, но проверка с ВАР показа, че Арнаутович е малко пред защитниците на съперника и попадението не бе признато.

Манчини усети нуждата от промени и пусна в игра Мануел Локатели и Матео Песина на мястото на Марко Верати и Николо Барела. Двете резерви се включиха активно и освежиха халфовата линия на "адзурите", което доведе до няколко атаки, които бяха завършени с неточни удари.

След като толкова много време не допусна гол, тимът на Австрия играеше с вярата, че може и да стигне до победа. Италианците отчаяно търсеха гола, но атаките завършваха с грешни отигравания в последната фаза. В 83-ата минута пробив на Спинацола завърши с центриране към непокрития Берарди, който опита да стреля акробатично от въздуха, но ударът не се получи. Секунди по-късно той бе заменен и отстъпи мястото си на Киеза, а Белоти смени Имобиле.

Натискът на Италия не доведе до нищо до края на редовното време и се стигна до продължения. "Сините" не смятаха да оставят нещата да се решат от лотарията на дузпите. Първата добра ситуация в продълженията се откри пред Киеза. Ударът му бе спасен от Бахман, но секунди по-късно той трябваше да вади топката от мрежата си. Спинацола великолепно намери Киеза на далечната греда, а играчът на Ювентус овладя прекрасно, финтирайки Лаймер, а след това с точен удар откри резултата.

Тимът на Фода показваше признаци на умора, а голът сякаш го пречупи. Изключително изпълнение на Инсиние от пряк свободен удар накара вратаря на австрийците да показва най-доброто от себе си. В 115-ата минута Италия нанесе втори удар и той отново бе дело на една от резервите. Матео Песина се разписа и увеличи аванса на "адзурите".

Интригата обаче далеч не бе приключила и Австрия се хвърли напред във второто продължение. Влезлият на почивката Лоус Шауб отправи страхотен удар в 106-ата минута, но Донарума се справи. Изнасянето в предни позиции на австрийците отвори много пространства, от които тимът на Манчини не се възползва. Белоти пропусна великолепна възможност, а след това блестящ пробив на Ди Лоренцо завърши със слаб удар.

Пред италианската врата също бе напрегнато. Забитцер стреля над вратата, а удар на Шауб бе блокиран. В 114-ата минута Калайджич успя да върне един гол. След ъглов удар той се разписа с глава, като Донарума не се намеси по най-добрия начин. Попадението доведе до много нерви в италианския лагер, но до края "адзурите" пропуснаха шансове за нов гол, като най-добрата възможност имаше Киеза.

ИТАЛИЯ - АВСТРИЯ 2:1
1:0 - Киеза (95)
2:0 - Песина (105)
2:1 - Калайджич (114)