Три от три за Италия, “адзурите” спечелиха своята група без проблеми

Отборът на Италия завърши група А на Евро 2020 без грешка. Това стана факт след победата на “Скуадра Адзура” с 1:0 над Уелс на "Олимпико" в последния мач на двата отбора от първата фаза на турнира. Матео Песина (39') отбеляза единственото попадение в мача, а Итън Ампаду (56') получи директен червен картон и така “драконите” завършиха двубоя в намален състав.

Манчини направи немислимото и изравни 82-годишен рекорд

Предвид сигурното участие на Италия на осминафиналите, Роберто Манчини предприе цели осем промени в своя състав, като титулярните си места запазиха единствено вратарят Джанлуиджи Донарума, капитанът в този мач Леонардо Бонучи и опорният халф Жоржиньо. Така в защита новите имена бяха тези на Рафаел Толой, Алесандро Бастони и Емерсон, а в средата на терена се появявиха Марко Верати и Песина. Атаката беше изцяло подновена, като тя беше изградена от Федерико Киеза и Федерико Бернардески по фланговете и Андреа Белоти в центъра.

За сравнение, Робърт Пейдж направи три промени в стартовите си 11. Този път титуляри бяха Ампаду, Крис Гънтър и Неко Уилямс за сметка на Бен Дейвис, Крис Мефам и Кийфър Мур. Тримата в атака в схемата 3-4-3 бяха звездата Гарет Бейл и Даниел Джеймс по двата фланга, а Аарън Рамзи влезе в ролята на “фалшива деветка”.

21 Феновете на Италия - Уелс

Мачът започна в спокойно темпо без положения в първите 10 минути. В 12-ата Бастони центрира към Белоти, който не засече добре топката, но и без това изглеждаше да е в засада. В 15-ата Емерсон стреля отдалече, с което не затрудни Дани Уорд. В 17-ата Толой шутира, топката се отклони в Песина и попадна в обятията на вратаря. В 24-ата Белоти се опита да се разпише от малък ъгъл, но изпълнението му не сполучи.

150 Италия - Уелс

В 27-ата минута Гънтър игра с глава след центриране от корнер, но топката мина покрай вратата. При ответната атака Верати също се отчете с пропуск. В 29-ата Киеза стреля в близост до вратата, но застаналият пред голлинията Ампаду успя да блокира удара му. В 39-ата Верати центрира от фал, а Песина отклони топката в противниковата мрежа за 1:0. Две минути по-късно той отново можеше да се разпише, но този път спечели само корнер.

В 53-ата минута Бернардески стреля от пряк свободен удар, топката мина през стената и се отби в страничната греда. Малко след това Рамзи предизвика суматоха в наказателното поле на домакините, но те се справиха с опасността. Секунди по-късно Белоти отново се пробва да вкара от малък ъгъл, но и този път не му се получи.

В 56-ата минута Ампаду закъсня за топката и настъпи Бернардески в близост до глезена му, заради което съдията показа на защитника директен червен картон. В 58-ата Киеза отправи шут, който не създаде проблеми на Уорд. В 65-ата Киеза нахлу в наказателното поле и стигна до аутлинията, откъдето върна топката към Белоти, чийто удар беше отразен от вратаря.

При центриране от фал в 75-ата минута Бейл беше оставен непокрит, но неговото воле мина над вратата. В 89-ата Белоти отправи топовен изстрел, но Уорд успя да го спаси. Секунди по-късно Манчини направи любопитна смяна, пускайки Салваторе Сиригу на мястото на Джанлуиджи Донарума. Последното положение в мача се откри пред резервата Браян Кристанте, като Уорд се погрижи резултатът да остане непроменен.

Така Италия заслужено спечели група А с пълен актив от 9 точки и голова разлика 7:0. “Адзурите” очакват на осминафиналите втория от група С. Уелс също се класира за следващата фаза, завършвайки на втората позиция в групата с 4 точки, колкото има и третият Швейцария, но с по-лоша голова разлика. В първия кръг от елиминациите “драконите” ще се изправят срещу втория от група В.

ИТАЛИЯ - УЕЛС 1:0

1:0 Песина (39')

Италия: Донарума, Толой, Бонучи, Бастони, Емерсон, Верати, Жоржиньо, Песина, Киеза, Белоти, Бернардески

Уелс: Уорд, Родън, Ампаду, Гънтър, Н. Уилямс, Джеймс, Робъртс, Рамзи, Алън, Морел, Бейл