Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Австрия с първа победа на еврофинали, Пандев с исторически гол

Австрия записа първа победа на европейско първенство, след като спечели с 3:1 срещу Северна Македония. Тимът на Марко Фода поведе в 18-ата минута с гол на Щефан Лайнер, но десет минути по-късно капитанът на македонците Горан Пандев изравни резултата. Влезлият като резерва Михаел Грегорич изведе австрийците напред в 78-ата минута, а Марко Арнаутович направи 3:1 малко преди края. За Северна Македония това бе първи мач на голям футболен форум, а Пандев отбеляза и първи гол за тима. Нападателят стана вторият най-възрастен голмайстор на европейски първества.

Срещата бе от група С на Евро 2020, в която са още Нидерландия и Украйна.

Срещата започна под бурните възгласи на македонските фенове. Наставникът на австрийците Франко Фода бе решил да постави Дейвид Алаба в центъра на защитата и капитанът опитва да насочва действията на тима от тази позиция. Македония започна доста предпазливо и не оставяше пространства, а съперникът им не успяваше да създаде нищо и изчакваше удобен момент.

Австрия намери пролука в защитата в 18-ата минута, когато Забитцер великолепно центрира към Щефан Лайнер, а той от въздуха насочи топката към мрежата. За него това е едва втори гол за националния отбор. Така тимът на Фода се възползва от първата си реална възможност и откри резултата.Малко след попадението нова добра атака на австрийците завърши с удар на Калайджич, но топката отиде в ръцете на Димитриевски.

Изглеждаше, че Австрия има контрол върху случващото се на терена, но в 28-ата минута сами си усложниха живота. Опит за изчистване завърши с рикошет в австрийски бранител. Неразбирателството в отбрана продължи с това, че Алаба остави топката за вратаря, който я изпусна и Пандев на празна врата вкара историческия първи гол за Северна Македония на голямо първенство. На 37 години и 321 дни той стана вторият най-възрастен голмайстор на европейски първества.

След попадението македонците заиграха с нова увереност и по-често опитваха да организират атаки. Удар на Ристовски мина над вратата. Тази тендеция се запази и след почивката, когато Николов не успя да нанесе точен изстрел. Австрийците нямаха идея как да преодолеят защитата на съперника. Те атакуваха и подържаха високо темпо, но не стигаха до голови ситуации. След час игра на терена се появи и Марко Арнаутович.

69 Австрия - Северна Македония 3:1

В 63-ата минута Северна Македония можеше да поведе. Великолепно подаване на Барди изведе Николов зад защитата, но Бахман бързо излезе и го блокира. Отговорът на Австрия бе центриране на Арнаутович и удар с глава на друга резерва - Грегорич. Вратарят Столе Димитриевски се намеси блестящо и спаси.

Контраатаките на македонците създаваха сериозни проблеми на съперника. На два пъти обаче те не успяха да ги завършат чрез Елиоски и Елмас. Неизползваните възможности бяха наказани и в 78-ата минута. Капитанът на Австрия Дейвид Алаба поведе отбора. С отлично центриране той намери Грегорич, а той изведе тима напред, след като отбеляза гол номер 700 на европейски финали. След това дойде и моментът на Арнаутович, който получи топката от Лаймер и хладнокръвно прати топката в мрежата.