България отново се бори, но записа 5-а загуба в Лигата на нациите (видео + галерия) 🏐🇧🇬🇮🇷

Волейболистите от националния отбор на България допусна 4-а поредна и общо 5-а загуба в Лигата на нациите. Младите момчета на Силвано Пранди се бореха, но паднаха от силния тим на Иран с 0:3 (20:25, 31:33, 22:25) в последния си мач от втория състезателен уикенд на турнира в Римини, игран тази вечер.

България без Влади Иванов срещу Иран, Цецо Соколов под въпрос🇧🇬🏐🇮🇷

Така България остана на 13-о място във временното класиране със само 1 победа, 5 загуби и 5 точки. "Персите" пък са 6-и с 4 победи, 2 загуби и 11 точки, с колкото е и европейския шампион Сърбия, но с по-лоши показатели.

Алекс Грозданов аут от Лигата на нациите до края

Следващата седмица българските "лъвове" ще играят последователно със световния шампион Полша, олимпийския Бразилия и тима на Нидерландия. Иран пък ще спорят със САЩ, Сърбия и Германия. Срещите ще бъдат от сряда до петък (9-11 юни).

40 Лига на нациите: България - Иран 0:3

Началото на първия гейм беше по-добре за българските момчета, които поведоха с 6:2 след отлични изяви на Стефан Чавдаров и Радослав Парапунов. Първата техническа пауза пък дойде при 8:5 за България след успешна атака на Георги Петров. Последваха атака на Мейсам Салехи, ас на Сейед Мохамад Мусави и успешен блок на Реза Абедини и 8:8. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което последваха нови две отлични блокади на Абедини - 12:10 за Иран и тайм-аут за Силвано Пранди. Въпреки това, резултатът стана 13:10 след блок на Амирхосейн Есфандиар. Второто прекъсване пък дойде при 16:12 за Иран след ас на Бардиа Саадат. Преднината на "персите" стана 18:13 след отлична атака на Салехи. Двата тима отново продължиха равностойно до 22:18, след което Иран без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:20 след сервис в аут на Аспарух Аспарухов.

За началото на втората част Силвано Пранди заложи на Денис Карягин на мястото на Аспарух Аспарухов. България пък дръпна с 4:1 след грешка на иранците и мощен блок-аут на Радослав Парапунов. Българите запазиха преднината си до 6:3 след две отлични атаки през центъра на Николай Колев. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за "лъвовете" след силна атака на Парапунов. Постепенно "персите" успяха да изравнят при 11:11 и дори да поведат с 13:11 благодарение на по-добрата игра на блокада на Реза Абедини. "Трикольорите" реагираха, изравниха при 13:13 и отново дръпнаха с 16:13 след два страхотни блока на Стефан Чавдаров и атака в аут на Амирхосейн Есфандиар. Независимо от усилията на Иран, България продължи да води до 19:17 и 21:18 след няколко нови успешни атаки на Парапунов и Карягин. Иран съумя да стигне до равенство при 24:24 след атака на Мейсам Салехи и аут на Парапунов. След равенството при 25:25, последва контра блок-аут на Салехи и 26:25 за "персите". Страхотна атака на Денис Карягин и 26:26. Аут на влезлия като резерва за Иран Сабер Каземи и 27:26 за България. Нова блокада на Реза Абедини и 27:27. Успешна атака през центъра на Николай Колев и 28:27 за "лъвовете". Блок-аут на Амирхосейн Есфандиар и 28:28. Мощна атака-пайп на Георги Петров и 29:28 за българите. Нов блок-аут на Есфандиар и 29:29.  Атака на Петров и пореден геймбол за България - 30:29. Бърза атака през центъра на Сейед Мусави и 30:30. Технично пускане на Георги Петров и 31:30 за "лъвовете". Сервис в аут на Парапунов и 31:31. Силен ас на Мусави и 32:31 за Иран. Последва контра блок-аут на Мейсам Салехи - 33:31 и 2:0 за играчите на Владимир Алекно.

Третата част стартира равностойно до 5:5, след което Иран поведе със 7:5 след атака на Бардиа Саадат и силен ас на Амирхосейн Есфандиар. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 за "персите" след грешка от сервис на Радослав Парапунов. Мощен сервис и ас на Сейед Мусави и 9:6. България намали до 11:10 след успешна атака на Парапунов и ас на разпределителя Владимир Станков, а след това дори изравни при 12:12 след атака в аут на Есфандиар.  Втората техническа пауза дойде при минимална преднина за Иран - 16:15 след грешка от сервис на Георги Петров. България стигна до поредно равенство при 18:18 след бърза и силна атака през центъра на Николай Колев. Иранците отново излязоха напред в резултата при 21:19 след грешка от сервис на Карягин и успешна контра на Есфандиар, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата стана 23:20 след контра блок-аут на Мейсам Салехи. Иран спокойно спечели гейма с 25:22 след успешна атака на резервата Сабер Каземи, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за България стана Радослав Парапунов с 11 точки (1 блок и 35% ефективност в атака), а Георги Петров и Николай Колев завършиха с по 8 точки.

За Иран Бардиа Саадат реализира 17 точки (1 блок, 1 ас и 71% ефективност в атака), а Амирхосейн Есфандиар добави още 11 точки (1 блок, 1 ас и 43% ефективност) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИРАН 0:3 (20:25, 31:33, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Владимир Станков 7, Радослав Парапунов 11, Аспарух Аспарухов, Георги Петров 4, Николай Колев 8, Стефан Чавдаров 5 - Мартин Иванов-либеро (Денис Карягин 6, Николай Къртев)

Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

ИРАН: Реза Абедини 5, Сейед Мохамад Мусави 10, Мейсам Салехи 9, Мохамад Вади 1, Амирхосейн Есфандиар 11, Бардиа Саадат 17 - Мохамадреза Хазратпурталатапех-либеро (Мир Саейд Маруфлакрани, Фаязи Пуря, Сабер Каземи 2)

Старши треньор: ВЛАДИМИР АЛЕКНО.