Дузпа в края пречупи "лъвовете" срещу Русия

Националният отбор на България отстъпи с 0:1 при визитата си Русия на “ВТБ Арена” в Москва. Селекцията на Ясен Петров бе на няколко минути от равенство срещу втори участник на Евро 2020 в рамките на няколко дни. Дузпа, реализирана от Александър Соболев в 84-ата минута, обаче попречи на “лъвовете” да запишат трети пореден мач бе поражение.
Домакините бяха по-добрият тим на терена, въпреки че не успяха да създадат много чисти положения, но през втората част вдигнаха оборотите и накрая младата защита на “трикольорите” се пречупи. Валентин Антов извърши нарушение срещу играча на Аталанта Миранчук и реферът от Беларус показа бялата точка.

Така Петров остана без успех начело на тима от пет мача, а след три дни България излиза насред Париж срещу световния шампион Франция.

Ясен Петров, който иска да види всички играчи, които е повикал за лагер сбора, направи седем промени в състава от равенството със Словакия (1:1). Кирил Десподов бе капитан за първи път в своята кариера, а Иван Караджов направи своя дебют на вратата на “лъвовете”.

Петров промени схемата и заложи на 3-5-2, след като в предната контрола отборът излезе с четирима в защита. Тримата пред Караджата бяха Андреа Христов, Петко Христов и Валентин Антов. Бирсент Карагарен и Момчил Цветанов оперираха по двата фланга, а Ивайло Чочев, Доминик Янков и Кристиян Малинов бяха тримата халфове. Именно талантът на Лудогорец трябваше да подсилва с извеждащи подавания нападателите Анрей Гълъбинов и Кирил Десподов, които водеха атаката.

За домакините това бе генерална репетиция преди старта на Евро 2020, където другата събота излизат срещу големия фаворит Белгия. Руснаците направиха три промени в състава си от равенството 1:1 с Полша преди дни. Жирков, Йонов и Баринов замениха Семенов, Миранчук и Кузяев.

Пред над 11 100 зрители по трибуните химнът на домакините бе изпълнен за радост на публиката от легендарния певец Филип Киркоров, който го изпя от ложите.

Ясен Петров пък подари на своя колега Черчесов вратарска фланелка на България с името на селекционера на "Сборная".

При първата си атака българите пропуснаха да поведат в резултата. Десподов изведе Цветанов зад отбраната, но Шунин се хвърли в краката му и изби, Цветанов не успя и при втория опит, като намери Янков, който се забави и домакините се справиха със ситуацията. В 9-ата минута Малинов, който стартира мача с болки в лявото коляно, трябваше да бъде заменен от Петър Витанов. Секунди по-късно Зобнин излезе сам срещу Караджов, но прати топката малко над вратата.

Грешка на Караджов в 27-ата минута не бе наказана от руснаците. Вратарят не успя да изчисти добре топката с крак, като прати кълбото в краката на Оздоев, но той върна жеста, като стреля слабо.

Активният Йонов пробва два опасни удара встрани от вратата на българите, които трудно задържаха топката и разчитаха повече на дълги подавания, но без това да им носи успех.

След подаване на Дзюба Зобнин отново пропусна в 37-ата минута, като от отлична позиция прати топкате в ръцете на Караджов. Ответната атака бе най-добрата за България преди паузата, а защитник спря Десподов преди да нанесе удар в наказателното поле.

Отличен шпагат на Антов спаси българите в 44-ата минута.

На почивката Георги Георгиев замени Караджов. Домакините опитаха да наложат натиск, който не доведе до голова ситуация. Малко след подновяването на играта травма получи Баринов и руснаците също трябваше да правят принудителна смяна. Атанас Илиев и Антонио Вутов влязоха за “лъвовете”, като заеха позициите на Гълъбинов и Янков. Черчесов също направи няколко смени, за да опита да освежи тима, като извади и своя капитан Дзюба.

В 68-ата минута след центриране от корнер Джикия, който взе лентата за домакините, пропусна да даде аванс на Русия. Той стреля силно с левия крак от 6-7 метра, но встрани от вратата.

Страхотно спасяване на Георгиев спаси България в 73-ата минута. След заучено положение от фаул ветеранът Жирков бе оставен сам на границата на наказателното поле. 37-годишният футболист стреля с левия крак, но стражът на Черно море със страхотен рефлекс изби в ъглов удар.

Домакините определено започнаха да атакуват по-остро и опасно, като промените освежиха руснаците, докато “лъвовете” бяха все по-изморени с изминаването на времето. Въпреки това в 75-ата минута бърза контраатака не беше завършена с удар от Илиев. Турицов влезе вместо Карагарен, който след почивката изпитваше големи затруднения срещу Жирков.

Антов фаулира Миранчук в 83-ата минута, което означаваше дузпа. Соболев беше точен и България беше на колене.

Фаул на Десподов в последната минута не успя да затрудни руснаците, а при следващата атака Мостовой пропусна сам срещу Георгиев.

Въпреки това Русия завърши подготовката си за Евро 2020 с успех, а България за втори пореден път губи с 0:1 при визитата си на руснаците след поражението в Санкт Петербург през 2010 година. Утре националите на България пътуват за Франция, където е последната им контрола от мини турнето от приятелски мачове.

“Трикольорите” останаха с една победа срещу Русия, която ни класира на Мондила 1998 година, едно равенство и 3 загуби от “Сборная” и голова разлика 5:8 за руснаците.

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:0
1:0 Соболев (84-д)

РУСИЯ (4-2-3-1): 1. Шунин. 18. Жирков, 13. Кудряшов, 14. Джикия, 4. Караваев, 21. Баринов, 7. Оздоев, 11. Зобнин, 17. Головин, 20. Йонов, 22. Дзюба

БЪЛГАРИЯ (3-5-2): Иван Караджов, Андреа Христов, Петко Христов, Валентин Антов, Бирсент Карагарен, Ивайло Чочев, Кристиян Малинов, Доминик Янков, Момчил Цветанов, Кирил Десподов, Андрей Гълъбинов

Стадион: “ВТБ Арена”, Москва
Съдия: Алексей Кулбаков (Беларус)
Начало: 18:00 часа