Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Ливърпул се завърна със зрелищен обрат срещу Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд" (видео)

Ливърпул запази живи шансовете си за четвъртото място, след като изигра един от най-силните си мачове от доста време и победи с 4:2 Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд". Това е първи успех на Юрген Клоп в "Театъра на мечтите" и първа победа на мърсисайдци на този стадион от седем години. "Червените дяволи" откриха резултата още в 10-ата минута, след като Натаниел Филипс отклони в собствената си врата изстрел на Бруно Фернандеш. Ударът на португалеца обаче явно е бил в очертанията на вратата, така че попадението бе записано на негово име. Мърсисайдци обаче не се стъписаха от това начало и след 20-ата минута взеха инициативата. Диого Жота изравни с технично изпълнение в 34-тата. В добавеното време на първата част Роберто Фирмино направи пълен обрат, след което отново той увеличи преднината на Ливърпул в 47-ата минута. Маркъс Рашфорд (68') върна Юнайтед в мача. Мохамед Салах обаче сложи точка на спора в самия край. След този резултат Ливърпул е на четири точки зад Челси, но и с мач по-малко от лондончани.

Дербито трябваше да се изиграе още на 2 май, но бе отложено от съображения за сигурност след ескалация на напрежението след протест на феновете на "червените дяволи" срещу собствениците на клуба. Такъв имаше и преди днешния мач. Заради него играчите на Юнайтед пристигнаха на стадиона седем часа преди срещата, докато тези на Ливърпул влязоха в "Театъра на мечтите" около 21:00 часа.

Играчите на Ливърпул и Манчестър Юнайтед си играха на котка и мишка с протестиращите

Оле Гунар Солскяер, който преди два дни бе направил 10 промени за мача с Астън Вила, този път заложи на силен състав, както се и очакваше. Корекциите отново бяха 10 на брой. Капитанът Хари Магуайър пропусна двубоя заради контузия. Вместо него започна Ерик Байи, който бе единственият играч, останал от стартовия състав срещу Лестър. Единсон Кавани също беше титуляр за сметка на Мейсън Грийнууд, който остана на пейката за началото.

Юрген Клоп направи само една промяна в сравнение с двубоя със Саутхамптън. Роберто Фирмино започна вместо Садио Мане. Нат Филипс и Рис Уилямс отново бяха двойката централни защитници.

Двубоят започна на много високо темпо и интересните ситуации не закъсняха. Още в третата минута Александър-Арнолд изведе добре Фирмино в наказателното поле. Байи се хвърли на шпагат, при което топката срещна и ръката му. Мърсисайдци претендираха за дузпа, но такава не бе отсъдена. Само две минути след това Алисон направи огромна грешка, след като не успя с крак да подаде точно на Рис Уилямс. Кавани пресече, преодоля бранителя и стреля веднага, но ударът му премина встрани.

В 10-ата минута "червените дяволи" организираха добра атака. Погба намери Рашфорд, който задържа и видя включването отдясно на Уан-Бисака. Десният бек пусна към Бруно Фернандеш, който стреля фалцово към вратата, а Нат Филипс протегна крак и прати топката във вратата си. В крайна сметка бе преценено, че ударът на португалеца е щял да попадне във вратата и попадението бе записано на негово име.

Ливърпул опита реакция, а Юнайтед се ориентира към игра на контраатака. В 23-тата минута Александър-Арнолд отправи още едно много хубаво подаване от дълбочина. Този път то бе насочено към Жота. Хендерсън обаче излезе много добре и успя да предотврати головата опасност.

В 26-ата минута главният рефер Антъни Тейлър даде дузпа в полза на Ливърпул, след като Ерик Байи връхлетя върху Нат Филипс в борбата за една топка малко след границата на наказателното поле. ВАР посъветва Тейлър да изгледа повторение и той промени решението си, тъй като централният бранител първо докосна топката, а след това и краката на съперника.

Натискът на Ливърпул се увеличаваше. В 33-тата минута Хендерсън се намеси блестящо и изби над гредата хубав удар на Жота. Само три минути след това обаче именно португалецът изравни резултата. Хендерсън изби топката след центриране на Робъртсън от корнер. Нат Филипс се пребори за топката и стреля към вратата, а Жота отклони с пета, вкарвайки красив гол за 1:1.

В добавеното време Ливърпул направи пълен обрат. Александър-Арнолд центрира от фал към далечната греда, където Фирмино изпревари Погба и простреля с глава Хендерсън от малък ъгъл.

Ливърпул нанесе нов тежък удар на своя съперник в самото начало на второто полувреме. Отбраната на Юнайтед за пореден път показа несигурност тази вечер в отсъствието на Хари Магуайър. Шоу загуби топката пред границата на наказателното поле. Жота отне, след което топката бе продължена на десния фланг към Александър-Арнолд. Английският национал стреля, а Хендерсън този път изби на пътя на Фирмино, който се разписа за втори път.

Ливърпул продължи да играе по-добре. В 59-ата гостите организираха много добра контраатака, която премина през Салах и Фирмино и достигна до Жота, който бе в чудесна позиция, но ударът му срещна лявата греда. Три минути след това мърсисайдци пропуснаха нова чудесна възможност. Този път Салах изведе Александър-Арнолд, но Хендерсън се намеси добре и спаси.

В 63-тата минута Солскяер замени Фред с Грийнууд. Така формацията на Юнайтед стана изключително офанзивна. Това даде резултат само пет минути след това. Кавани изведе добре Рашфорд, който пусна топката покрай Алисон. Тя чукна гредата и влече във вратата за 2:3.

Този гол смути Ливърпул и в 70-ата минута Юнайтд бе близо до изравнително попадение. Създаде се истинска суматоха в наказателното поле, в която Филипс изчисти от голлинията удар на Грийнууд, след което Уилямс блокира добавката.

Клоп реагира с двойна смяна, като пусна Мане и Къртис Джоунс на местата на Жота и Вайналдум. В 75-ата минута именно Мане се откъсна сам срещу Хендерсън, но стражът излезе много добре и спаси. Малко след това Рашфорд стреля встрани.

Манчестър Юнайтед хвърли всичко в атака, но този път Ливърпул се защитаваше добре. Мърсисайдци изчакаха своя момент и в 90-минута организираха смъртоносна контраатака. Фабиньо и Фирмино се справиха добре с отнемането на топката, след което Салах се откъсна сам срещу Хендерсън и го преодоля без проблем.

В самия край на добавеното време Рашфорд пропусна от идентична ситуация на тази, при която се разписа.