Локо (Москва) вдигна Купата на Русия (видео)

Локомоив (Москва) спечели Купата на Русия за 9-и път в историята си. Във финала, игран в Нижний Новгород, отборът на Марко Николич победи с 3:1 втородивизионния Криля Советов. Франсоа Камано, Фьодор Смолов и Мурило отбелязаха за "червено-зелените", а Владислав Сарвели беше точен за самарци.

Локомотив е рекордьор по спечелени национални купи, а трофеят е първи за Николич, който в началото на престоя си беше посрещнат с неодобрение от феновете, защото замени на поста легендата Юрий Сьомин.

Локомотив (Москва) все още има шансове да завърши на второ място в първенството и да си осигури участие в квалификациите на Шампионската лига, но възможността за спечелването на трофей беше приоритет за състава на Марко Николич. "Железничарите" елиминираха по пътя си Тамбов, Сочи и ЦСКА (Москва). Днес в състава ги нямаше централният нападател Зе Луиш и десният бек Владислав Игнатиев. В атаката започнаха Фьодор Смолов и Франсоа Камано.

Криля Советов отдавна си осигури промоция за РПЛ и насочи всичките си усилия към днешния финал. Той беше общо четвърти за клуба от Самара в историята му, а по ирония на съдбата всеки от предишните три завърши със загуба с 0:1. Изненадващо старши треньорът Игор Осинкин остави на пейката вицекапитанът Никита Чернов. В предни позиции стартираха Владислав Сарвели и голмайсторът на ФНЛ Иван Сергеев.

Криля Советов отстрани последователно три елитни отбора - Химки, Динамо (Москва) и Ахмат. И във финала самарци подходиха със самочувствие. Още в 4-ата минута Рикардо Алвеш можеше да открие резултата, но Гилерме изби в корнер. В 7-ата шанс се откри и пред Сарвели, но той шутира в аут.

След четвърт час игра изритана топка от собствената половина стигна до Камано, който се възползва от груба грешка на Меди Зафан и откри в полза на Локомотив. Малко по-късно мощен удар на Смолов срещна тялото на съотборника му Гжегож Криховяк, а в противен случай Иван Ломаев едва ли щеше да предотврати гола.

В ответната атака Криля Советов изравни. Перфектна многоходова комбинация завърши с остро центриране на Денис Якуба и Сарвели се разписа отблизо. В края на полувремето Дмитрий Баринов се контузи и играта беше прекъсната за известно време, докато защитникът на Локо получава медицинска помощ. Точно преди почивката Якуба изби топката пред голлинията, но с цената на контузия и беше заменен от Максим Витюгов.

Баринов също не можа да продължи и на мястото му се появи Даниил Куликов. В 47-ата минута Сергей Божин фаулира в наказателното поле Рифат Жемалетдинов и реферът Сергей Иванов отсъди дузпа за "железничарите", превърната в гол от Смолов

Криля Советов продължи да играе смело и Сарвели стреля опасно от почти нулев ъгъл. В 59-ата минута възможност имаше и пред Сергеев, който прати топката на сантиметри от гредата. Постепенно обаче футболистите на Локомотив съумяха да овладеят средата на терена и не допускаха опасности пред вратата си.

Интригата в мача приключи в 84-ата минута с гол на Мурило. Бразилският защитник се бе появил като резерва и реши всичко с точен изстрел с глава след центриране от корнер Мачей Рибус