Евертън си тръгна с трите точки от "Емиратс" след грешка на Лено

Отборът на Евертън записа успех с 1:0 като гост на Арсенал в двубой от 33-ия кръг на Премиър лийг. Победата за "карамелите" дойде след автогол на стража на "артилеристите" Бернд Лено четвърт час преди края. С успеха Евертън събра 52 точки и се доближи само на три от четвъртия в класирането Челси. Арсенал се отдалечи от местата, даващи право на участие в евротурнирите, като остана девети с 46.

Президентът на Арсенал пак отказва да продаде клуба

Мениджърът на Арсенал Микел Артета извърши  куп промени спрямо състава от разочаловащото равенство 1:1 срещу Фулъм, като само петима играчи бяха са запазили титулярните си места. Това са Холдинг, Джака, Себайос, Сака и Смит Роу.

Колегата му начело на Евертън Карло Анчелоти пък извърши три промени от ремито 2:2 срещу Тотнъм.

Двубоят започна на фона на протести на феновете на Арсенал срещу ръководството заради решението му да вземе участие в противоречивия проект за европейска Суперлига.

15 Арсенал - Евертън 0:1

Скандиранията им се чуваха дори на терена, където Арсенал започна много активно и създаде няколко добри възможности в началните минути. Евертън отвърна на предизвикателството, като на два пъти стигна до ситуации пред вратата на Лено, като в основата им бяха центрирания на Люка Дин.

В 18-ата минута Арсенал отправи първия си точен удар, като негов автор стана Чеймбърс. В 29-ата минута Евертън стигна до страхотна възможност да открие резултата, но Лено отрази удара на Ричарлисон от близка дистанция след подаване на Алан.

В 39-та минута Сигурдсон застана зад пряк свободен удар от средно разстояние, за да нацели напречната греда на вратата на Лено.

В 40-ата минута Евертън получи нов пряк свободен удар от добра дистанция, но топката срещна стената и се стигна до контраатака за домакините, която обаче не доведе до нищо. В крайна сметка до края на полувремето не се стигна до отбелязване на гол и интригата остана за втората част.

След почивката Евертън пръв стигна до голова възможност. Шеймъс Коулман беше изведен по фланга и намери нахлуващия Сигурдсон, но ударът му беше блокиран.

След изпълнение на ъглов удар Ричарлисон пък имаше претенции за дузпа срещу него, но претенциите му не бяха удовлетворени. В 52-ата минута обаче именно той предизвика дузпа за Арсенал, след като фаулира Себайос. След преглед на положението с ВАР обаче наказателният удар беше отменен, тъй като имаше засада при изграждането на атаката на Арсенал. В 63-ата минута и Арсенал стигна до отлична възможност, когато след центриране от ъглов удар на Себайос Чеймбърс отправи удар, но топката мина малко над напречната греда.

В 67-ата минута "артилеристите" отправиха и втория си точен удар в мача, но изстрелът беше блокиран от стража на гостите Джордан Пикфорд.

20 минути преди края Артета прибегна до първите си смени, като пусна в игра Мартин Йодегор и Габриел Мартинели, които заеха местата на Никола Пепе и Едуърд Нкетиа.

Така се стигна до 76-ата минута, когато след поредната атака на Евертън стражът на домакините Бернд Лено допусна грешка и си отбеляза автогол. Ричарлисон беше изведен в наказателното поле, напредна и потърси свой съотборник с удар почти от аутлинията. Лено застана на пътя на топката, но не успя да я улови и я насочи в мрежата си. Последва преглед с ВАР дали е имало засада при подаването към Ричарлисон, но такава нямаше и голът беше зачетен.

Арсенал се опита да стигне поне до равенство до края на мача, но стражът на Евертън Джордан Пикфорд беше непробиваем и опази трите точки за тима си.

Арсенал - Евертън 0:1
0:1 - Лено - 76-автогол

Арсенал: Лено, Чеймбърс, Холдинг, Мари, Джака, Партей, Себайос, Сака, Смит Роу, Пепе, Нкетиа.

Евертън: Пикфорд, Дин, Годфри, Холгейт, Коулман, Сигурдсон, Гомеш, Алан, Родригес, Калвърт-Люин, Ричарлисон.