Рома излъга Аякс и в реванша и намери място на 1/2-финала (видео + галерия)

Рома успя да излъже Аякс и да се класира на 1/2-финала в Лига Европа. Тази вечер "Вълците" се добраха до равенство 1:1 на своя "Олимпико" и с общ резултат 3:2 елиминираха своя съперник. Нидерландците обаче могат много да съжаляват, че на постигнаха по-добър резултат, както днес, така и в първия мач. Те доминираха в по-голяма част от двубоя тази вечер, успяха да поведат в резултата чрез Брайън Броби в 49-ата минута и имаха инициативата, но в 72-ата минута допуснаха гол на контраатака, дело на Един Джеко и не успяха да заличат пасива си от първия мач.

31 Рома - Аякс

Домакините излязоха с Един Джеко като изнесен нападател и Хенрик Мхитарян и Лоренцо Пелегрини зад гърба му. Жордан Верету и Амаду Диавара пък бяха двойката в средата на терена.

Ерик тен Хаг пък бе предпочел да заложи на трима в атака в лицето на Давид Нерес, Душан Тадич и Антони. В центъра на терена пък действаха Дейви Клаасен, Едсон Алварес и Райън Гравенберх.

Аякс започна мача настъпателно, но в 5-ата минута Рома стигна до първата реална възможност на контраатака. Пелегрини бе изведен на скорост, но ударът му бе твърде слаб и право в ръцете на вратаря.

В 8-ата минута домакините отбелязаха и гол. Джеко изведе по прекрасен начин Верету, който прати топката в мрежата, но бе в засада и попадението не бе признато.

Две минути по-късно и Аякс стигна до първия си шанс в мача. При центриране от корнер Таляфико се измъкна и стреля с глава, но над вратата.

В 13-ата минута гостите имаха нова прекрасна възможност. Грешка в отбраната на Рома позволи на Антони да отнеме и да подаде прекрасен пас за Дейви Клаасен, който шутира към вратата, но защитник успя да блокира удара му и така спаси сигуран гол.

Минута по-късно събитията се пренесоха пред другата врата, където Лоренцо Пелегрини отправи хубав изстрел от движение, но топката бе в обсега на вратаря, който успя да спаси.

В 20-ата минута Клайбер порби отдясно и подаде остро по земя за Тадич, който засече топката, но Пау Лопес спаси.

В 38-ата минута нидерландците претендираха за дузпа, след сато Душан Тадич падна в наказателното поле след като бе задържан от защитник, но дори и след разглеждане с ВАР, наказателен удар не бе отсъден.

Аякс направи промяна на полувремето и това веднага даде резултат. В 49-ата минута влезлият на терена Брайън Броби получи дълъг пас, надбяга прекия си пазач и стреля покрай вратаря, за да оплете кълбото в мрежата за 0:1.

Рома реагира и в 53-ата минута Лоренцо Пелегрини стреля опасно от фаул, но на сантиметри над напречната греда.

Веднага след това обаче гостите имаха нова възможност.  Едсон Алварес получи на границата на наказателното поле и опита техничен удар, който обаче премина над вратата.

В 56-ата минута амстердамци реализираха втори гол чрез Душан Тадич, но съдията разгледа ситуацията с ВАР и прецени, че в хода на атаката има извършено нарушение, заради което отмени попадението.

Рома обаче от нищото успя да стигне до изравнителен гол. В 72-ата минута италианците организираха контраатака, Калафиори финтира защитник пред наказателното поле и центрира, кълбото рикошира в крак на съперник и стигна до непокрития Един Джеко на далечната греда, а той без забавяне го насочи във вратата за 1:1.

Аякс не успя да се съвземе след изравнителния гол, докато италианците още по-добре парираха натиска на своя съперник. В края домакините дори можеха да стигнат и до победата, когато Брайън Кристанте отправи страхотен изстрел с глава, който профуча покрай вратата.

Така Рома постигна своето и продължава участието си в турнира на 1/2-финала. Там "Вълците" ще имат за съперник Манчестър Юнайтед, който отстрани Гранада след още един успех с 2:0 над Гранада.