Аякс не се възползва от грешките на Рома и подари победата на "вълците" (видео)

Аякс загуби с 1:2 от Рома в първи мач от четвъртфиналите на Лига Европа. Нидерландците имаха предимство в голяма част от срещата, но пропуснаха положенията си и бяха наказани.

Дейви Клаасен откри резултата малко преди почивката. В 53-ата минута Душан Тадич пропусна дузпа, а 4 минути по-късно Лоренцо Пелегрини изравни след грешка на вратаря Шел Скерпен. Ибанйес донесе победата на "вълците" в 87-ата минута.

Резултатът сложи край на серия от 24 поредни мача без загуба във всички турнири за Аякс. Последното поражение на нидерландците отново бе от италиански отбор. През декември успех на Аталанта в Амстердам ги изхвърли от Шампионската лига.

След наказанието на Андре Онана и контузията на Маартен Стекеленбург, Аякс трябваше да разчита на третия си вратар Шел Скерпен, който направи своя дебют в Лига Европа. Привлеченият през зимата Себастиан Алер пък не бе регистриран за турнира. За Рома отсъстваха основни играчи като Крис Смолинг, Хенрик Мхитарян, Стефан Ел Шарауи и Мараш Кумбула.

И двата отбора разчитат на офанзивен футбол и очаквано двубоят започна с открит футбол и атаки и към двете врати. Един Джеко още от началото показа, че ще е труден за опазване от страна на защитата на съперника. Първият точен удар бе дело на Райън Гравенбех, който от дистанция прати топката в ръцете на Пау Лопес.

В 11-ата минута Джеко получи топката от Пелегрини и стреля, но топката мина покрай дясната греда на Скерпен. В този период Аякс играеше повече с топката, но гостите успяваха да организират опасни контаатаки. Младият вратар на нидерландците трябваше да се намесва в 16-ата минута след мощен удар на Кристанте от дистанция.

Спинацола направи нов пробив в 23-ата минута и намери Джеко. Нападателят стреля от границата на наказателното поле, но не затрудни вратаря на домакините. Спинацола обаче получи контузия и малко по-късно трябваше да напусне терена, а на негово място влезе Рикардо Калафиори. Душан Тадич получи шанс за удар след отлично подаване на Антони. Сърбинът стреля покрай вратата.

Грешка в защитата на Рома позволи на тима на Ерик тен Хаг да открие резултата в 39-ата минута. Диавара върна назад към Манчини, който остави топката необяснимо и Клаасен я взе. Той намери Тадич, който му върна на отлична позиция и Клаасен изведе Аякс напред. Секунди по-късно "вълците" можеха да получат и втори гол. Пау Лопес успя да отклони топката след удар на Антони.

В началото на втората част грешките на римляните отново можеше да бъдат фатални. Този път Пау Лопес си усложни живота. Вратарят прати топката на крака на Антони, но за негово щастие Тадич не успя да намери пространство за удар. Аякс определено доминираше в тези минути и малко по-късно Ибанйес трябваше да се справя с опасно центриране, но успя да се намеси преди топката да стигне до Антони.

Неразумните действия в защитата на Рома продължаваха, но нидерландците не се възползваха от тях. Ибанйес повали Тадич в наказателното поле и домакините получиха дузпа. Сърбинът би в средата на вратата и Лопес я изби.

След пропусната дузпа "вълците" взеха инициативата. Удар с глава на Джеко прати топката във външната страна на мрежата. В 57-ата минута гостите изравниха след грешка на вратаря на домакините. Пелегрини се разписа от фаул, след като младият страж не успя да отрази добре удара и пропусна топката да се озове в мрежата.

На другата врата Пау Лопес също можеше да се изяви в негативен план. Вратарят не се справи добре с удар на Таляфико и топката се изплъзна от ръцете му, но отиде покрай вратата. Малко по-късно стражът се справи по-добре, като спря влезлия като резерва Броби. Той бе на точното място и при опита на Антони да го преодолее с удар с пета.

Вратарят на Рома бе главно действащо лице през второто полувреме. Испанецът успя да отрази и следващия удар на Антони, който бе намерен отлично от Тадич и стреля от въздуха. Домакините натиснаха в търсене на второ попадение, но мачът се разви по възможно най-лошия начин за тях. Три минути преди края те получиха втори гол. След ъглов удар Клаасен отклони топката с глава, но я прати към Ибанйес, който я овладя на гърди и разстреля вратаря.

АЯКС - РОМА 1:2
1:0 - Клаасен (39)
1:1 - Пелегрини (67)
1:2 - Ибанйес (87)