Балкан получи отлична оценка за организацията на "балона" във ФИБА Къп

Балкан получи отлична оценка за организацията на "балона" във ФИБА Къп

Проф. д-р Драган Радованович бе част от “балона” на турнира за Купата на ФИБА Европа в Ботевград като медицинско лице от страна на ФИБА, което да следи за спазването на специалния COVID-19 протокол и в случай на позитивен резултат. Проф. Радованович е доказано име в спортната медицина, председател на здравната комисия на Олимпийския комитет в Сърбия, президент на Червения кръст като работи повече от 20 години с мъжкия национален отбор на страната. Той е специалист по хирургия и анестезиология с дългогодишен опит е колоректалната хирургия. Автор и съавтор е на повече от 80 публикации и статии в научни списания, представени на конгреси в цяла Европа. Член е на множество асоциации. Проф. Радованович е част от пет Олимпийски игри, пет Световни първенства по баскетбол, десетки европейски и международни турнири по баскетбол и волейбол в Сърбия. В интервю за клубния сайт на Балкан той даде отлична оценка за организацията на турнира в Ботевград и заяви, че се радва да види, че България се подобрява както в баскетбола, така и на организационно ниво. Ето и цялото интервю:

- Проф. Радованович, за нас е чест да ръководите "балона" на ФИБА Къп в Ботевград. Били ли сте и друг път в България и какви са впечатленията Ви от надпреварата в “Арена Ботевград”? 

- Много съм щастлив, че имам възможността да дойда в България и да бъда част от организацията на турнира в Ботевград. Всички турнири, които организираме в момента във ФИБА, са много важни, защото целият ни живот и спорт спря заради световната пандемия. ФИБА успя да продължи своите турнири както на международно, така и на национално ниво. Това е много важно. През септември бях също в Атина на Финалната осмица на Шампионска лига, която бе първото завършено международно първенство по време на падемията. Тези неща са важни за целия световен спорт.

Много съм щастлив, че имам възможността да видя Ботевград и Балкан като един изключително способен клуб да организира ефективно международен турнир, с голям опит в организацията на такива спортни събития. Не е никак лесно в днешно време да се организират такива турнири, защото има много нови неща, които се появяват след кризата с COVID-19. Именно заради това наистина оценявам Вашите усилия и всичко, което сте направили, за да се проведе този турнир гладко и без проблем в нито един аспект. Много съм щастлив да видя, че България се подобрява както в баскетбола, така и на организационно ниво. Много е приятно да го видя.

- От колко време Вие работите в баскетбола? 

- От 1996 година. Повече от 25 години. Работя с националния отбор на Югославия, после Сърбия и Черна гора и накрая Сърбия (б.р 2001 година проф.Радованович работи с Йовица Арсич, който печели с Югославия Евробаскет в Турция като част от треньорския щаб на Светислав Пешич). Почти 20 години работя в националния отбор на Сърбия. Бил съм на Световни първенства по баскетбол през 2002, 2006 год. в Япония, 2010 в Истанбул, 2014 в Испания и 2018 в Китай. Не знам на колко европейски съм участвал, много са, бях част от 5 Олимпийски игри.

- Това е впечатляващо. Предполагам, че това е най-трудното време, в което се налага да работите. 

- Наистина това е най-трудното време като сравнявам последните 25 години, които работя в спорта, защото трябва да пазим здравето на спортистите, паралелно с това да организираме състезания и като цяло да съхраним спорта в целия свят.

- Можем ли кажем, че в международен план турнирите под формата на “балони” са бъдещето на спорта? 

- От днешна перспектива бихме могли да кажем точно така. И мисля, че спортът ще продължи по този начин поне до края на годината. Надявам се, че след като известен брой хора се ваксинират в Европа, тогава можем да говорим за връщане към нормален начин на живот, който имахме преди корона кризата и нормалната организация на състезанията. В края на юни имаме предолимпийски турнир в Белград и след това Олимпийски игри. През ноември ще имаме прозорец за Световното първенство, който се опасявам, че също ще бъде под формата на “балон”.

- В тази връзка, бих искала да Ви попитам като част от здравната комисия на Олимпийския комитет, как се взима едно такова решение да отложите провеждането на Олимпийски игри и има ли вероятност Игрите отново да бъде отменени при влошаване на обстановката? 

- Не. Като част от здравната комисия на олимпийски комитет в Сърбия имах много срещи с медицинската комисия на МОК и със сигурност олимпийските игри ще се проведат в Япония тази година. Организацията ще бъде много деликатна, но всичко е много добре планирано в детайли. Например, на всеки 4 дни цялото олимпийско село ще бъде тествано с PCR тестове. В един момент бихме могли да имаме повече от 12 000 души в олимпийското село, но всички те ще бъдат тествани с PCR на всеки 4 дни. Балонът ще бъде много строг и в олимпийското село могат да влизат само спортисти и хора от техния щаб, дори президентът на Националния олимпийски комитет и генералния секретар на МОК не могат да влиза в олимпийското село. Контролът ще бъде и на терените на спортни зали, стадионите, навсякъде. Във втория „балон“ ще бъдат медиите, а в третия доброволците и всички останали поддръжници на олимпийските игри. Надявам се да предотвратим нежеланото разпространение на инфекция. Мисля, че Игрите ще бъдат проведени по добър начин, с много усилия, но мисля, че в края всичко ще бъде добре.

- Какво е мнението Ви за ваксините? Трябва ли всички да бъдем ваксинирани, за да преодолем пандемията? 

- Има много данни, които подкрепят факта, че ваксините са необходими, за да се спре пандемията в целия свят, защото знаем, че те са спасили света от много други сериозни инфекции като вариола например, но също и от други заболявания. Основният вид се спасява именно от ваксините. Не бих могъл да видя друг начин, по който да се спре тази пандемия. Работя в една от най-големите Ковид болници в Белград и през последната година имахме много пациенти. Видях много сериозни клинични презентации на това заболяване. Видях много смъртни случаи от това заболяване, много млади хора, които умират и не може да се каже, че не е нищо. Това е наистина сериозна пандемична криза. Професионалистите държат света. Мисля, че ваксините са единственият начин за разрешаване на тази криза.

- Бихте ли препоръчали коя ваксина е по-добра? 

- Не бих могъл, но всяка ваксина, която някой може да получи, е най-добрата за него. Разбира се, има медицински изследвания, според които някои хронични заболявания, които някой може да има, и според които някои ваксини могат да бъдат по-добри от другите. Всеки има възможност да спре болестта. Разбира се, ефективността е почти е над 75%, което според мен е добре. Нямаше много време медицинската наука да разработи ваксините, защото тя продължава по-малко от една година, но в бъдеще ваксините ще стават все по-добри. Със сигурност най-доброто е това, което можете да получите. В някои страни е трудно дори да се получат ваксините, но всички са ефективни.

- В момента сме в т.нар трета “вълна” на COVID-19, сравнявайки я с първите две през март и ноември, доколко сериозна е тя? 

- Много е сериозна, защото сега е малко по-различно от предишните. Въвлечено е по-младото население. Имаме много повече деца, които са заразени. В сравнение с предишните "вълни" сега имат най-голям брой деца, имаме много по-сериозно представяне сред хората над 50 години. Мога да кажа, че и в Сърбия тя е много по-сериозна от тази, която се разрази през март миналата година. Имаме над 5000 случаи на ден и над 30 души, които загиват всеки ден от коронавирус. Това е наистина сериозно. Много повече от миналото лято.

- Бихте ли могли да отличите страна, която се справя с пандемията и мерките, които предприема, дават резултат? 

- Не знам какво да кажа, защото в почти всички страни беше въведен пълен локдаун, но той не спря епидемията и разпространението на вируса, затова препоръчвам хората да се ваксинират. На много места всичко беше затворено - ресторанти, кафенета, магазини, но това не спря инфекцията. Надявам се, когато повече хора се ваксинират, да спрем тази криза, защото пълното блокиране не даде очакваните резултати.

- Ако ситуацията се влоши, възможно ли е прекратяване на международните първенства в бъдеще?

- Възможно е, но в много спортове като баскетбол, футбол, волейбол, виждате че местните първенства продължават, което означава, че се развиват механизми за провеждането им. Например, тук в "балона" на ФИБА Къп в Ботевград имаме много прецизни правила и механизъм на провеждане. Смятам, че дори ситуацията да се влоши състезанията ще продължат със стриктни правила. Проблемът ще бъде пътуването, но и то може да бъде регулирано. Хората ще пътуват по различни причини - било то бизнес или спешни случаи, така и спортистите трябва да продължат да пътуват по целия свят или поне Европа да кажа. Мисля, че състезанията и турнирите на международно ниво ще продължат. Смятам, че вълната ще спре с по-хубавото време, когато дойде пролетта, слънцето и хората могат да излязат навън. Във външа среда шансът да се заразите е по-малък, отколкото в закрити пространства. Моето мнение е, че в края на май, ще имаме някакъв спад в интензивността на заразените.

- В края на разговора бихте ли направили равносметка на турнира в Ботевград и да дадете оценка за организацията във връзка с мерките срещу разпространението на коронавирус? 

- Мога да кажа, че съм много съм доволен от този турнир, отборите също бяха много дисциплинирани. Спазваха всички правила както играчи, така и персонал. Носеха маски, ръкавици, спазваха дистанция. Наистина бяха дисциплинирани. Не съм виждал нарушение на правилата от никой както в хотела, така и залата. Нямаме нито един заразен участник. Доволен съм от всичко. Искам да използвам възможността да благодаря на Вас и на баскетболен клуб “Балкан” за това, че ни помогнахте много в организацията на този турнир. Вашият клуб направи огромно усилия да направи този турнир възможен и да осигури добра обстановка за баскетбол. За това съм оптимист за в бъдеще и желая всичко най-добро на Балкан, както и много успехи. Заслужавате всеки успех, защото влагате много усилия, енергия и положителна емоция в баскетбола. Това е най-важното.

Източник: http://balkan-basket.com/bg/
Снимки: Балкан, DADO ĐILAS, fiba.basketball, Olimpijski komitet Srbije, balkanekspresrb.rs

Следвай ни:

Още от Баскетбол

Виж всички