Нефтохимик на полуфинал в Суперлигата след драма над Добруджа (видео + снимки)

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) се класираха за полуфиналите на Суперлигата. Действащите шампиони надиграха много драматично като гости Добруджа 07 (Добрич) с 3:2 (25:23, 25:23, 15:25, 29:31, 15:13) в среща №2 помежду им от 1/4-финалните плейофи, играна тази вечер в зала "Добротица".

По този начин бургазлии спечелиха плейофната серия с 2-0 победи и продължават напред на полуфиналите, където очакват победителя от 1/4-финала между Левски и Дунав (Русе). И в полуфиналните плейофи ще се играе до 2 победи от 3 мача.

От друга страна Добруджа отпадат от борбата за титлата и завършват на 6-о място в крайното класиране, на което бяха и след редовния сезон.

Домакините от Добруджа започнаха колебливо в първия гейм, а Нефтохимик имаше водещата роля през по-голямата част. Шампионите доминираха със стабилно посрещане и с по-добър начален удар, като взеха преднина от 4 точки и я запазиха почти до край. При 24:20 в тяхна полза, на линията за сервис за Добруджа се появи Мартин Мечкаров, който добринесе за обрат и интрига. След три бомбени сервиса, включително и ас, добричлии се доближиха на точка - 23:24. Четвъртият пореден сервис на Мечкаров отново затрудни максимално Нефтохимик, но домакините не успяха да се възползват от него - разпредилетелят на Нефтохимик Георги Братоев изненада Добруджа, а бургазлии спечелиха гейма след 25:23.

Втората част също бе оспорвана, като отново малко не достигна на домакините за успех. След равенството 5:5, шампионите от Нефтохимик отново се откъснаха в резултата и запазиха предимството си до 16:13. В този момент блокадата на добричлии заработи и те стопиха пасива си до точка 15:16, а играта продължи равностойно. В края на гейма Нефтохимик водеше с 23:20. Въпреки това, Добруджа не се предаде и отново се доближи на точка - 23:24. В крайна сметка бургазлии показаха класата си, устояха на всички атаки и след дълго разиграване спечелиха отново с 25:23, за да поведат с 2:0.

В третия гейм домакините от Добруджа най-накрая изригнаха и показаха на какво са способни. Притиснати до стената те изиграха един блестящ гейм, с много концентрирана игра - 25:15. От своя страна бургазлии прибързано помислиха, че вече са спечелили и понесоха последствията от това. Успешната игра на добричлии започна с начален удар на Денис Чавдаров, след който поведоха с 4:0. Разликата нарасна до 18:12, за да може Добруджа спокойно да спечели и да намали изоставането си.

В четвъртата част Добруджа продължи с възходящата си линия, като показа още по-голямо желание за обрат, а диагоналът Жулиен Георгиев бе в основата на успеха. След поредното равенство при 24:24, започна поредица от нерви и грешки от двете страни на мрежата, както и много пропуснати възможности и за два тима. В крайна сметка нервите на бургазлии не издържаха, като след две поредни грешки от тяхна страна - аут в атака и докосване на мрежата, Добруджа спечели гейма с 31:29 и вкара мача в тайбрек.

Там равностойната игра между двата тима продължи с пълна сила. В крайна сметка от Добруджа пропиляха две възможности за точка, а Нефтохимик грабна ситуацията и не допусна повече изненади. Бургазлии за пореден път демонстрираха уменията си за измъкване от труден момент и наложиха волята си с 15:13, за да спечелят с 3:2 и да се класират за полуфиналите.

Жани Желязков (45% ефективност в атака) и Илия Петков (4 блока и 82% ефективност в атака) станаха най-полезни за Нефтохимик с 19 и 18 точки за победата.

От друга страна над всички за Добруджа бе Жулиен Георгиев със страхотните 32 точки (2 блока, 1 ас и 63% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (23:25, 23:25, 25:15, 31:29, 13:15)

ДОБРУДЖА 07: Георги Манчев 9, Жулиен Георгиев 32, Методи Ананиев 10, Димитър Маринков 8, Светослав Арнаудов 11, Денис Чавдаров 8 - Николай Тодоров-либеро (Любослав Телкийски, Мартин Мечкаров 1, Християн Димитров 1)

Старши треньор: МИРОСЛАВ ЖИВКОВ

НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 3, Жани Желязков 19, Валентин Братоев 12, Денис Карягин 11, Илия Петков 18, Николай Николов 16 - Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров, Николай Колев, Стефан Георгиев, Мартин Пенев)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ.