Зенит обърна ЦСКА в Москва и докосва титлата

Шампионът Зенит направи огромна крачка към спечелването на титлата в Русия и през настоящия сезон. Тимът на Сергей Семак победи с 3:2 като гост основния си конкурент ЦСКА (Москва) и вече има аванс от 8 точки пред московчани. Хосе Саломон Рондон откри за ЦСКА срещу бившия си отбор, но Артьом Дзюба изравни, а в края на полувремето пропусна и дузпа. В герой за Зенит се превърна бразилецът Вендел, който вкара в 50-ата и 77-ата минута. Домакините пък останаха с човек по-малко още в 53-ата минута заради червен картон на Илзат Ахметов и съумяха само да намалят в добавеното време чрез Никола Влашич от дузпа. Те са трети в класирането, на точка зад втория Спартак (Москва).

За ЦСКА това е втора поредна загуба, след като преди няколко дни тимът се провали при гостуването си на Арсенал (Тула). Зенит също не демонстрира добра форма след подновяването на първенството и спечели само един от предишните си три мача, но в дербито показа, че превъзхожда "армейците".

Двубоят се игра при доста тежки атмосферни условия, но беше динамичен и интересен. В 7-ата минута Далер Кузяев стреля покрай гредата, а в 9-ата Дзюба шутира право в ръцете на Игор Акинфеев. ЦСКА постепенно взе инциативата и успя да поведе в 29-ата минута. Еджуке влезе на скорост в наказателното поле и центрира на главата на Рондон, който дори без да отскача се разписа с глава за 1:0.

Зенит отговори много бързо. След рикошет топката се отби от гърдите на Кучаев, Кузяев се опита да нанесе удар с пета, а от цялата ситуация се възползва Дзюба и на празна врата изравни. В 40-ата минута Рондон направи сериозен пропуск, а в края на полувремето питерци получиха дузпа за игра с ръка на Марио Фернандес, но Акинфеев отрази удара на Дзюба.

Второто полувреме започна с красив гол на Вендел. Дзюба свали топката към левия халф на Зенит, а той с безпощаден удар я заби под гредата и шампионите излязоха напред. В 53-ата минута ситуацията за ЦСКА стана още по-тежка. Илзат Ахметов влезе много грубо в краката на Кузяев и получи директен червен картон, а смените на Гончаренко не помогнаха на домакините да се върнат в мача.

В 74-ата минута Акинфеев се справи с удар на Вячеслав Караваев, а в 77-ата Вендел сложи точка на спора. Бившият футболист на Спортинг (Лисабон) получи добро подаване от Кузяев и затвърди победата на Зенит. Крайният резултат беше оформен в добавеното време, когато Влашич реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Алексей Сутормин срещу Емил Бохинен.