Евертън пречупи Тотнъм в луд мач с девет гола (видео)

Евертън се класира за четвъртфиналите на ФА Къп след изключително вълнуващ двубой срещу Тотнъм. "Карамелите" спечелиха с 5:4 на "Гудисън Парк". Срещата завърши 4:4 в редовното време и се стигна до продължения. В 97-ата минута влезлият като резерва Бернард донесе победата на домакините с деветото попадение в мача. Това е най-резултатният двубой във ФА Къп между два отбора от елита от февруари 1961 г.

Пет гола бяха отбелязани през първото полувреме. Срещата започна отлично за лондончани, които поведоха още в третата минута с гол на Давинсон Санчес. Доминик Калвърт-Люин изравни в 36-ата минута, а секунди по-късно Ричарлисон изведе домакините напред. Две минути преди почивката Гилфи Сигурдсон направи резултата 3:1 от дузпа, но в добавеното време на първата част Ерик Ламела върна едно попадение.
Санчес изравни за 3:3 в 57-ата минута и изглеждаше, че Тотнъм е в подем. Ново попадение на Ричарлисон в 68-ата минута обаче даде преднина на тима на Карло Анчелоти. Драмата не бе приключила и Хари Кейн, който влезе като резерва в 53-ата минута, отново изравни седем минути преди края на редовното време.
Началото на головата фиеста бе дадено още в третата минута. Защитата на Евертън остави Санчес непокрит и той с глава откри резултата. Това обаче не бе първото положение в мача, тъй като секунди по-рано Олсен бе направил страхотно спасяване след удар на Ламела. В този период гостите доминираха и можеха да отбележат и втори гол.
Положенията започнаха да се редят и пред другата врата, а при първото Юго Лорис се справи блестящо след изстрел на Калвърт-Люин. Контраатаките на "шпорите" създаваха сериозни проблеми на съперника, а Сон на няколко пъти не успя да завърши точно.
Евертън стигна до пълен обрат в рамките на две минути, след като Калвърт-Люин изравни в 36-ата минута, а секундо по-късно асистира на Ричарлисон. "Карамелите" бяха във вихъра си и стигнаха до нов гол три минути преди почивката. Сигурдсон се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Хьойберг срещу Калвърт-Люин. В самия край на първата част Сон изведе Ламела и аржентинецът върна едно попадение за 3:2.
В 53-ата минута Жозе Моуриньо пусна в игра Хари Кейн на мястото на Бергвайн, а малко по-късно Тотнъм изравни. След ъглов удар Алдервейрелд отклони топката, Олсен изби, но тя попадна в Санчес, който я прати в мрежата.
Равенството обаче не се задържа за дълго и в 69-ата минута Ричарлисон се разписа от малък ъгъл. Играчите на "шпорите" оспорваха гола поради съмнения за засада, но такава нямаше. Атаките и към двете врати продължиха, но лондончани бяха по-настоятелни и в 83-ата минута успяха отново да изрявнат чрез Кейн. Голмайсторът отбеляза своя 21-и гол от началото на сезона. Той излезе еднолично на второ място във вечната ранглиста на Тотнъм с 209 попадения.
Темпото не намаля, но до нов гол не се стигна и редовното време завърши при 4:4. В продълженията положенията отново се редяха пред двете врати. Кейн имаше добра възможност в 96-ата минута, но ударът му бе отразен от Олсен. Секунди по-късно Евертън поведе. Сигурдсон изведе Бернард с великолепно подаване, а бразилецът преодоля Лорис.
Второто продължение започна с удар на Кейн, блокиран от Йери Мина, и с контраатака на домакините, която завърши с изстрел на Сигурдсон, отразен от Лорис. В последните минути "шпорите" натиснаха истигнаха до няколко ъглови удара и разбърквания в наказателното поле на съперника, но отборът на Анчелоти удържа.