Безличен Тотнъм преклони глава пред Челси (видео)

Отборът на Челси надигра с 1:0 Тотнъм в лондонски сблъсък от 22-ия кръг на Висшата лига. Под дъжда в английската столица "сините" от западен Лондон сразиха съперника си от северната част на града с гол от дузпа в 24-ата минута на халфа Жоржиньо. Тя бе отсъдена за нарушение на Ерик Дайър срещу Тимо Вернер. "Шпорите" на Жозе Моуриньо се смъкнаха на осмо място в класирането с 33 точки след това поражение, а Челси се изкачи на шеста позиция с 36. Все пак "шпорите" са и със среща по-малко.

Лидер е Манчестър Сити с 47 точки (и мач по-малко), следван от Манчестър Юнайтед с 44, Лестър с 42, Ливърпул с 40 и Уест Хам с 38. Това бе и първият сериозен тест за новия мениджър на "сините" от западен Лондон Томас Тухел, който наскоро смени на поста Франк Лампрад. Моуриньо пък се изправи срещу един от бившите си отбори. Тотнъм изигра много слаб мач като цяло, въпреки че в края имаше страхотен шанс за изравняване на резултата. Челси пък бе по-добрият тим на терена, но не съумя да откаже противника си с втори гол през втората част, въпреки че създаде някои добри възможности за 2:0.
Карлос Винисиус водеше атаката на Тотнъм в отсъствието на контузената звезда Хари Кейн. Бразилецът бе подпомаган в предни позиции от Хюн-Мин Сон, Танги Ндомбеле и Стивън Бергвайн. Мейсън Маунт, Калъм Хъдсън-Одой и Тимо Вернер пък бяха най-офанзивните футболисти на Челси.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Още в първите секунди на срещата Тимо Вернер застраши вратата на Тотнъм, но ударът му с глава бе неточен.
Следващите 20-ина минута бяха по-скоро "тихи", но в 23-ата минута Челси получи право да изпълни дузпа. Тимо Вернер се опита да се пребори за топката в наказателното поле на Тотнъм, Ерик Дайър го спря по непозволен начин и реферът Андре Маринър логично посочи бялата точка. Жоржиньо превърна дузпата в гол и "сините" излязоха напред в резултата.
В 36-ата минута Томас Тухел трябваше да извърши принудителна смяна, тъй като ветеранът в отбрана Тиаго Силва получи травма и на мястото на бразилеца в игра се появи Андреас Кристенсен. Секунди по-късно Винисиус удари, може би неволно, с ръка Сесар Аспиликуета, но не последва наказание за бразилския нападател.
В 42-ата минута най-после и Тотнъм застраши по-сериозно противниковата врата. Серж Орие стреля с глава след центриране от фаул, но топката мина встрани от вратата, пазена от Едуард Менди. Секунди преди края на първата част пък пред Мейсън Маунт се откри чудесен шанс да направи аванса на Челси в резултата по-сериозен, но атакуващият халф бе блокиран от Дайър.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Четвърт час след почивката Челси имаше прекрасна възможност за 2:0. Маунт напредна в половината на Тотнъм и много добре изведе в отлична позиция Вернер, но в последния момент Серж Орие с блестящо действие в защита попречи на германския нападател да изпрати топката във вратата на Юго Лорис.
В 66-ата минута току-що появилият се в игра за Челси на мястото на Хъдсън-Одой Кристиан Пулишич бе много близо до това да реализира попадение. Той трябваше да овладее топката във въздуха във вратарското поле, но не успя да го направи по най-добрия начин, като и Лорис положи усилия да му попречи максимално. Малко след това пък Матео Ковачич направи пропуск за "сините".
Мейсън Маунт застраши вратата на Тотнъм в 76-ата минута с хубав изстрел по земя от близко разстояние, но Лорис показа чудесен рефлекс и спаси. В 79-ата минута пък най-сетне имаше малко работа и за стража на Челси Едуард Менди, който спаси удар от далечно разстояние на резервата Ерик Ламела.
Три минути преди края дойде и златният шанс за Тотнъм за 1:1. Незабележимият иначе в мача Карлос Винисиус надскочи бранителите на Челси и стреля с глава от идеална позиция за гол след центриране отдясно на Орие, но топката мина встрани от десния страничен стълб на Менди, който бе неподвижен зрител в тази ситуация. Секунди преди последния съдийски сигнал пък Сон опита шут от нелоша позиция, но не намери целта и това бе последният по-интересен момент в мача.