Борбена България остана близо до сензация срещу Словения

Националният отбор на България по баскетбол за жени допусна третото си поражение в група "A" на квалификациите за ЕвроБаскет 2021. Отборът, воден от селекционера Стефан Михайлов, отстъпи на лидера в групата и абсолютен фаворит в мача Словения с крайното 66:71 (18:20, 14:21, 19:14, 15:16) в "Стожице Арена". Българките показаха страхотна воля, като дори за момент не си помислиха да се предадат пред далеч по-класния си съперник. За словенките това бе 5-а победа от 5 мача и те официално се класираха за първенството на Стария континент.

Дори с тази загуба, България не губи шансове за класиране на ЕвроБаскет. "Лъвиците" имат още един двубой от групата си - срещу Гърция в събота, като успех с повече от 7 точки и положителна развръзка в другите групи може да ги изпрати на шампионата като един от петте най-добрия втори отбора. В момента България е на втора позиция с актив от 2 победи и 3 загуби, докато Гърция е с 2 успеха и 2 поражения, но и мач по-малко.

Баскетболистките на Стефан Михайлов влязоха с голяма доза енергия в мача и поведоха с четири точки след първите няколко минути игра. Словенките обаче реагираха с осем поредни точки, за да си върнат преднината при 11:7, но все пак до края на откриващата четвърт не се стигна до по-голяма разлика в резултата - 20:18 в полза на домакините.

Втората четвърт започна страхотно за нашите момичета. "Лъвиците" откриха периода със серия от 12:4, която им помогна да достигнат до най-голямото си водачество в мача - шест точки при 24:30. За съжаление, Словения отново успя да отвърне на удара и приключи частта с унищожителното 17:2 - 41:32 в полза на лидера в групата на полувремето.

Въпреки негативния край на втората четвърт националките ни отново вдигнаха оборотите в минутите след началото на второто полувреме. С много усилия "лъвиците" успяха да се спечелят третата част и по този начин да намалят дефицита си на само четири точки преди старта на последната четвърт - 55:51.

Борбените българки не позволиха на Словения да диша никак спокойно във финалния период. България на няколко пъти се доближаваше на точка-две от своя съперник, но така и не успя да поведе в резултата. Много важни стрелби от тройката на Ника Барич и Анамария Презел помогнаха на словенките отново да се отскубнат напред при 68:59. Българките обаче показаха голямо сърце в последните минути, като отново стопиха разликата на само три точки при оставащи около 60 секунди на часовника. Поредна чудесна изява на Ника Барич обаче подпечата успеха и класирането на Словения на ЕвроБаскет 2021.

Ева Лисец завърши с 23 точки, 7 борби и 5 асистенции за Словения, Тея Облак вкара 16 точки, Анамария Презел добави 14 точки и 5 борби, а Ника Барич реализира 10 точки и раздаде 8 асистенции.

Борислава Христова поведе България с 20 точки, Жаклин Златанова остави "дабъл-дабъл" от 14 точки и 10 борби, а Димана Макариева също се разписа с 14 точки.

СЛОВЕНИЯ 71:66 БЪЛГАРИЯ

СЛОВЕНИЯ: Ника Барич 10, Аннамария Презел 14, Тина Яковина 2, Тея Облак 16, Ева Лисец 23 (Маруса Сеничар 4, Зала Фрисковец 2, Александра Кросел, Тина Требец)

БЪЛГАРИЯ: Виктория Стойчева 6, Виолина Кочева 3, Христина Иванова 4, Жаклин Златанова 14, Димана Георгиева 14 (Борислава Христова 20, Гергана Иванова 5, Радостина Димитрова, Ива Костова, Карина Константинова)

Мачове от петия кръг на група "А" на квалификациите за европейското първенство по баскетбол за жени:

Словения - България - 71:66 (20:18, 21:14, 14:19, 16:15)
Исландия - Гърция - от 20:15 часа