Салах се завърна и изведе Ливърпул до успех в Лондон (видео)

След шест поредни мача в първенството без гол Мохамед Салах се разписа на два пъти за победата на Ливърпул с 3:1 при гостуването на Уест Хам. След пет мача без успех във Висшата лига това е втора поредна победа като гост срещу труден съперник след тази срещу Тотнъм през седмицата.

Отборът на Юрген Клоп доминираше през цялата среща и прекъсна серията на "чуковете" от шест поредни победи във всички турнири. През първото полувреме обаче липсваше острота в атаките на мърсисайдци. След почивката обаче Салах промени това. Той откри резултата в 57-ата минута, а в 68-ата отбеляза отново, с което до голяма степен реши мача. Малко преди края Жоржиньо Вайналдум се разписа за 0:3, но остана време Доусън да отбележи почетен гол за домакините.

Мърсисайдци започнаха на високо темпо и притиснаха съперника, който рядко играеше с топката в първите минути. Преимуществото на гостите обаче доведе само до два неточни удара на Ориги и Вайналдум.
На фона на доминацията на Ливърпул, което не се изразяваше в голови положения, Уест Хам можеше да открие резултата в 24-ата минута. Кресуел проби отляво и пусна остра топка. Антонио и Бенрама си попречиха и не успяха да отправят удар, а изстрелът на Форналс бе отклонен, като Робъртсън изби топката с глава пред Алисон.
Липсата на Мане и Фирмино се усещаше, тъй като техните заместники Шакири и Ориги не успяваха да помогнат на отбора с нещо съществено. "Чуковете" пък бяха изключително добре организирани в защита и не оставяха никакви пространства за атаки на съперника.
Чак в края на полувремето Ливърпул стигна до точни удари към вратата. Първо блестящо подаване на Тиаго бе засечено от Ориги, но позицията бе трудна и белгиецът прати топката покрай вратата. Секунди по-късно Салах пробва изстрел, който не затрудни Фабиански.
След почивката мърсисайдци продължиха да доминират, а домакините основно се защитаваха. Отборът на Клоп изглеждаше малко по-агресивен в предни позиции. Добър пробив на Ориги завърши с точно подаване към Салах, но блестяща намеса на Кресуел отклони удара към вратата. Секунди по-късно Ориги бе изведен на позиция и стреля, но заложи на сила и топката мина покрай вратата.
В 56-ата минута Уест Хам организира една от редките си атаки и Антонио получи топката на добра позиция за изстрел, но голмайсторът на "чуковете" не бе точен. Отговорът на гостите бе мигновен и те поведоха в резултата. Мохамед Салах получи топката в наказателното поле, освободи си пространство за удар с левия крак и завъртя топката към десния ъгъл на Фабиански.
Секунди преди попадението Клоп извади Джеймс Милнър и пусна на негово място Къртис Джоунс. Докато мениджърът обясняваше на ветерана защо го е извадил Джоунс асистира на Салах за първия гол в мача, което предизвика усмивки между Милнър и Клоп на тъчлинията.
Голът бе под номер 20 за Салах от началото на сезона във всички турнири. Той достига до тази бройка за четвърти пореден сезон и стана първият футболист на Ливърпул, който го прави, след легендата Йън Ръш.
Египтянинът сложи край на кратката си голова суша в първенството, но не бе приключил и в 68-ата минута сложи край на надеждите на Уест Хам след перфектна контраатака на гостите. След ъглов удар за "чуковете" топката стигна до Александър-Арнолд, който я прати далеч напред към Шакири. Швейцарецът напредна и намери Салах. Голмайсторът овладя великолепно и елегантно я насочи покрай Фабиански за 15-ия си гол във Висшата лига за този сезон.
Шест минути преди края Вайналдум също се разписа след прекрасна комбинация, която мина през влезлите като резерви Роберто Фирмино и Алекс Окслейд-Чембърлейн. Остана време Уест Хам да стигне до почетен гол. След ъглов удар топката стигна до Доусън, който отблизо я прати в мрежата.
УЕСТ ХАМ - ЛИВЪРПУЛ 1:3
0:1 - Салах (57)
0:2 - Салах (68)
0:3 - Вайналдум (84)
1:3 - Доусън (87)