Четири продължения, сметки и грозни сцени в Бургас: Черноморец повали Берое в гладиаторско дерби (видео)

Отборът на Черноморец (Бургас) излезе като победител от един от най-иконичните мачове в цялата история на българския баскетбол. "Акулите" на Васил Евтимов се нуждаеха от цели четири продължения, за да стигнат до победа срещу Берое със 123:121 (19:16, 27:16, 16:26, 16:20, 45:43) в гладиаторски двубой от 17-ия кръг на родното първенство, проведен в бургаската зала "Бойчо Брънзов". Това е най-дългият мач в историята на НБЛ, продължил цели 60 минути чисто време.

Може да бъде изображение с 4 души, people playing sports и на закрито

Този успех обаче не бе никак достатъчен на бургазлии, които загубиха шанс за четвъртото място в класирането преди началото на третото завъртане. "Акулите" се нуждаеха от успех с поне 6 точки в днешния мач, за да разполагат с възможност за четвъртата позиция. Общо седем души от двата тима бяха извадени от игра с по пет фаула след изключителната битка на паркета.

Иначе, тимът на Васил Евтимов записва седмата си победа за кампанията и се изкачва временно до петата позиция в подреждането с актив от 7 победи и 8 загуби, колкото има и тимът на Академик (Пловдив). Берое пък брани четвъртото място и остана с баланс от 8 успеха и 7 поражения.

Може да бъде изображение с 3 души, people playing sports и на закрито

Нервният мач не се размина и без грозни прояви. Президентът на Черноморец Васил Стоянов на няколко пъти репликираше решенията на съдиите по време на мача, а кулминацията дойде в първото продължение. Тогава Стоянов отново изригна, но този път бе помолен да напусне залата. Последва около 5-минутно спиране на играта заради разправии между него и комисаря Румен Калпакчиев, като в крайна сметка президентът напусна и баскетболът отново излезе на преден план.

През цялата първа четвърт разликата в резултата не скочи на повече от 4 точки за някой от двата отбора. Домакините поведоха с 19:16 след края й, а във вторите 10 минути увеличиха оборотите и стигнаха до цели 14 точки аванс при 46:32. Берое обаче показа характер и скъси разликата до само четири точки след края на третата част - 62:58.

Чудесна серия от 9:0 в полза на "акулите" увеличи техния актив на 13 точки при оставащи 5 минути до края на мача - 73:60. Берое обаче не се предаде и заличи 10 точки дефицит в рамките на последните 1:37 минути, за да изравни резултата. Куриозният момент в последните секунди на редовното време бяха два умишлени пропуска на Болдуин от наказателната линия, тъй като успех с 2 точки не вършеше работа на Черноморец.

Първото продължение също предложи адска доза драматизъм и нервни моменти, а пък във второто отново се достигна до това Болдуин да пропуска наказателен в самия край при равен резултат, за да остави шанс на "акулите" да търсят успех с поне 6 точки.

Може да бъде изображение с 4 души и на закрито
Старозагорци тръгнаха уверено в третото продължение, но късен щурм на бургазлии и този път три успешни наказателни на Болдуин за изравняване на резултата изпратиха мача в четвърто продължение - 109:109. В последния период Черноморец набързо стигна до седем точки аванс след тройки на Коев, но Берое се завърна и уби надеждите на бургазлии за четвъртата позиция - 123:121 за Черноморец.

Марвин Смит записа феноменалните 36 точки и 21 борби за 50 минути игра за Черноморец. Константин Коев вкара 33 точки и взе 10 борби за 57 минути, Дианте Болдуин най-сетне се добра до "трипъл-дабъл" - 25 точки, 16 борби и 13 асистенции за 58 минути, а Уендъл Люис остави 16 точки и 5 борби.

За Берое Дерик Джийн и Брейд Роуз отбелязаха по 24 точки, Симеон Илиев вкара 18 и грабна 11 борби, Павел Маринов завърши със страхотен "дабъл-дабъл" от 16 точки и 17 борби, Кейлъб Бишъп добави 15 и 10 борби, а Джеймс Гавин остави 13 точки и 7 асистенции.

ЧЕРНОМОРЕЦ: Дианте Болдуин 25, Евгени Хаджирусев 6, Константин Коев 33, Марвин Смит 36, Уендъл Люис 16 (Борис Войков 3, Ангел Пейчинов 2, Милош Милодрагович 2, Томас Читадзе)

БЕРОЕ: Джеймс Гавин 13, Дерик Джийн 24, Павел Маринов 16, Кейлъб Бишъп 15, Станислав Ваклинов 4 (Брейди Роуз 24, Симеон Илиев 18, Дамян Минков 4, Михаил Комбаков 3)

Черноморец (Бургас) - Берое (Стара Загора) - 123:121 след четири продължения (19:16, 27:16, 16:26, 16:20, 10:10, 8:8, 13:13, 14:12)