Преобразен Ливърпул удари Тотнъм в Лондон (видео)

Тимът на Ливърпул надигра с 3:1 като гост Тотнъм в мач от 20-ия кръг на английската Висша лига. Така шампионите прекъснаха кошмарната си серия от 5 поредни мача без победи в първенството, като в последните си 4 двубоя мърсисайдци дори не бяха отбелязвали гол. Последната победа на водения от Юрген Клоп тим отново бе в Лондон - 7:0 срещу Кристъл Палас. Следващият мач на Ливърпул пак е в столицата - в неделя Ливърпул гостува на петия в подреждането Уест Хам. В същия ден Тотнъм пък гостува на Брайтън.

След този успех Ливърпул се изкачи на четвърто място в класирането с 37 точки. Тотнъм остава шести с 33, но и мач по-малко. Лидер е Манчестър Сити с 41 точки (и мач по-малко), следван от Манчестър Юнайтед с 40 и Лестър Сити с 39.

Роберто Фирмино отбеляза първия гол в мача в четвъртата минута на добавеното време на първото полувреме, а другите две попадения за Ливърпул бяха дело на Трент Александър-Арнолд (47') и Садио Мане (65'). За Тотнъм точен беше Пиер-Емил Хьойберг (49'). По един гол и за двата тима пък бе отменен след намесата на ВАР - на Хюн-Мин Сон при 0:0 в третата минута и на Мохамед Салах при 1:2 в 56-ата минута. Другата лоша новина за Жозе Моуриньо освен резултата е контузията на Хари Кейн. Голаджията на "шпорите" получи травма в глезена през първото полувреме и не излезе на терена за второто.
Хюн-Мин Сон, Хари Кейн и Стивън Бергвайн бяха в най-предни позиции за домакините тази вечер, а гостите разчитаха в атака на звездното трио Садио Мане - Роберто Фирмино - Мохамед Салах. Преквалифицираният от халф в защитник Фабиньо пък дори не бе на пейката заради травма и така в центъра на отбраната Юрген Клоп бе гласувал доверие на Жоел Матип и Джордан Хендерсън.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Още първите минути на мача бяха изпълнени с динамика и интересни моменти. Първо Садио Мане получи златен шанс във втората минута да даде аванс на Ливърпул в резултата, но го пропиля. Сенегалецът бе изведен от Мохамед Салах очи в очи с вратаря Юго Лорис след неубедителни действия на "шпорите" в отбрана, но стреля в аут от близко разстояние.
Секунди след това Тотнъм поведе с 1:0 в резултата, или поне така изглеждаше първоначално. Хюн-Мин Сон получи чудесен извеждащ пас от Хари Кейн и майсторски стреля в близкия на Алисон Бекер ъгъл. Бразилският страж бе преодолян, а топката се оплете в мрежата, но след консултация с ВАР реферът Мартин Аткинсън отмени попадението заради много, много тънка засада.
В 20-ата минута Сон отново демонстрира бързината си и за част от секундата се озова сам срещу Алисон, но в последния момент Жоел Матип с решаваща намеса го блокира чисто. Веднага след това Роберто Фирмино реши да тества Лорис, но шутът му бе по-скоро разочароващ и попадна право в ръцете на френския вратар. Минута по-късно Сон отново застраши вратата на Ливърпул. Южнокореецът нахлу в наказателното поле и този път нямаше кой да го спре, но пък ударът му бе с недостатъчно добро качество и не затрудни Алисон.
В 24-ата минута гостите сътвориха блестяща атака, при която Мане се измъкна от защитата на Тотнъм и получи шанс за голов изстрел от въздуха, но Лорис демонстрира изключителен рефлекс и спаси. ТВ повторенията пък показаха, че ако се бе стигнало до гол, то той вероятно щеше да бъде анулиран заради сериозни съмнения за засада на Мане.
В 36-ата минута Мане бе много близо до това да се озове очи в очи с Лорис в много опасна за Тотнъм зона, но в последния момент Джо Родън с превъзходна намеса попречи на сенегалеца да нанесе удар.
Междувременно Хари Кейн получи травма в глезена и трябваше да му бъде оказана медицинска помощ, но звездата на Тотнъм все пак продъжи участието си в срещата.
В 42-ата минута Мане отново застраши вратата на домакините. Сенегалецът нахлу на скорост в наказателното поле и успя да стреля, но в обсега на Лорис, който се намеси стабилно.
По всичко изглеждаше, че първото полувреме ще приключи при резултат 0:0, но в четвъртата минута на допълнителното време Мане проби отляво и пробва успореден пас по земя към Роберто Фирмино. Лорис този път не се намеси по най-добрия начин и не успя да пресече подаването, което позволи на бразилеца почти от голлинията да отклони топката във вратата. Така Фирмино за втори път този сезон наказва "шпорите", след като го направи и с решаващ гол в последната минута на "Анфийлд" за победата на шампионите с 2:1.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

От началото на второто полувреме в игра за Тотнъм се появиха Ерик Ламела и Хари Уинкс, сменили контузилия се Хари Кейн и Серж Орие. Натаниел Филипс пък замени Жоел Матип в отбраната на Ливърпул. Гарет Бейл обаче продължаваше да бъде на скамейката на резервите за лондончани. Уелсецът все пак се появи в игра в 80-ата минута, влизайки в игра на мястото на Бергвайн.
Още в първите секунди на втората част играчите на Клоп организираха опасна атака, при която Фирмино не успя да нанесе удар, но това стори Салах. Изстрелът на египтянина обаче бе неточен. Докато домакините организират играта си Ливърпул създаде нова опасност за вратата и този път тя завърши с гол. Негов автор стана Трент Александър-Арнолд. След удар на Мане, Лорис не изби по най-добрия възможен начин топката и десният бек на Ливърпул с прецизна добавка изпрати кълбото в мрежата - 0:2.
Отговорът на домакините обаче бе светкавичен. В 49-ата минута датчанинът Пиер-Емил Хьойберг със страхотен шут от движение от дъгата на наказателното поле опъна мрежата зад безпомощния Алисон и авансът на Ливърпул в резултата бе вече само един гол.
В 56-ата минута гостите осъществиха прекрасна контраатака, при която топката попадна в получилия пространство в наказателното поле на домакините Салах. Египтянинът изигра блестящо ситуацията и опъна мрежата зад Лорис с бомбен шут с левия крак, но попадението бе отменено след консултация на рефера с ВАР, тъй като в началото на атаката Фирмино игра с ръка.
В 65-та минута все пак Ливърпул реализира трето попадение и то беше съвсем в рамките на правилата. Правещият до момента добър мач млад бранител Джо Родън допусна фатална грешка след центриране на Александър-Арнолд, позволявайки на дебнещия до него Садио Мане да нанесе мощен удар от въздуха, който не остави шансове на Лорис - 1:3.
Въпреки че до края на мача оставаше немалко време, футболистите на Моуриньо изглеждаха примирени с резултата и не сътвориха нищо по-запомнящо се пред вратата на Ливърпул. Гостите с лекота задържаха удобния за тях резултата и се върнаха на пътя на победите, показвайки едно по-познато свое лице, след головата немощ в предишните си няколко срещи от Премиър Лийг.

ТОТНЪМ - ЛИВЪРПУЛ 1:3

0:1 Фирмино (45+4)
0:2 Александър-Арнолд (47)
1:2 Хьойберг (49)