Рилски спортист сложи край на лошата си серия срещу Левски Лукойл (видео и галерия)

Рилски спортист постигна осмата си поредна победа в Националната Баскетболна Лига. Самоковци взеха реванш от своя пряк конкурент Левски Лукойл и записаха победа с 73:87 (23:28, 18:18, 13:15, 21:26) в дербито на върха от 10-ия кръг на първенството, което се игра в зала "Универсиада". Така гостите спряха ужасната си серия от 11 поредни загуби срещу днешния си съперник и записаха първа победа над Левски Лукойл от над две години и половина.

65 Левски Лукойл - Рилски Спортист
По този начин "Рилецо" превзема лидерската позиция в класирането с актив от 8 победи и само 1 поражение, изпращайки "сините" на второто място с актив от 7 успеха и 2 загуби. Следващите мачове на двата тима са в събота - Рилски спортист приема Академик (Пловдив) в Самоков, докато Левски Лукойл домакинства на Берое.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Данило Тасич откри сметката на Левски Лукойл, но Павлин Иванов демонстрира добрата си форма през настоящия сезон и отбеляза първите си две тройки в мача - 4:6. Националът отново порази мрежичката на домакините, но след това Чавдар Костов и Райън Райт изравниха резултата - 8:8. Двата тима продължаваха да си разменят преднината в следващите минути, като Рилски излезе с три точки преднина - 14:17 при оставащи около 3 минути от първата част. В този момент дебют за Левски Лукойл направи центърът Макол Мойен.

Той бързо записа първата си забивка в професионален мач, но въпреки това Брандън Браун и Нико Карвачо изпратиха "Рилецо" към четириточков актив - 18:22. В самия край на периода Мойен направи неспортсменско нарушение срещу Тери Портър и гостите от Самоков се възползваха по най-добрия начин, за да поведат с 5 точки - 23:28.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Стрелбата от далечно разстояние беше пръв приятел на Рилски спортист, тъй като тимът наниза 6 от първите си 8 опита от тройката. Тихомир Желев и Алекс Симеонов бяха поредните имена, които поразиха мрежичката на Левски Лукойл и по този начин донесоха първата двуцифрена разлика в полза на самоковци в мача - 23:34. Столичани не оставиха своя съперник да се изплъзне с твърде много и моментално свалиха разликата до шест точки след тройка на Бразелтън - 34:40.

Отново гардът на Левски Лукойл намери целта от тройката за 15-ата си точка в мача и предизвика таймаут от щаба на Рилски - 37:40. Последва доста голям брой грешки и разконцентрация в редиците на двата тима, но Брандън Браун остана безгрешен и изведе гостите до 5-точков аванс преди началото на второто полувреме - 41:46.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна по вкуса на Рилски спортист след кош на Браун и тройка на Златин Георгиев, но домакините отговориха със 7 последователни точки, за да стопят дефицита си до 3 пункта - 48:51. "Рилецо" отново се отлепи от своя съперник, който допусна няколко грешни отигравания и поради това изостана със седем точки - 48:55. Двата тима си разделиха по една минисерия от четири поредни точки и Рилски запази аванса си от 7 точки - 52:59 с 30 секунди на часовника. Алекс Симеонов даде самочувствие на гостите с кош със сирената в края - 52:61

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Тройка на Тихомир Желев отново постави двуцифрената разлика между двата тима на светлинното табло при 54:64. Чавдар Костов също отговори с далечна стрелба, но гостите наказаха съперника си в следващите две нападения - първо Тери Портър добави за две точки, а след това Златин Георгиев наниза тройка за 13 точки аванс - 57:70. Нов перфектен снаряд отдалеч от ръката на Деян Карамфилов след грешка на Бразелтън като че ли уби интригата в срещата - 58:75.

Играчите на Рилски спортист продължаваха да се забавляват с разколебаната защита на столичани и успяха да достигнат до разлика от 20 точки при 63:83. До края на двубоя не се случи нищо запомнящо се и Рилски си тръгна от "Универсиада" с победата след крайното 73:87.

Брандън Браун поведе Рилски с 19 точки, Павлин Иванов завърши с 13, Тари Портър и Тихомир Желев вкараха по 11 от пейката на гостите, а Николас Карвачо остави 10 точки и 14 борби. За Левски Лукойл Тайрън Бразелтън завърши с "дабъл-дабъл" от 19 точки и 11 асистенции, аЧавдар Костов и Данило Тасич вкараха по 16 точки.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 19, Чавдар Костов 16, Христо Захариев 4, Райън Райт 6, Данило Тасич 16 (Венцислав Петков 8, Макол Мойен 4, Константин Тошков, Николай Михайлов)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брандън Браун 19, Павлин Иванов 13, Златин Георгиев 6, Алекс Симеонов 8, Николас Карвачо 10 (Тери Портър 11, Тихомир Желев 11, Николай Георгиев, Деян Карамфилов, Мирослав Васов)