Саутхамптън нанесе втора загуба за сезона на блед Ливърпул (видео)

Шампионът Ливърпул допусна втора загуба през сезона, след като отстъпи с 0:1 при гостуването си на Саутхамптън в последния двубой от 17-ия кръг на Премиър лийг. "Светците" стигнаха до успеха на "Сейнт Мери" с попадение на Дани Ингс още във втората минута, който успя да прехвърли технично Алисон след статично положение. Гостите се опитаха да променят съдбата си, но атаките им бяха беззъби и футболистите на Юрген Клоп стигнаха до първия си удар в очертанията на вратата едва в 74-ата минута. Така Ливърпул записа второ поражение след 2:7 срещу Астън Вила на 4 октомври.

"Мърсисайдци" вече не познават успеха в три поредни срещи, като преди този мач записаха две поредни равенства в първенството срещу Уест Бромич и Нюкасъл. "Светците" пък си припомниха вкуса на победата за първи път от 13 декември м.г., когато надвиха с 3:0 Шефилд Юнайтед. На Ливърпул предстои сблъсък с Манчестър Юнайтед, с когото дели върха в класирането,  на 17 януари и успехът на "Сейнт Мери" тази вечер беше повече от задължителен, но това не се случи.
Ливърпул и Саутхамптън се бяха изправяли до този мач 86 пъти един срещу друг в елита на Острова, като балансът бе строго в полза на "червените" - 44 срещу 21 победи и 21 равенства. Последната среща помежду им беше през февруари м.г., когато Ливърпул спечели с 4:0 на "Анфийлд".
Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп разчита на същите футболисти, които бяха на негово разположение в последния за 2020 година мач срещу Нюкасъл.
Германецът извърши три промени спрямо състава от равенството срещу "свраките", като от пейката започнаха Къртис Джоунс, Джеймс Милнър и Натаниел Филипс.
Двубоят за Саутхамптън пък пропуснаха Яник Вестергор и Нейтън Редмънд. Извън сметките на мениджъра Ралф Хазенхютъл  бе и стражът Алекс Маккарти, който даде положителен тест за коронавирус. Така титуляр под рамката застана Фрейзър Форстър, като това бе негов първи мач от май 2019 година.
Двубоят на "Сейнт Мери" започна фантастично за домакините, които откриха резултата още във втората минута. Тиаго Алкантара сгреши в средата на терена, което доведе до статично положение в полза на Саутхамптън. Зад топката застана Джеймс Уорд-Праус, който прати топката в наказателното поле. Трент Александър-Арнолд не успя да я изчисти и тя попадна у Дани Ингс, който с удар с левия крак успя да прехвърли Алисон за 1:0.
Ливърпул рязко вдигна оборотите след получения гол и беше близо до изравняване в 13-ата минута, но домакините се справиха с опасността, дошла след подаване на Александър-Арнолд към Садио Мане. Ливърпул изпълни корнер, който беше последван от доста неточен удар на Джордан Хендерсън.
В 18-ата минута стражът на домакините Форстър отрази удар на Мохамед Салах, но дори и да имаше гол, той щеше да бъде отменен, тъй като египтянинът беше в засада. В 25-ата минута Саутхамптън организира бърза атака, но подаването в наказателното поле не достигна до Тио Уолкот.
Само минута по-късно се стигна до нова възможност за домакините, но Муса Дженепо не успя да нанесе добър удар. Малко по-късно Дженепо беше принуден да напусне игра поради контузия, а мястото му зае Нейтън Тела. В 33-ата минута Садио Мане отправи удар от границата на наказателното поле, но топката премина над вратата.
В 40-ата минута Саутхамптън организира добра атака, която беше завършена с удар на Нейтън Тела от границата на наказателното поле, след като си осигури добра позиция за стрелба, но топката премина встрани от вратата.
Силните минути за домакините продължиха до края на полувремето. В добавеното време гостите се активизираха, а удар на Мохамед Салах с глава след центриране на Садио Мане едва не доведе до изравнително попадение. Така резултатът остана непроменен и всичко остана да се решава през вторите 45 минути.
Мениджърите и на двата отбора не направиха промени на почивката. Така се стигна до 50-ата минута, когато Ливърпул имаше претенции за дузпа за игра с ръка, но реферът Андре Маринър не потърси намесата на ВАР и даде знак играта да продължи от ъглов удар, след който не последва нищо. Натискът на "мърсисайдци" продължи да се засилва, но гостите не стигаха до чисти положения. Клоп прибягна до първата си смяна и пусна в игра Джердан Шакири на мястото на Алекс Окслейд-Чембърлейн. Последва опасно положение пред вратата на домакините, но топката не достигна до Садио Мане.
Атаките на Ливърпул следваха една след друга, но отбраната на Саутхамптън се справяше. "Светците" разчитаха на епизодични контраатаки в търсене на решителен втори гол. В 65-ата минута Дани Ингс намери очертанията на вратата на Алисон, но бразилският страж се справи. Влезлият като резерва Шакири стреля, но неточно. Малко по-късно перспективна атака на Ливърпул беше прекъсната в наказателното поле. В 75-ата минута пък нахлулият на скорост Садио Мане успя да намери очертанията на вратата, но Форстър спаси. Това беше първият точен удар за гостите през втората част, което определено беше далеч под стандартите им.
В 83-ата минута се стигна до отлична възможност Саутхамптън да реши мача в своя полза. Влезлият като резерва Ян Валери се възползва от излизане на Алисон и прати топката зад гърба му. Тя отиваше неумолимо към опразнената врата, но метър преди голлинията Джордан Хендерсън успя да я догони и върне в игра.
До края гостите атакуваха яростно, като в нападение се включи дори вратарят Алисон, но до изравняване не се стигна. Така Ливърпул остана с равен брой точки - по 33, с Манчестър Юнайтед. Саутхамптън пък се изкачи на шестата позиция с 29, колкото имат също и отборите на Манчестър Сити, Тотнъм и Евертън.

Саутхамптън - Ливърпул 1:0

1:0 - Ингс 2
Саутхамптън: Форстър, Уокър-Питърс, Стивън, Беднарек, Бертранд, Диало, Уорд-Праус, Армстронг, Дженеро, Ингс, Уолкот.
Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Хендерсън, Фабиньо, Робъртсън, Тиаго Алканатара, Вайналдум, Окслейд-Чембърлейн, Мане, Салах, Фирмино.