България със страхотен обрат срещу Северна Македония в първата контрола (снимки)

Волейболистите от националния отбор на България спечели първата от двете си контроли като гости на Северна Македония.

Играчите на селекционера Силвано Пранди направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (20:25, 22:25, 25:20, 25:14, 19:17) в първата приятелска среща между двата тима, играна тази вечер в зала "Борис Трайковски" в Скопие.

Втората контрола между двата отбора е утре (30 декември) от 17,00 часа българско време. След това Северна Македония ще върне гостуването на България за нови две контролни срещи на 6 и 7 януари (сряда и четвъртък) в София. Проверките са част от подготовката и на двата тима за предстоящите квалификации за Европейското първенство догодина.

Тимът на България, който е без редица основни състезатели, включително и капитанът Цветан Соколов, показа мотивация и воля за победата, като отбеляза възходяща градация в срещата. След трудно начало и изоставане с 0:2 гейма, съставът ни успя да намери верния път за противодействие и напълно да повали съперника си в следващите три части, за да се поздрави с крайния успех.

След като отстъпваха в първите две части, в третият гейм „лъвовете“ показаха на какво са способни и поведоха с 13:7 и 18:12. Разликата бе непреодолима и България се върна в мача, като намали резултата на 1:2. Успехът даде криле на нашите момчета и в четвъртата част те започнаха ударно със 7:1. Да края на гейма бяха пълни лидери и изравниха резултата 2:2.

В тайбрека родните волейболисти показаха лъвско сърце, като изоставаха с 9:12, но отново направиха пълен обрат. Равенството дойде при 12:12, а след оспорвана игра България наложи волята си в решителните минути с 19:17 и отбеляза успех в първия приятелски мач при гостуването си в Северна Македония.

Над всички за България бе Димитър Димитров с 24 точки (2 блока, 2 аса и 51% ефективност в атака) за победата. Тодор Скримов (1 блок, 2 аса, 48% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане) и Николай Николов (7 блока! и 80% ефективност в атака) добавиха 18 и 15 точки за успеха. Дебютантът Александър Николов също получи възможност за изява от третия гейм до края, като завърши с 5 точки (1 ас, 29% ефективност в атака и 83% позитивно посрещане).

134003255 389502302313664 4698403267532642079 n

За македонците най-полезен бе капитанът и звезда на тима Никола Гьоргиев с 27 точки (1 блок, 1 ас и 47% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:20, 25:22, 20:25, 14:25, 17:19)
СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ: Гьорги Гьоргиев 2, Никола Гьоргиев 27, Владо Милев 8, Александър Ляфтов 11, Иван Андонов 1, Ристо Николов 5 - Васе Михайлов-либеро (Славе Наков, Ефтим Рицлиев, Стоян Илиев 4, Филип Николоски-либеро, Дарко Ангеловски-либеро)
Старши треньор: НИКОЛА МАТИЯШЕВИЧ
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 1, Димитър Димитров 24, Тодор Скримов 18, Георги Петров 10, Николай Николов 15, Николай Къртев 9 - Владислав Иванов-либеро (Александър Николов 5, Стефан Чавдаров)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ.