Милан отново не победи, но остава на върха

Милан запази първото си място в Италия, въпреки че за втори пореден път направи равенство 2:2, този път на гости на Дженоа. "Росонерите" два пъти се оказваха догонващи в резултата и в крайна сметка не можаха да се доберат до успеха срещу един от отборите в най-слаба серия до момента в първенството.

"Росонерите" не просто са начело в класирането в Калчото, ами остават единственият отбор от топ 5 първенствата на Европа, който няма загуба след подновяването на футбола през лятото в условията на пандемия от COVID-19 - 17 победи и вече 7 ремита. Отделно от това те имаха седем поредни победи като гост в шампионата, а повече са печелили само през далечния сезон 1992/93, като сега не успяха да изравнят клубния си рекорд.

Днес "червено-черният" клуб навършва 121 години от създаването си.  Златан Ибрахимович и с наличието на изключително млад състав Милан продължава да впечатлява и става все по-трудно на песимистите да отричат претенциите за титла на възпитаниците на Стефано Пиоли. Втора поредна грешка срещу непретенциозен противник обаче започва да прокрадва съмнения за способностите на "диаволо" да направи убедителен рейд към скудетото.

Дженоа допусна поражение с 1:3 от Ювентус през уикенда и продължи неубедителните резултати, които очертават битка за оцеляване до края на сезона. "Грифоните" са в най-лошата серия от всичките отбори в Калчото в момента - 11 мача без победа, от които само четири равенства. Представянето срещу Милан обаче би трябвало да повдигне духа на всички, свързани с тима на генуезците.

През първите десетина минути от двубоя не се случиха никакви интересни ситуации, с изключение на два корнера пред вратата на домакините. Изненадващо в 35-ата минута Матиа Дестро можеше да даде аванс на домакините след удар по диагонала, но топката мина покрай гредата. Като цяло към този момент "росонерите" не успяваха по никакъв начин да наложат преимущество, но пък в 38-ата минута Ребич навърза трима души, само че вратарят на Дженоа отрази изстрела му. Това беше и най-чистото положение за лидерите в Калчото преди почивката.

Шокиращо в 47-ата минута домакините поведоха в резултата след бърза контраатака и центриране отдясно, при което Шомурудов се обърна и стреля към Донарума, който спаси, но при добавката Дестро нямаше проблеми да се разпише пред опразнената врата - 1:0.

В 52-ата минута обаче Давиде Калабрия с прекрасен диагонален изстрел от 20-ина метра възстанови равенството. В 60-ата обаче 18-годишният защитник Калулу увисна при ново центриране от десния фланг, при което Дестро с глава отново преодоля Донарума за 2:1.

Чак в 77-ата минута Милан създаде първото си положение за ново изравняване, като Леао получи топката около точката за дузпа и веднага подаде на непокрития Хауге вляво, но неговият диагонален шут по тревата мина на сантиметри от гредата. Чалханоглу видя как негов изстрел от дъгата на наказателното поле бе отклонен в корнер и след неговото изпълнение Калулу насочи кълбото в мрежата на Дженоа - 2:2.

Скамака с атрактивна задна ножица заплаши да върне аванса на Дженоа в 83-ата минута, но Донарума направи чудесно спасяване. В крайна сметка повече попадения не бяха реализирани и резултатът остана 2:2.

ДЖЕНОА: Матия Перин; Андреа Мазиело, Едоардо Голданига, Матия Бани, Лука Пелегрини, Иван Радованович, Стефано Стураро, Николо Ровела, Паоло Джилионе, Елдор Шомуродов, Джанлука Скамача

МИЛАН: Джанлуиджи Донарума; Давиде Калабрия, Пиер Калулу, Алесио Романьоли, Диого Далот; Франк Кесие, Сандро Тонали; Самуел Кастийехо, Хакан Чалханоглу; Рафаел Леао, Анте Ребич