РБ Лайпциг изхвърли Манчестър Юнайтед от Шампионската лига след луд мач (видео)

Третият в Бундеслигата РБ Лайпциг и английският гранд Манчестър Юнайтед изиграха луд мач на "Ред Бул Арена", в който германците надделяха с 3:2, въпреки че до 80-ата минута имаха повече от солиден аванс от 3:0. Това бе решаващ сблъсък от последния 6-и кръг на груповата фаза на Шампионската лига. Анхелиньо шокира гостите с гол още във втората минута. В 13-ата минута Амаду Хайдара бе точен за 2:0. В 69-ата минута резервата Джъстин Клуйверт наказа грешка в защитата на Юнайтед за 3:0 и всичко изглеждаше решено, но играчите на Оле Гунар Солскяер бяха напът да осъществят невероятен обрат. В 80-ата минута Бруно Фернандеш бе точен от дузпа, а в 82-ата появилият се в игра от пейката Пол Погба реализира още едно попадение за гостите - 3:2. В последните секунди на допълнителното време Ибрахима Конате едва не си отбеляза нелеп автогол и съвсем спокойно резултатът можеше да стане 3:3, но в крайна сметка домакините изпълниха целта си и продължават напред за сметка на именития си днешен съперник.

Ситуацията в Група "H" преди изиграването на последните две срещи бе доста любопитна, тъй като три отбора имаха по 9 точки - Юнайтед, Пари Сен Жермен и Лайпциг. Двубоят на ПСЖ с Истанбул Башакшехир тази вечер бе прекратен рано при резултат 0:0, но дори при поражение французите ще се класират за 1/8-финалите заради по-добрите си показатели в преките срещи с "червените дяволи".  В крайна сметка класирането в групата оглави Лайпциг с 12 точки, а ПСЖ остава засега с 9. Манчестър Юнайтед завърши на трета позиция в групата с 9 точки и ще се включи в Лига Европа. Истанбул Башакшехир е с 3 точки преди двубоя си с ПСЖ.

В състава на германския тим имаше доста отсъстващи, като причините бяха най-различни - контузии, заразявания с коронавирус и натрупани жълти картони (Дайо Упамекано). Наказан в състава на Юнайтед пък бе Фред, а големите отсъстващи в атака бяха Единсон Кавани и Антони Марсиал, които лекуват контузии.
Дани Олмо бе на върха на атаката на Лайпциг, като малко зад него действаха Емил Форшберг и Кристофър Нкунку. На върха на нападението на "червените дяволи" пък беше Маркъс Рашфорд, като той трябваше да бъде активно подпомаган от триото Алекс Телес - Бруно Фернандеш - Мейсън Грйинууд.
Двубоят започна по кошмарен за Манчестър Юнайтед начин. Още преди да е изминал четвърт час от началото на сблъсъка, тимът на Солскяер изоставаше с 0:2 в резултата. Още във втората минута Анхелиньо се включи отляво в атака на Лайпциг. Той получи отличен дълъг пас от Марсел Забитцер и без колебание намери топката в движение, като я изпрати с много прецизен удар във вратата на Давид де Хеа - 1:0.
Много скоро след това Анхелиньо отново застраши вратата на англичаните, а пред другата врата Мейсън Грийнууд пък принуди стража на германците Петер Гулачи да прави спасяване. Стигна се до 13-ата минута, когато Анхелиньо центрира към Амаду Хайдара и малийският халф заби топката във вратата на Юнайтед - 2:0. При попадението останаха леки съмнения за нарушение в атака на играч на Лайпциг, но реферът Антонио Матеу Лаос зачете гола.
В 17-ата минута Емил Форшберг пропиля златен шанс за 3:0. Шведският нападател бе изпуснат от отбраната на "червените дяволи" и получи топката на дузпата, но може би не я обработи по най-добрия начин, а след това изстрелът му бе неточен.
В 29-ата минута резултатът действително стана 3:0, но се задържа такъв съвсем за кратко. След удар с глава на Ибрахима Конате топката се отклони от левия страничен стълб на Де Хеа, разходи се по голлинията, а Вили Орбан бе най-съобразителен и я довкара във вратата, но след преглед на ситуацията с ВАР Матеу Лаос правилно отмени попадението заради засада на Орбан.
Малко след това Юнайтед имаше прекрасен шанс да се върне в мача, но озовалият се в доста добра позиция за отбелязване на гол Маркъс Рашфорд бе блокиран от защитник на Лайпциг.
На почивката в игра се появи за Юнайтед Дони ван де Бек на мястото на Алекс Телес, а в 48-ата минута гостите сътвориха хубава атака, но просто не успяха да стигнат да завършващ удар. "Червените дяволи" бяха доста по-агресивни в началните минути на втората част и в 55-ата пропуснаха златен шанс за 2:1. Бруно Фернандеш центрира остро отдясно, но играчите на Юнайтед се разминаха с топката в ситуация, в която можеше да има гол на празна врата.
В 66-ата минута Бруно Фернандеш тества Гулачи с далечен изстрел, но унгарският вратар бе на мястото си и изби. Две минути по-късно португалският халф изпълни по великолепен начин пряк свободен удар, но нямаше късмет и топката срещна напречната греда, като Гулачи този път бе само в ролята на зрител.
Секунди след това сякаш всичко свърши за Манчестър Юнайтед. Невероятно неразбирателство между защитниците на Манчестър Юнайтед и вратаря Давид де Хеа позволи на нидерландската резерва Джъстин Клуйверт да изненада гостите и с лек удар, или по-скоро даже копване на топката, синът на легендата Патрик Клуйверт направи резултата 3:0. Минутата бе 69-а.
Заключителните минути на мача обаче бяха всичко друго, но не и протоколни. В 80-ата минута Бруно Фернандеш върна един гол за Манчестър Юнайтед. Португалецът бе точен от дузпа, която бе отсъдена за нарушени на Конате срещу Мейсън Грийнууд.
В 82-ата минута резултатът стана 3:2 и интригата най-ненадейно се завърна с пълна сила. След изпълнение на ъглов удар влезлият в игра през втората част Пол Погба успя да изпрати с глава топката във вратата на Гулачи и вече нещата станаха коренно различни, а Юнайтед се нуждаеше от още само един гол. Трябва да се отбележи, че при удара на Погба топката се отклони първо от тялото на Хари Магуайър, а после и от играч на домакините.
Течеше 93-ата минута, когато Погба центира остро отдясно и Конате, в опит да помогне на стража Гулачи, всъщност за малко да си отбележи кошмарен автогол, тъй като насочи топката към собствената врата. Гулачи обаче показа блестящ рефлекс и спаси отбора си - секунди преди края на този луд мач, който около минута по-късно приключи с радост за германския тим.

РБ ЛАЙПЦИГ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 3:2

1:0 Анхелиньо (2)
2:0 Хайдара (13)
3:0 Клуйверт (69)
3:1 Бруно Фернандеш (80-д)
3:2 Погба (82)