Десетима от Брюж бяха на косъм от подвиг, но Лацио оцеля след късна драма на "Олимпико" (видео)

Отборите на Лацио и Брюж завършиха при резултат 2:2 в директния сблъсък помежду си за класиране на 1/8-финалите в Шампионската лига. Двата тима си размениха по един бърз гол между 12-ата и 15-ата минута. Първо Хоакин Кореа бе точен за "орлите", но три минути по-късно Рууд Формер изравни. В 27-ата минута Чиро Имобиле от дузпа върна аванса на Лацио в резултата, а в 76-ата минута Ханс Фанакен бе точен за 2:2. В 93-ата минута гостите уцелиха греда, а преди това, още в 39-ата минута, останаха с човек по-малко на "Олимпико" в Рим, тъй като втори жълт, съответно червен картон получи Едуард Собол.

Така лациалите заеха втора позиция в крайното подреждане в Група "F" с 10 точки. Белгийците са трети с 8, като днес ги устройваше единствено победа, докато на италианците им беше достатъчно и равенство. Лидерът в групата Борусия (Дортмунд) вече си бе гарантирал място в следващата фаза и завърши като победител в групата с 13 точки. Последен остана Зенит със само една точка.

Чиро Имобиле и Хоакин Кореа поведоха атаката на Лацио, а Ноа Ланг и Крепин Диата започнаха в най-предни позиции за гостите от Белгия.
Първата опасност пред някоя от двете врати бе създадена от домакините. В 5-ата минута сръбският халф Сергей-Милинкович-Савич се извиси във въздуха и отправи удар с глава, който обаче не затрудни бившия страж на Ливърпул Симон Миньоле.
Още в 12-ата минута "орлите" излязоха напред в резултата. Луис Алберто проби в половината на Брюж, нахлу в наказателното поле и стреля. Миньоле изби, но топката отиде право в заелия отлична позиция Хоакин Кореа и аржентинецът направи с лекота добавка на празна врата - 1:0.
Само минутка след попадението си Кореа имаше нелош шанс да удвои преднината на италианците в резултата, но Миньоле спаси. Ако тук Кореа бе вкарал гол за 2:0, мачът вероятно щеше да се развие по съвсем различен начин, защото само секунди по-късно резултатът бе изравнен. В 15-ата минута Ноа Ланг отправи изстрел от границата на наказателното поле към вратата на Хосе Рейна, опитният испански страж не реагира по най-добрия начин и даде шанс на Рууд Формер за добавка. Формер не пропусна тази златна възможност и изпрати топката в мрежата, въпреки че Пепе Рейна направи всичко възможно, за да предотврати попадението.
В 19-ата минута гостите дори бяха много близо до пълен обрат в резултата. Шарл Де Кетеларе стреля много опасно от дъгата на наказателното поле, но за късмет на Рейна топката мина на сантиметри встрани от целта.
Не след дълго обаче тимът на Симоне Индзаги си върна аванса от един гол в резултата. Точен от дузпа бе голаджията на "бианкочелестите" Чиро Имобиле в 27-ата минута. Наказателният 11-метров удар бе отсъден за нарушение на Клинтън Мата срещу самия Имобиле и с безпощадно изпълнение от бялата точка нападателят реализира за 2:1.
В 35-ата минута реферът Джунейт Чакър можеше да покаже жълт картон на Едуард Собол, който щеше да бъде втори за него, но последва само устна забележка и украинският бранител бе пожален от турския съдия за нарушението си срещу Андреа Ладзари. Само 4 минути по-късно обаче същият този Собол направи груб фаул срещу играч на Лацио и този път нямаше как да му се размине - червен картон и гостите от Брюж останаха с 10 души на терена, а в този момент условията на игра рязко се влошиха, макар и за кратко, заради пороен дъжд.
Кореа в 49-ата минута пропусна чудесен шанс за 3:1, като ударът му мина на сантиметри встрани от вратата на Миньоле. В 55-ата пък Адам Марушич не успя да преодолее Миньоле от близко разстояние, но и от твърде малък ъгъл.
В следващите минути Миньоле трябваше да се намесва още два пъти, но ударите към него не бяха достатъчно опасни и не го затрудниха.
Мачът изглеждаше твърде спокоен за Лацио през второто полувреме, но интригата се върна в 76-ата минута. Рууд Формер центрира хубаво, а Ян Фанакен с глава заби топката в мрежата зад безпомощния Пепе Рейна - 2:2 и играчите на Индзаги вече трябваше да бъдат доста внимателни в оставащите минути.
В 83-ата минута гостите получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар от много застрашителна за Лацио позиция, но ударът на Формер не се получи и топката се отби от стената. Секунди по-късно отново имаше напрежение пред вратата на Рейна, този път след ъглов удар. Испанецът изпусна топката, но реферът отсъди нарушение в атака срещу 38-годишния ветеран.
В добавеното време гостите опитаха всичко, за да отбележат заветния трети гол и всъщност бяха съвсем близо до подвига. В третата минута на допълнителното време Шарл Де Кетеларе можеше да се превърне в герой за Брюж, но сантиметри го разделиха от победен гол. След разбъркване пред вратата на Лацио Де Кетеларе стреля от въздуха, но за негово нещастие топката се отби от напречната греда пред погледа на безпомощния Рейна и се върна на терена. Така, макар и с високо вдигната глава, белгийският тим напуска Шампионската лига и ще се включи в Лига Европа, докато "орлите" от Рим продължават на 1/8-финалите на най-престижния клубен турнир на Стария континент.

ЛАЦИО - БРЮЖ 2:2

1:0 Кореа (12)
1:1 Формер (15)
2:1 Имобиле (27-д)
2:2 Фанакен (76)