Силният сняг и едночасово прекъсване не спряха Царско село срещу Монтана (видео)

Отборите на Монтана и Царско село поднесоха истински спекат акъл в последния мач от 15-ия кръг на efbet Лига. Тимът от София си тръгна с трите точки след успех с 4:3 на "Огоста". Веднъж "царете" допуснаха заличаване на техния аванс от два гола, но все пак стигнаха до победата. Срещата бе прекъсната на почивката заради силен сняг и липса на червена боя, с която да бъдат начертани линиите по терена. Все пак домакините от Монтана намериха боя, с която начертаха нови линии и след час закъснение Георги Кабаков поднови мача. Автогол на Александър Башлиев (31) даде преднина на гостите, а Стефан Христов (36) удвои. Билал Бари (49) намали изоставането на домакините, а автогол на Антонио Георгиев (64) възстанови равенството. Дилан Мартенс (67) отново изведе "царете" напред с мощен удар, а Мартин Кавдански (83) вкара четвърти гол във вратата на домакините. В добавеното време Владимир Айтов (90+3) се разписа.

Двубоят ще премине под знака на отдаването на почит на Никола Спасов, който загуби битката с коронавируса. Монтана и Царско село бяха отборите, начело на които беше Спасов. Двубоят ще бъде дебют за Атанас Атанасов - Орела начело на Монтана.
За първия си мач той няма да може да разчита на защитника Валери Христов, който не е възстановен от травмата, която получи срещу Локомотив (Пловдив). Янко Ангелов пък изтърпява наказание. В групата обаче се завръща централния нападател Росен Кръстев.
Колегата му Любослав Пенев пък няма да разчита на Божидар Васев, който е наказан. Сед изтърпяна санкция от 2 срещи в стартовите състав се завръща капитанът Реян Даскалов. Столичани са в серия от 4 поредни загуби и ще се опитат да спрат пропадането.
За последно Царско село спечели на 2 октомври - 1:0 над Черно море у дома.
Преди началния съдийски сигнал двата тима се събраха в центъра на терена, за да отдадат почит на бившия си наставник Никола Спасов, който загуби битката с коронавируса.
В 5-ата минута Царско село имаше добър шанс да открие резултата. Марин Орлинов изпусна да хване топката при удар от гостите, след което тя отиде в Андерсон Кордейро. Той стреля с левия крак от воле, но този път стражът на Монтана се намеси добре.
В 23-ата минута пред Балджийски се откри чиста възможност да изведе Монтана напред в резултата. След пробив на Тони Тасев по левия фланг последва центриране на крилото, при което топката някак достигна до Балджийски. Халфът стреля веднага към вратата, но твърде слабо и неточно.

В 31-ата минута гостите от Царско село поведоха в резултата с голяма доза късмет. След два последователни корнера, изпълнени от Лъчезар Балтанов, се стигна до попадение във вратата на домакините. Слаба комуникация между стража Орлинов и Александър Башлиев доведе до това защитникът да играе с топката. Той отклони топката към своята врата и си отбеляза автогол.
В 36-ата минута "царете" стигнаха и до втори гол, отбелязан от Стефан Христов. Иван Михов не прецени добре летежа на топката и допусна тя да мине зад гърба му. Стефан Христов това и очакваше и овладя, след което се устреми сам срещу Марин Орлинов. Нападателят на Царско село запази самообладание, преодоля вратаря и насочи топката във вратата.
Силен сняг натрупа на стадион "Огоста" в рамките на 15 минути и забави началото на вторто полувреме.

Делегатът на двубоя Валентин Чакъров сподели, че мачът може да не се доиграе днес, ако домакините не намерят червена боя, с която да начертаят линиите по терена. "Има опасност мачът да не се доиграе днес. Видяхте, че заваля обилно сняг. Ще се постараем да очертаем. Домакините ще опитат да намерят червена боя и да начертаем. Ще разговаряме и с главния съдия. Няма проблем да се изчака. Най-важно е здравето на футболистите. Не може да се види нищо в наказателното поле. Неприятно е за Царско село, защото се случва за втори път. По наредба мачът ще се довърши на следващия ден по същото време, ако не се доиграе днес".

Мнението си за случилото се даде и наставникът на Монтана Атанас Атанасов. "Няма никакво значение нашето желание. Решението е на хората, които носят отговорност - съдийската бригада и делегата. Нашето желание е мачът да продължи. Персоналът отиде да търси червена боя, с която да начертаят линиите. Предполагам, че до 20-30 минута ще започнат да очертават. На мен това ми се случва за първи път. Футболистите изиграха едно полувреме, излязоха, сега пак се прибраха".

Президентът на Монтана Румен Панайотов пък сподели, че е създадена организация, която да начертае червени линии, за да може мачът да се доиграе.

"В момента правим организация. Мисля, че до 15 минути ще начертаем линиите. Няма проблем от нас да начертаем. Какво ще решат съдиите, не мога да кажа. Правим организация. Не можем да създадем организация за 2 минути. Не можем да направим нищо срещу природата. Не можем да направим нещо половинчато. Мисля, че мачът трябва да се доиграе. На много места мачовете са се доигравали. Трябва малко търпение".

В 49-ата минута Билал Бари изоставането на домакините, като голяма заслуга за гола има Сергей Георгиев. Иван Бандаловски не прецени добре как ще отскочи топката на заснежения терен, което позволи на Георгиев да продължи с глава към Бари. Нападателят излезе очи в очи с вратаря Джони Пласид и го преодоля с точен удар в долния му ляв ъгъл.
В 55-ата Тони Тасев тества рефлексите на Джони Пласид от фаул, но вратарят улови кълбото на заснежения терен. В 64-ата минута Монтана стигна до изравнителен гол и то с много късмет. Центриране от левия фланг беше пресечено от Мартин Кавдански. Защитникът обаче изрита топката в крака на своя съотборник Антонио Георгиев и тя влезе във вратата.
Радостта на домакините не трая дълго, защото те допуснаха ново изоставане в резултата само три минути по-късно. Изритана топка напред намери Антонио Георгиев. Той свали с глава към Дилан Мартенс, а нападателят нанесе мощен удар, който опъна мрежата на Марин Орлинов.
В 77-ата Джони Пласид направи страхотно спасяване, което запази преднината на Царско село. Стражът показа котешкия си рефлекс след удар от два метра. В 83-ата минута Мартин Кавдански показа добра съобразителност на границата на наказателното поле. Той се ориентира най-добре след карамбол, който му позволи да излезе очи в очи с вратаря. Защитникът завърши атаката като нападател, насочвайки удара си право във вратата за 4:2.

В добавеното време на мача Владимир Айтов оформи крайното 4:3. Топката достигна с късмет до него, но той залъга добре, че ще стреля, освободи си коридор за удар и насочи във вратата на Пласид.

МОНТАНА - ЦАРСКО СЕЛО 3:4