Сърбия оцеля с разгром срещу Русия и помощ от Унгария (видео)

Сърбия съумя да запази мястото си в Лига "В" на Лигата на нациите, въпреки че преди последния кръг това изглеждаше почти невъзможно. Сърбите можеха да оцелеят само с победа срещу Русия, но в същото време трябваше Турция да загуби от Унгария. На "Райко Митич" в Белград домакините постигнаха разгромен успех с 5:0, а унгарците надвиха Турция с 2:0 и по този начин големият губещ се оказаха южните ни съседи.

Победител в групата стана Унгария, която спечели промоция за Лига "А". Маджарите събраха 11 точки, руснаците останаха втори с 8, а Сърбия и Турция завършиха с по 6, но сърбите са трети заради по-добрите си показатели в преките двубои.

Настроението в лагера на "орлите" беше минорно, след като тимът се провали в решителния бараж срещу Шотландия и не успя да се класира за Евро 2020. Освен това, съставът на Любиша Тумбакович имаше само една победа през календарната година.
Русия се класира безпроблемно за еврофиналите, а в Лигата на нациите се очерта като фаворит в групата след двете победи на старта, но в следващите три "Сборная" взе само 2 точки и постави спечелването на промоция за Лига "А" под въпрос.
Александър Митрович и Лука Йович поведоха нападението на Сърбия, а петимата в средата на терена бяха Филип Младенович, Неманя Максимович, Неманя Гудел, Михайло Ристич и Неманя Радонич. Заради положителните тестове за коронавирус от състава отпаднаха Сергей Милинкович-Савич и Дарко Лазович.
Селекционерът на Русия не можеше да използва цели 12 футболисти, начело със звездите Артьом Дзюба, Фьодор Смолов, Марио Фернандес и Александър Головин. На върха на атаката започна Антон Заболотний, а по крилата действаха братята Миранчук. В халфовата линия бяха Александър Ерохин, Магомед Оздоев и Далер Кузяев от Зенит, а ветеранът Юрий Жирков записа своя мач номер 100 за националния отбор.
В началните минути защитникът на гостите Игор Дивеев пострада и носът му беше разбит, но футболистът на ЦСКА (Москва) се върна в игра. Сърбите пък поведоха при първата си опасна атака. Точен беше Неманя Радонич, който с лекота преодоля Оздоев, а при удара му се получи и рикошет, който заблуди Гилерме.
Заболотний пропусна да изравни в 21-ата минута, а в 25-ата Йович удвои аванса на домакините. Нападателят на Реал Мадрид засече с глава центриране на Младенович и покачи на 2:0. Малко по-късно Радонич се контузи и на неговото място влезе Душан Влахович, а Заболотний още веднъж стреля над гредата от удобна позиция.
В 41-ата минута Сърбия вкара и трети гол. Лука Йович получи топката пред наказателното поле и стреля, но Гилерме изби. Топката обаче попадна на крака на Влахович, който не сбърка. В самия край на полувремето Младенович напредна необезпокояван по левия фланг и центрира към Йович, а той беше точен с глава.
Руснаците не можеха да осъзнаят какво им се случва, а това не се промени и през второто полувреме, въпреки че Черчесов направи цели 4 смени на почивката. Логично, петият гол не закъсня. Негов автор стана Филип Младенович в 64-ата минута след подаване на Влахович и хубав диагонален шут.
До края резултатът можеше да набъбне още, ако не бяха няколко добри намеси на резервния страж Сослан Джанаев, а Денис Черишев пропусна да вкара поне почетен гол за Русия.
Руснаците допуснаха общо 8 гола в последните си два мача, след като в предишните 4 бяха получили 4 попадения.