Маркес: Мир бе по-интелигентен от съперниците си за титлата

Пилотът на Repsol Honda Алекс Маркес заяви, че Жоан Мир е спечелил титлата в MotoGP през 2020 година заради по-голямата си интелигентност и постоянството в силно засегната от COVID-19 кампания.

Пилотът на Suzuki си гарантира короната един кръг преди края на шампионата благодарение на седмото си място в Гран При на Валенсия, като по този начин той донесе първа титла за японския производител в кралския клас от тази на Кени Робъртс-младши през 2000-та година. Испанецът сложи една ръка върху трофея още по време на уикенда за Гран При на Европа, когато завоюва своята първа победа в MotoGP, благодарение на която неговият аванс на върха в класирането нарасна на цели 37 точки само два старта преди края на кампанията.

Освен победата си в първото състезание на „Рикардо Тормо“, Мир има записани още шест подиума и общо девет влизания в топ пет. За сравнение Фабио Куартараро (Petronas Yamaha SRT), който бе сочен за основен фаворит за титлата когато стана ясно, че Марк Маркес (Repsol Honda) ще отсъства дълго заради получената контузия в дясната му ръка по време на Гран При на Испания, има цели три победи, но с изключение на тях само едно влизане в топ пет.

„Той беше постоянен. Ако някой друг имаше неговата постоянност, щяхме да имаме различен шампионат като цяло. В нормални години още от старта на кампанията си личат фаворитите, но тази година беше много странна. Имаше много възходи и падения, особено от пилотите на Yamaha. Андреа Довициозо също не беше с типичното си постоянство. Но Мир беше винаги на правилното място. Той беше много умен, интелигентен и свърши перфектна работа, за да донесе тази титла на Suzuki. Той беше по-интелигент и постоянен от всеки друг“, заяви все още действащият шампион в клас Moto2.

По-малкият от братята Маркес също сподели, че успехът на Мир в неговата втора година в кралския клас му дава надежди за силно представяне през 2021 година, но очаква завръщането на неговия брат да направи нещата много по-трудни.

„Мисля, или по-скоро се надявам ситуацията с COVID да се промени и да имаме нормална година. Всичко ще се промени. Марк ще се върне и всичко ще стане много по-трудно. Разбира се това ме мотивира защото видяхме, че в MotoGP всичко е възможно и винаги трябва да вярваш. Това е добър пример за пилотите от Moto2, които се целят в MotoGP, показва им, че с много работа и добър мотор всеки може да е световен шампион“, завърши Маркес.

В своята дебютна кампания в кралския клас Маркес има най-добро класиране от второ място, което той постигна на два пъти в две поредни състезания във Франция и Арагон. Така кръг преди края на сезона испанецът заема 14-то място в генералното класиране с актив от 67 точки. Подиумите на Маркес от „Льо Ман“ и „Арагон“ са единствените в актива на Honda за 2020 година, като това оставя японския производител на едва пета позиция в конструкторския шампионат.