Жоан Мир е новият Крал на MotoGP

Жоан Мир (Suzuki) е новият световен шампион в клас MotoGP. Испанецът си осигури титлата за 2020 година кръг преди края на сезона, след безпогрешно и контролирано каране в надпреварата за Гран При на Валенсия. Седмата позиция на финала бе напълно дастатъчно за Мир, за да може той да си гарантира короната през този странен сезон.

А победата във втората поредна надпревара на „Рикардо Тормо“ грабна Франко Морбидели (Petronas Yamaha SRT), който спечели една титанична битка с Джак Милър (Pramac Ducati) в последната обиколка.

Трети на финала, както и миналата неделя, завърши Пол Еспаргаро (KTM), докато четвърти остана Алекс Ринс (Suzuki). Ринс потегли 14-ти, но още в първата обиколка спечели шест позиции, след което в оставащите 26 се придвижи с още четири напред, благодарение и на грешки от страна на неговите съперници.

Морбидели спечели квалификацията за ГП на Валенсия

С титлата си през тази година, Мир стана първият световен шампион за Suzuki в кралския клас от Кени Робъртс-младши през далечната 2000 година.

Старт на състезанието! Най-добро потегляне направи Милър, но той допусна грешка в първия завой, което позволи на Морбидели да поведе и смъкна австралийския състезател на трета позиция зад Пол Еспаргаро. Милър все пак се изкачи до второто място още в четвъртия завой на надпреварата.

От претендентите за титлата най-добре потегли Ринс, който завърши първата обиколка на осмо място. Мир пък завърши първия тур десети, докато Куартараро бе едва 18-ти след грешка на втория завой.

След динамичните първи обиколки, пилотите стабилизираха позиции, като лидер след пет тура продължи да е Морбидели, пред Милър и по-малкия от братята Еспаргаро. От конкурентите за титлата Ринс успя да се изкачи до шестото място след грешка на Йоан Зарко (Avintia Ducati) на първия завой в шестата обиколка, което обаче позволи и на Мир да мине с позиция напред, заемайки деветата.

В деветата обиколка Куартараро загуби всякакви шансове за титлата през 2020 година, след като допусна грешка и се озова на земята в шестия завой на испанското трасе.

В края на десетия тур Такааки Накагами (LCR Honda) успя да изпревари Мигел Оливейра (Tech 3 KTM) в битката за четвъртото място, благодарение на великолепна маневра в дългата последна крива.

Само половин обиколка по-късно Ринс също мина пред победителя в Гран При на Щирия, като по този начин испанецът мина на пето място.

Неговият съотборник Мир също се продвижи с една позиция напред, след като направи подобна маневра на тази, която Накагами приложи срещу Оливейра и успя да мине пред Алейш Еспаргаро (Aprilia), изкачвайки се на осмо място.

В челото 12 тура преди края, преднината на Морбидели вече мина една секунда пред Милър. Австралиецът от своя страна бе следван много близо от Пол Еспаргаро, който пък бе доближаван от Накагами.

В 17-я тур Милър записа най-добрата обиколка за състезанието, което му позволи да стопи близо 0.3 секунди от преднината на италианския си съперник. Отговорът на Морбидели не закъсня и още в 18-та обиколка той вдигна темпото и си върна 0.1 секунди от загубената преднина спрямо австралиеца.

В края на 19-я тур Накагами пробва нова оптимистична маневра в последната крива срещу Пол Еспаргаро, но амбицията му надмина сцеплението на неговия мотоциклет и японецът се озова на земята, отпадайки от надпреварата.

С отпадането на Накагами, Ринс и Мир се изкачиха съответно на четвърта и седма позиции, като по този начин преднината на Мир във временното класиране се увеличи на 29 точки пред Морбидели.

Край на състезанието! Морбидели завоюва третата си победа за сезон 2020 в MotoGP, след титанична битка с Милър в последната обиколка, докато необезпокояван трети завърши Пол Еспаргаро.

Жоан Мир обаче, е новият световен шампион в MotoGP след безпогрешно каране и седма позиция в днешното състезание.

Сезон 2020 в MotoGP ще завърши с надпреварата за Гран При на Португалия на пистата „Портимао“ следващата неделя.

В нея, днешният победител Морбидели, Ринс, Куартараро, Маверик Винялес (Yamaha),  Андреа Довициозо (Ducati) и Пол Еспаргаро ще си оспорват второто място в крайното класиране в шампионата. В битката за него водач със 142 точки е Морбидели, като италианецът има преднина от само четири точки преди Ринс, 15 пред Винялес, 17 пред Куартараро и Довициозо и 20 пред Еспаргаро.