Берое нанесе второ поредно поражение на Балкан

Баскетболният отбор на Берое (Стара Загора) нанесе второ поредно поражение на шампиона Балкан (Ботевград). Старозагорци спечелиха отложения двубой от третия кръг на баскетболното ни първенство, след като се наложиха с крайното 72:79 (21:16, 15:22, 17:19, 19:22) пред празните трибуни на зала "Арена Ботевград".

Съставът на Йовица Арсич отново бе оредял, тъй като старши треньорът не можеше да разполага с ключови фигури като Станимир Маринов и капитана Димитър Димитров, както и с Денислав Вутев и Марин Маринов. Поражението е второ поредно за "зелените" от Ботевград, които вече са с баланс от една победа и две поражения. Берое пък се върна на победния път след загубата си от Левски Лукойл преди месец и разполага с два успеха и една загуба.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки очевидните кадрови проблеми, домакините започнаха срещата по-стабилно от съперника си и поведоха с пет точки след кош и фаул на Тауан Ейджи - 9:4. Ракуан Мичъл върна две за Берое, но Давонтей Джордан наниза тройка за шест точки аванс в полза на Балкан - 12:6. Няколко поредни страхотни стрелби на Брейди Роуз намалиха изоставането на старозагорци до само две точки - 16:14. Новото попълнение на шампионите Дарко Балабан помагаше на тима си да държи разликата в своя полза, след като отбеляза 10-ата си точка в мача, за да оформи резултат 21:16 след първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Берое разчете правилно действията в защита на домакините и успешно се доближи до тях на две точки след комбинации между Ракуан Мичъл и Седариън Рейнс - 27:25. Гостите от Стара Загора продължаваха да затрудняват шампионите и се отскубнаха на шест пункта аванс по средата на втория период - 28:34. Ейджи, който се оформя като лидер за Балкан, върна отбора си на две точки дефицит към края на частта - 36:38. Берое не измисли нищо ползотворно в последната си атака и така резултатът на почивката се запази при 36:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Балкан си върна преднината в началото на третата четвърт след тройка на Крис Минков, но в ответната атака Седариън Рейнс отвърна с кука за 41:42. Ейджи продължи феноменалното си представяне в днешния мач и помогна на тима да си извоюва три точки аванс - 47:44.  Берое отговори със седем безответни точки чрез Павел Маринов, Бишъп и Мичъл, като по този начин "зелените" от Стара Загора изскочиха напред в резултата с четири пункта - 47:51. Кош и фаул на Брейди Роуз допълни усложни ситуацията пред Балкан, но тройка на Давонтей Джордан със сирената сложи разликата отново на 4 точки преди решаващите 10 минути от мача - 53:57.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Берое за пореден път използва невниманието в защитата на шампионите и чрез Бишъп и Рейнс разликата се увеличи до девет точки - 53:62. Центърът на старозагорци продължи с доминацията си в подкошието на домакините и донесе първата двуцифрена преднина в мача - 11 точки за Берое при 55:66. Мичъл наниза тройка за 57:69, но Балкан се завърна в мача след две поредни тройки на Здравко Христов и Крис Минков - 63:69. Павел Маринов спря серията на бившия си отбор с два успешни изстрела от наказателната линия, за да покачи аванса на тима си до 7 точки - 64:71 с 4:18 на таблото.
Няколко пропуска и грешка в нападение на Минков позволиха на Берое да навлезе в последните три минути с аванс от девет точки - 64:73. Джордан се опита да вдъхне кураж на тима си с лесно поднасяне, но Брейди Роуз вкара важна тройка и намали драстично шансовете на Балкан - 66:76. До края на срещата Берое удържа преднината си и триумфира след крайното 72:79.

Брейди Роуз реализира 21 точки за победителите, Ракуан Мичъл добави 15 точки, Седариън Рейнс остави 14 точки, Николай Стоянов вкара 11, а Кейлъб Бишъп реализира 10 точки.

За Балкан Тауан Ейджи отново беше най-добър с 22 точки и 9 борби, Дарко Балабан наниза 18 точки и хвана 5 борби, а Давонтей Джордан се отчете с 15 точки, 5 борби и 5 асистенции.

БАЛКАН 72:79 (21:16, 15:22, 17:19, 19:22) БЕРОЕ
БАЛКАН: Давонтей Джордан 15, Божидар Аврамов 3, Крис Минков 9, Тауан Ейджи 22, Дарко Балабан 18 (Здравко Христов 4, Николай Грозев 1)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Йовица Арсич
БЕРОЕ: Ракуан Мичъл 15, Брейди Роуз 21, Павел Маринов 8, Кейлъб Бишъп 10, Станислав Ваклинов (Николай Стоянов 11, Седариън Рейнс 14, Симеон Илиев)
СТАРШИ ТРЕНЬОР: Бойко Миленков